Genel Blog

Rapor alan sağlık personelinin, performans ödemesi kesilir mi?

17

Rapor alan sağlık personelinin, performans ödemesi kesilir mi?

SORU: Hayırlı günler. Takriben (biri özel yedisi kamu olmak üzere ) 8 yıldır hemşirelik mesleğimi icra etmekteyim. Temmuz ayı sonu itibari ile akut promyelositik lösemi tanısı ile hastane yatışım yapıldı. 21 gün hastanede yattıktan sonradan 3 ay raporlu şekilde taburcu oldum. Ara ara hastane yatışlarım devam ediyor. Sorum şu; bu süre kapsamında ne derece performanstan faydalanırım veya faydalanır mıyım?

CEVAP: 4 Mart 2020 tarihli Devlete Ait Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, Afiyet Bakanlığına Tabi Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğinin 5.maddesi uyarınca; Ek ödeme, personele afiyet tesisine sahiden katkı maddesi sağladığı sürece verilebilmektedir. Ilave ödeme hesaplamalarında unvan katsayısı, birim katsayısı, çalışılan sağlık durumu tesisi puanının yanında en önemli etkilerden biri de Mesai İçi Çalışılan Gündür. İlgili yönetmelikte; Mesai içi çalışılmayan günler: Devlete Ait tatil günleri, nöbet izinleri ile görevi esnasında ya da görevinden dolayı Bakanlıkça ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanan, kazaya, yaralanmaya ya da saldırıya uğrayanların bu durumlarını sağlık raporuyla belgelendirmesi ve başhekimin onaylaması halinde kullandıkları hastalık izin süreleri hariç edinmek üzere tüm çalışılmayan günleri,” kayıtlı olup bu süreler mesai içi çalışılan günlerden sayılmaktadır.

Bu durumda; Hastalığınızın sebebi, tahsis esnasında ya da görevinizden kaynaklı bir koşul olmadığını düşünerek raporlu olduğunuz bu süreç, ilgili yönetmeliğe göre; mesai içi egzersiz süresinden sayılmadığından nedeniyle, ilave ödemeden (performans) yararlanamayacağınız değerlendirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Farklı bölümlerden mezun olan aynı unvanlı personel becayiş yapabilir mi? başlıklı makalemizde farklı bölümlerden geçiş, farklı bölümlerden mezun olup psikolog olmak ve farklı bölümlerden mezun olup tezsiz yüksek lisans yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.