Genel Blog

Parfüm Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

135

Parfüm Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarında dikkatsiz makbul parfümler cildinizde lekelere yol açabiliyor…
Yaz aylarında parfüm ve kozmetik ürünlerinin kullanımına özen edilmesi gerektiği üzerine uyarılarda bulunan uzmanlar, bu aylarda kullanılan kozmetik ürünleri ve parfümlerin güneşle teması sonucu tedavi gerektiren temelli lekelerin oluşabildiğine özen çekti.
Yaz ayları ile kalan parfüm kullanımı, ilgi edilmediği takdirde muhtelif rahatsızlıkları birlikte yanı sıra getirebiliyor. Başta parfüm oluşmak üzere kozmetik kullanımı konusunda uyarılarda mevcut Mersin Ağacı Üniversitesi (MEÜ) Keyif Araştırma ve Aplikasyon Merkezi Cildiye Anabilim Dalı Akademisyen Doç. Dr. Ümit Türsen, parfümlerin içre yer düz sendrom donör maddelerin gündüz ile birlik etmesi yerinde vücutta çeşitli lekelere ve alerjilere neden olabildiğini söyledi.

Parfüm kullanımından çabukça sonraları güneşe çıkılmasının sebep olabileceği rahatsızlıkları anlatan Türsen, özellikle ruz ışınlarına yoğun biçimde maruz küsurat üzeri bölgesine parfüm sürülmesinin tezelden arkası sıra güneşe çıkılması yerinde mütenevvi kırmızı lekelerin oluşabildiğini, bu lekelerin birlikte bazen kalımlı olabildiğini kaydetti. Parfüm sürülmesinin süratle ardından şayet sıra ışınlarına çıkılması gerekiyorsa, vücuttaki gündüz gören sorumluluk, branş, halk üstü ve beniz üzere bölgelere zaman ışınlarına alın yardımcı etkisi olan kremlerin sürülmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Türsen, krem sürülmesi durumunda üstelik dışarı geçmek amacıyla tez edilmemesi, bildirme az 15 dakika beklenilerek kremin deriye kuvvet etmesinin sağlanması gerektiğini söyledi. Türsen antrparantez, çağ ışınlarına tafsilatlı süre maruz kalınması gereken durumlarda üstelik havari kremlerin banko 2-3 saatte aynı yenilenmesi gerektiğinin altını çizdi.
Bu zümre lekelerin oluşması durumunda uygulanacak otama yolları karşı birlikte bilgelik veren Doç. Dr. Ümit Türsen, “Bu tür lekeler umumi olarak otama ile biraz solabiliyor. Amma engellemek için tedbir ahzetmek elan büyük. Kortizonlu kremle kırmızılaşan bölgelerin renklerinin solması sağlanabiliyor. Kalıcı hale geliyorsa dahi toprak dindiren kremler ve lazer ile ıslah etmek olabilir” diyerek konuştu.
Güneşe ilişkin hastalıklar beyninde bağırsak bölgelerle karşılaştırıldığında ten kanserinin Mersin’de, söz gelişi Ankara’ya göre daha çok görüldüğünü bildiren Doç. Dr. Ümit Türsen, “Ankara’ya bakarak Mersin Ağacı’bile henüz sık rastlanılan güneşe sınırlanmış hastalıklar var. Deri kanserleri ve amansız hastalık öncüsü hücre değişiklikleri de bunlardan biri. Poliklinik verilerine dair namına Ankara’dahi bu tip hastalıklar yüzde 2 oranında görülürken, Mersin Ağacı’da yüzdelik 5 oranında görüldüğünü söyleyebiliyoruz” şeklinde konuştu.
Güneşe tutkun hastalıkların tedavisinden haddinden fazla, sığınma yollarının henüz şanlı olduğuna ilgi çekici Doç. Dr. Türsen, gün ışınlarına karşı havari kremin yanında degaje şapkalar ve sık dokumalı elbiseler giymekte fayda olduğunu, gine güneşin yer faal olduğu 11.00 ile 15.00 saatleri beyninde cins olduğunca dışarıda bulunulmamasını referans etti.

Etiket gökçe yazın ne saatlerde hariç çıkılmalı dr Ümit Türsen ne sıklıkta yardımcı krem sürülmeli vücudun ne bölgelerine havari krem sürülmeli boyundaki lekeler literatür kullanılan parfümlerin zararları parfüm kullanırken nelere ilgi edilmeli kozmetiklerin kullanılmasında özen edilmesi gerekenler lekelerden korunma yolları

Yoruma kapalı.