Genel Blog

Peygamberimizin Çocukları ve İsimleri Nelerdir Kısaca

143

Peygamberimizin Çocukları ve İsimleri Nelerdir Kısaca

Peygamberimizin (s.a.v.) çocukları ve isimleri nelerdir?

Peygamberimizin yedi çocuğu dünyaya gelmiştir. Bunların üçü erkek, dördü kızdır.

Ayvaz çocukları; Kasım, Abdullah ve İbrahim’dir. Kız Çocukları; Zeynep, Rukiye, Ümmügülsüm ve Fatıma’dır.

Bunların altısı Hz. Hatice’den, oğlu İbrahim, Mariye’den doğmuştur.

Son Teşrin ile Abdullah Peygamberlik gelmeden siftinlik yaşta öldüler. Peygamberimiz (s.a.s.) çocuklarının ölümüne çok üzülmüştü. Peygamberimizin tıpkı künyesi bile “Ebû’l-Teşrinisani”dır. Yani Son Teşrin’ın babası. Peygamberimiz (s.a.s.) bu künyeden haddinden fazla hoşlanırdı. Bunda süfli yaşta kaybettiği oğlunun ismi geçtiğinden avuntu bulurdu.

Gayrı oğlu İbrahim ise, hicretten sonraları Medine’da doğdu. O’da amiyane yaşta ahiret yolculuğu etmiştir. Oğlunun ölümü üzerine Peygamberimiz yaş dökerek şunları söyledi;

“Göz yaşarır, kalp üzülür. Cenabıhak’ın rızasına akla yatkın olandan bambaşka bire bir söz söyleyemeyiz. Ülen İbrahim, seni kaybetmenin yoğun üzüntüsü içindeyiz.”

İbrahim’in öldüğü dönüş zaman tutulmuştu. Bazen kimseler; “İbrahim’mağara ölümü üzere ruz tutuldu” dediler. Peygamberimiz bu düşüncenin kusurlu olduğunu bildirerek şöyle buyurdu;

“Pekâlâ güneş ve ay, Allah’ın ayetlerinden iki nişandır. Bunlar on paralık kimsenin ölümünden evet birlikte hayatından yağlık tutulmazlar.”

Peygamberimizin kızlarının hepsi yetik ve evlenmişlerdir. Hz. Fatıma’dan başka üç kızı Peygamberimizden önceki vefat etmiştir. Bayağı kızı Fatıma, Hz. Ulvi ile evlenmiştir. Peygamberimizin soyu onun neslinden devam etmiştir.

Yoruma kapalı.