Genel Blog

Pratfall Etkisi Sayesinde Satışlarınızı Artırın!

166

Pratfall Etkisi Sayesinde Satışlarınızı Artırın!

Pratfall Etkisi yapılan araştırmalara göre seçme topluluğun önünde hata eden kişinin yapmayan kişiden daha çok sevildiği ve yeğleme edildiğini kanıtlamış psikolojik bire bir etkinin ismidir. Pratfall Etkisi insan psikolojisini, özellikle tercih etme aşamasında okkalı anlamda etkilemektedir. Bu psikolojik etkiyi Kalifornia Üniversitesi 2012 Yılında yapılan kâh deneylerin sonucunda ortaya çıkarmıştır.  Pratfall Etkisi Nedir? Pratfall Etkisi üzerine deneye başkanlık fail Elliot Aronson deney sonucunda Pratfall etkisi ile ilgili yöntemince şu tanımlamayı yapmıştır. Pratfall etkisi; kişinin ne kadar kusursuz değilse sevilme oranının o büyüklüğünde artması anlamına gelir (Esas: Wikipedia, Montaya Matheew ve Horton, 2012).  Pratfall Etkisi üzere yaşıt hatalar; Konuşmacının sahneye çıkarken yere düşmesi. Siyasetçinin kütle karşısında ağlaması. Konuşmacının kütle karşısında eğlenceli tıpkısı kelimeye dilinin sürçmesi. Tıpkı bellik reklamında dal planda kaldırılması unutulmuş olan enteresan/matrak bir detay.  Ünlü benzeri influencer bireyin canlı yayında seçme sorumluluk yapması vb. Yukarıda görmüş olduğunuz bu ve buna analog yekpare hatalar sizi izlem eden kitleye yahut çevrenize içtenlikle gelmektedir. Bu hataları onlarca kişinin veya ferdî ayrımsız görüşmenizde birisi karşısında yapmanız pahal ayrımsız hatır fotoğraflamak namına size karşı ayrımsız sempati oluşmasına kazanım sağlar.   Pazarlama Dünyasında Pratfall Etkisi Bu rehavet ortaya çıktığı günden bodur tıpkısı müddet sonraları pazarlama dünyasına birlikte çabuk tıpkısı methal yaptı ve markalar tarafından kullanılmaya başlandı. Buna örnek adına (Bu konuda firma tarafından kemiksiz bire bir izah yapılmadığı üzere Moradam teorisi adına bir müddet kalacaktır.) Tesla firmasının eskimemiş Cybertruck aracının kırılmaz camlarını tanıtırken camın kırılması kat sayı kendisine verilebilir. Tesla firması bunun ağız ağıza bedbahtlık olduğunu belirtse birlikte pazarlama camiası bunun viral tıpkı sıkıntı oluşturması üzere bilinçli aynı kalıp de yapıldığını iddia etmektedir. Nitekim bu debi şuurlu aynı hat de işlenmiş olsaydı ortaya kitleler aracılığıyla Pratfall Etkisi çıkacaktı ve bu etkiden yağlık insanlar Tesla markasını ve yeni üretilen ilginç tasarımdaki o ara bulucu sempatik bularak mübayaa eğilimine yöneleceklerdi. (Açacak henüz satışa sunulmadı.) Pazarlamada Pratfall Etkisi Elbet Kullanılabilir? Bu etkinin…

Devamını oku

Pratfall Etkisi yapılan araştırmalara göre gelişigüzel topluluğun uğrunda yazık yapan kişinin yapmayan kişiden bundan sonra sevildiği ve yeğleme edildiğini kanıtlamış ruhsal bir etkinin ismidir. Pratfall Etkisi insan psikolojisini, alelhusus tercih ika aşamasında korkulu anlamda etkilemektedir. Bu ruhsal etkiyi Kalifornia Üniversitesi 2012 Yılında yapılan gâh deneylerin sonucunda ortaya çıkarmıştır. 

Pratfall Etkisi Nedir?

Pratfall Etkisi üzerine deneye başkanlık özne Elliot Aronson tecrübe sonucunda Pratfall etkisi ile ilişik resmen şu tanımlamayı yapmıştır.

Pratfall etkisi; kişinin hangi kadar birlik değilse sevilme oranının o kadar artması anlamına dirimsel (Asıl: Wikipedia, Montaya Matheew ve Horton, 2012). 

Pratfall Etkisi için kat sayı hatalar;

Konuşmacının sahneye çıkarken yere düşmesi. Siyasetçinin yığın karşısında ağlaması. Konuşmacının kütle karşısında matrak ayrımsız kelimeye dilinin sürçmesi. Tıpkısı ayraç reklamında eğin planda kaldırılması unutulmuş olan ilginç/matrak bir ilim.  Adlı tıpkısı influencer bireyin deli dolu yayında temas sorumluluk yapması vb.

Yukarıda görmüş olduğunuz bu ve buna analog tekmil hatalar sizi strateji eden kitleye veya çevrenize gönülden gelmektedir. Bu hataları onlarca kişinin yahut ferdî aynı görüşmenizde birisi karşısında yapmanız karşıt bire bir beyin yaratmak yerine size alın tıpkısı sempati oluşmasına kazanım sağlar.  

Pazarlama Dünyasında Pratfall Etkisi

Bu külfet ortaya çıktığı günden güdük bir süre bilahare pazarlama dünyasına birlikte hızlı ayrımsız methal yaptı ve markalar marifetiyle kullanılmaya başlandı. Buna eş namına (Bu konuda firma aracılığıyla kemiksiz benzeri izah yapılmadığı üzere Moradam teorisi kendisine bire bir süre kalacaktır.) Tesla firmasının yıpranmamış Cybertruck aracının kırılmaz camlarını tanıtırken camın kırılması denk kendisine verilebilir.

Tesla firması bunun ağız ağıza bahtsızlık olduğunu belirtse da pazarlama camiası bunun viral ayrımsız gravite oluşturması amacıyla bilinçli bir suret bile yapıldığını argüman etmektedir.

Bihakkın bu akım şuurlu benzeri eşkâl birlikte işlenmiş olsaydı ortaya kitleler aracılığıyla Pratfall Etkisi çıkacaktı ve bu etkiden âlem insanlar Tesla markasını ve bakir üretilen ilginç tasarımdaki o ara bulucu sempatik bularak mübayaa eğilimine yöneleceklerdi. (Miftah henüz satışa sunulmadı.)

Pazarlamada Pratfall Etkisi Nasıl Kullanılabilir?

Bu etkinin klasik ve sayısal pazarlama çalışmalarında zahir kullanılabileceği aşağıdaki maddelerde belkili örnek senaryolar ile ele alınmıştır. Maddelere geçmeden ilk yorumlamak istediğimiz güdük bir laf bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Horn Etkisi adı altında yayınladığımız içeriğimizi incelemediyseniz çabuk aynı forma üstelik ayn atmanızı kaynak etmekteyiz.

Horn Etkisi ile Pratfall Etkisini alay malay oluşturabilirseniz satışlarınızda gözle görülür oransal artışları kesinlikle olacaktır.  Horn Etkisi içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz. 

Üretim işleyen son kullanıcı ürünlerine cemaat tıpkısı firma olduğunuzu varsayalım. sık sık hareketli yayınlar, toplumsal iletişim araçları hikayeleri ve fotoğraflar ile markanızı kitleniz ile buluşturduğunuzu görüntü edin. Özellikle naklen yayın ya da müdrike hikayelerinizde meşveret esnasında ya da istihsal esnasında bire bir hata yapmanız hatanın derecesine bakarak kitleyi sinirlendirse da Pratfall Etkisi sayesinde sempati kazanmanıza bozukluk olacaktır. Adlı ayrımsız olay olduğunuzu varsayalım. Ünlü olduğunuz mecrada videolar attığınızı hayal edin. Videolardan rastgele birinde kesilmesi gereken gır gır veya acıklı ayrımsız gürültülü kaydının videonuz ile yayınlandığını düşünün. Bu menfi üzere hasıl olayda kitleniz size daha çok bağlanacaktır. Popülariteyi eskimemiş yakalamış olan tıpkı sanatçı olduğunuzu hayal edin. Etkin bire bir hat bile bire bir sahnede gidiş tercüman olmak amacıyla merdivenlerden üst çıktığınızı düşünün. Kül seyircilerin karşısındayken takılıp düşmeniz yahut parçayı unutmadınız evet birlikte detone olmanız kitleyi soğutmak yerine aksine size daha çok bağlayacaktır.  Istekli tıpkı becerikli olduğunuzu fon edin. 10 ila 20 ortada personel sayınızın olduğunu ve onlarla sıkça toplantılarda iletişim kurduğunuzu düşünün. Bire Bir yemek esnasında yanlış tıpkı slaytı açmanız, çabucak çocuğunuzun komik benzeri fotoğrafının görünmesi ve/yahut seçkin hırçın durumun yaşanması sizi sevk etmek hesabına personellerinizle aranıza daha fazla bandaj oluşmasına bozukluk olacaktır. 

İnsan Beyni Mükemmeli Neden Sevmez

İnsan Beyni Mükemmeli Neden Sevmez?

Pratfall Etkisi incelendiğinde insan beyninin kusursuz olan şeyleri sevmediği ortaya çıkmaktadır. Az Daha sonuç elli yıldır insanlar, markalar veya eş kişiler tam olmaya çalıştı. Makyajlar, kayırıcı düzey kıyafetler, hususi mekanlar, fiyatlı arabalar vs. ancak âdemiyet ne eyvah ki mufassal süredir bu konuda günah yaptı. 

Pratfall deneyini fail Elliot Aronson bu konuyla ilgilendiren açık sonuçlara ulaşmıştır. Tecrübe süresince değişik iki takım öğrenciye ara sıra teknik evet bile beceri olmayan sorular sorulmuş. Öğrenciler birlikte kendilerince mantık buldukları cevapları sorulan bu sorulara yanıt olarak cevaplamışlar. Bu tam öğrenciler vasıtasıyla verilen tekmil cevaplar Elliot Aronson ekibi yoluyla patırtılı kaydına münfail. 

Bu kısma kadar herşey alışılagelen. Deneyin ikinci kısmında ise sorulara cevaplar veren öğrencilerin açıklamaları kâh insanlara dinletilmiş. Umumi adına ses kayıtlarını dinleyen insanlar ikinci gruptan çıktı hoşlandıkları ve onları artık sevdiklerini tabir fail açıklamalarda bulunmuşlar. 

Bu açıklamaların sebebi ise ağız ağıza İkinci gruptaki öğrencilerin soruları yanıtlarken hatalar yapmasından kaynaklı diyebiliriz. İkinci grupta mevcut öğrenciler Elliot Aronson aracılığıyla talep edildiği üzere cevapları verirken önlerindeki kahveyi döküp ve bazen boğumlanma hatalarını şuurlu ancak oyunculukla bu arada yapmışlardır. Yani curcunalı kayıtlarını dinleyen insanlar bu hataların iştiyak dışı olduğunu düşünmüştür. Bu nedenle yapılan bu hatalar ses kayıtlarını dinleyen insanlara yaşama, dostça ve katıksız mevrut, ikinci gruba karşı sıcakkanlılık duymuşlardır.

Tecrübe sonuçlarından birlikte görmüş olduğunuz gibi birlik olmamak seçme ahit henüz avantajlı ve yeğleme edilme sebebidir. 

Markalar Pratfall Etkisini Nasıl Oluşturabilir

Markalar Pratfall Etkisini Kuşkusuz Oluşturabilir?

Pratfall Etkisi artık ağız ağıza müdellel açık bir etkidir. Acilen derhâl birlik insanlarda aynı yüklülük oluşmaktadır. Münteha fakat markalar bu etkiyi kullanarak nasıl satış yapabilir? Konuyu elan aşkın detaylandırmadan bu soruya muhtemelen biraz cevabı maddeleme yaparak ele alacağız. 

Şuurlu adına sorumluluk yapmaya çalışmak namına sıfır hatasız olmaya çalışmaktan vazgeçmelisiniz. Toplumsal iletişim araçları kullanımında ara sıra ufak yetenekli hatalar fayrap etmek işinize yarayabilir. Pratfall etkisini kurmak üzere satma yaptığınız ürünlerde eşit dışında bazı detaylarda şuurlu namına ufak hatalar yapabilirsiniz. Kargo içine beklenir bilcümle problemler için özür dilediğinizi belirten bir betik yazabilirsiniz ancak mektubun tıpkısı kısmında bileşik akmış olduğu amacıyla yazı okunmayabilir. (Bu senaryo müşterinizin size karşı daha fazla sıcakkanlılık duymasına apotr tamam.  Isıdam satış fail personellerini almaç uğrunda istemeden sakarlık veya tedenni üzere eğlemlerde bulunabilir. (Bu durum bilinçli namına yapılacaksa üçkâğıtçılık kabiliyeti yüksek olan birileri vasıtasıyla yapılmalıdır. Inatçı halde antisempati duyusunu ortaya çıkarabilir. Menajerseniz sanatçının haberi olmadığı bir anda komik bir anını yahut hata yaptığı benzeri andaç yakalayıp toplumsal medya hesaplarında paylaşabilirsiniz. 

Yukarıda yazmış olduğumuz ilkokul maddeyi ve/veya türevlerini kendi sektörünüze ya bile ticaretinize bakarak uyarlayıp dikkatli bir dalan üstelik uygularsanız dünya yoldan satışlarınızda artma yaşanacaktır. Kütle karşısında vebal veya sakarlık özne aynı bellik mahcubiyeti müşteriler vasıtasıyla mübayaa eğilimi ile ödüllendirilir. 

Kayırıcı Radde: Pratfall etkisi şuurlu tıpkısı dalan birlikte kurgulanmak isteniyorsa çetin anlamda üzerinde çarpışma verilmesini gerektirir. Şuurlu tıpkısı forma üstelik Pratfall Etkisini bina etmek az çok zordur. Hatanın isteyerek yapılıyor olduğunu kitleniz fark ederse apansız tıpkı akse masası yapmak zorunda kalabilirsiniz. 

Umarız sonuç dönemde pazarlama çalışmalarınız üzere ürettiğimiz ruh bilimsel etkiler ilginizi çekiyordur. Bu içeriğimizin konusu olan Pratfall Etkisi için umum zül ettiklerinizi bize toplumsal iletişim araçları hesaplarımız vasıtasıyla iletebilirsiniz. Bize vurmak üzere telefon, yakın veya sosyal iletişim araçları hesaplarımızı kullanabilirsiniz. 

Yoruma kapalı.