Genel Blog

Payitaht Abdülhamid Esad Paşa kimdir? Dizideki Esat Paşa, Esad Paşa Toptani mi? Esad Toptani kimdir? Tarihte var mı?

52

Payitaht Abdülhamid Esad Paşa kimdir? Dizideki Esat Paşa, Esad Paşa Toptani mi? Esad Toptani kimdir? Tarihte var mı?

Esad Paşa Toptani kimdir? Tarihteki yeri nedir? Esad Paşa Toptani hayatı ve biyografisi haberimizde.

PAYİTAHT ABDÜLHAMİD ESAD PAŞA KİMDİR?

Payitaht Abdülhamid dizisindeki Esat Paşa karakterinin tarihteki Esad Paşa Toptani olduğu tahmin edilmektedir.

ESAD PAŞA TOPTANİ KİMDİR?

Esad Paşa Toptani (1863, Tiran, Osmanlı – 13 Haziran 1920, Paris, Fransa), Osmanlı Arnavut asker ve siyasetçidir. Balkan Savaşları’ndan sonra Balkan Birliği’ne takviye vererek, özellikle Sırbistan yardımıyla orta Arnavutluk’ta Dıraç merkezli Merkezi Arnavutluk Cumhuriyeti adı verilen bir devlet kurdu.

Esad Paşa 1863’te Tiran’ın ileri gelen toprak sahibi ailelerinden olan Toptani’ler ailesi üyesi olarak doğdu. Eğitimini Osmanlı ordusu subaylığı için İstanbul Harp Okulu’nda yaptı. II. Abdülhamit kadar Yanya Jandarma Komutanlığına atandı. Türk-Yunan Savaşı’nda (1897) gösterdiği yararlılıktan ötürü paşalığa yükseltildi. Ama bu dönemde Arnavutluk’ta isim yapmış olan ağabeyi “Gani Bey Toptani”‘nin politik nedenlerle öldürülmesi dolayısıyla 1908’de Meşrutiyet hareketine katıldı.

İkinci Meşrutiyet’ten sonra Dıraç’tan mebus seçildi. 31 Mart İsyanı’ndan daha sonra 27 Nisan’da II. Abdülhamit’e tahttan indirildiğini belirten kurulda yer aldı. Arnavutluk’a bilinen ayrıcalıkların şiddetli savunucusu oldu.

Balkan Savaşı sırasında İşkodra Savunması’na katıldı. Kale komutanı Hasan Rıza Paşa’yı öldürterek, İşkodra’nın Karadağ ordusunun eline geçmesinde kayda değer rol oynadı. Esad Paşa komutası aşağıda bulunan tüm silahlı birlikleriyle İşkodra’dan ayrılmasına müsade verildi.

Bir önceki yazımız olan Ramo 31. bölüm full izleme linki! Ramo son bölüm tek parça full izle! Ramo 32. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Ramo Sibel öldü mü? başlıklı makalemizde ramo, ramo 31 bölüm full izle ve ramo 31. bölüm izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.