Genel Blog

Polonya’da Gezebilecek Yerler

0 230

Polonya’da gezilebilecek yerler ve polonyada nereler gezilir gibi sorularınızın cevabını detaylı olarak yazımızda bulabilirsiniz.

Azize Meryem Bazilikası

Azize Meryem Bazilikası, Polonya’nın Kraków şehrinin Ana Meydan’ında yer alan tuğla Gotik bir kilisedir. Temelleri 13. yüzyılın başına tarihlenen kilise, 14. yüzyılda inşa edildi. Polonya’daki Gotik yapıların en iyi örneklerinden biridir. Her saat başı kilisenin uzun kulesinden trompet çalınır. Moğolların şehre düzenledikleri saldırı sırasında alarmı çalarken boğazından vurulan ünlü bir trompetçi de bu vesileyle anılır. Öğle vakti çalınan trompet, Polonya’nın ulusal radyo kanalı olan Radio 1 tarafından ülke genelinde yayımlanır.

Polonyada gezilecek yerler

Tuz madeni

Wieliczka Tuz Madeni, Polonya’nın Krakow kenti yakınlarında bulunan bir tuz madenidir. Wieliczka Tuz Madeni’nin en önemli özelliği dünyanın en eski tuz madenlerinden biri olmasıdır. O kadar ki maden tarih öncesi çağlardan beri kullanılmıştır. Eskiden beri burası tuz madeni olarak kullanılsa da şuan da gelirinin çoğunu tuzdan değil turizmden kazanıyor. Madenin derinliği 327 metre, içindeki tünellerin uzunluğu 300 km civarındır. Ancak ziyaretçilerin gezebildiği yol 3.5 km uzunluğundadır. Bir Grup olduğu zaman rehber eşliğinde yaklaşık 20 kişilik grup asansörler ile yerin altına inerler ve rehber size çeşitli dillerde size buranın tanıtımını yapmaktadır. Ziyaretçi yolunun sonunda ise bir katedral yer alır. Ayrıca madende bir yer altı gölü vardır. Yetkililer eşliğinde gölün suyunun tadına bakabilirsiniz fakat çok aşırı tuzlu olduğunu göreceksiniz.

polonyada gezilecek yerler

Malbork Kalesi

Malbork Kalesi, yüzey alanı ile dünyanın en büyük kalesidir. Etrafında gelişen kasaba da Marienburg ismini almıştır. Klasik Orta Çağ mimarisine sahip kale 1406 yılında tamamlanması üzerine dünyanın en büyük tuğla kalesi oldu. 1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklendi. Bölgede bulunan iki Dünya Mirası’ndan biridir. Diğeri ise 1231 yılında kurulan “Toruń Orta Çağ Şehri” dir.

Pazar Meydanı

Pazar Meydanı, Wrocław şehrinin merkezinde bulunur. Trafiğe kapalı yaya alanıdır. Pazar Meydanında Belediye Binası, Yeni Belediye Binası, Azize Elizabet Kilisesi bulunmaktadır. Świdnica, Oława, Eugeniusz Geppert Caddesi, Ruska, Aziz Mikolay, Odra, Kuźnicza, Aziz Vitus olmak üzere on bir caddeyi dahil etmekte. Şu anda bir çok kafe ve turizm için hediyelik eşya dükkanları bulunmakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.