Genel Blog

Refresh Windows

23

Refresh Windows

Refresh Windows, Microsoft göre pak Windows 10 kurulumu işlemini kolaylaştırmak nedeniyle geliştirilmiş bir Windows 10 kurulum arabulucu.

Şu an için sadece Windows 10 Insider önizleme sürümüne sahip bilgisayarlarda kullanılabilen yazılım esas olarak bilgisayarınızı geveze ek yazılım ve uygulamalardan kurtararak temiz bir Windows 10 kopyasıyla kullanmanızı sağlıyor. İçerisinde Windows 10 yüklü olarak gelen bilgisayarlarda çoğu ilave yazılım ve başvuru da yüklü geliyor. İhtiyacımız olmayan bu başvuru formu ve yazılımlar bilgisayarınızı yavaşlatabiliyor, patavatsız yer kaplayabiliyor. İşte Refresh Windows sayesinde bu cins ilave yazılım ve uygulamalardan kurtulabiliyor, Windows 10’u en yalın haliyle kullanabiliyorsunuz.

Refresh Windows bilgisayarınıza internetten Windows 10 Insider önizleme sürümünün kalıp dosyasını indiriyor ve bu kalıp dosyasını kullanarak Windows 10 kurulum işlemini başlatıyor. İlerleyen dönemde bu aracın Windows 10 önizleme sürümü yerine Windows 10 final sürümü için de kullanılabilir ayla getirilmesine çalışılmakta. Refresh Windows kullanmadan önce şu noktalara dikkat etmenizde fayda var:

– Refresh Windows kalıp dosyası indirmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. 3 GB civarındaki bu kalıp dosyasını indirirken internet kotanızı göz önünde tutmanızı nasihat ediyoruz.

– Refresh Windows şu an için Windows 10 Insider önizleme sürümünü indiriyor, yani final versiyonu için demin kullanılamamakta. Bu önizleme sürümü geliştirilmekte olduğu için sisteminizde farklı alanlara yönlendirilmiş hatalar ve beklenmedik çökmeler karşınıza çıkabilir, bu da çalışamlarınızın kaybolmasına niçin olabilir.

– Refresh Windows’u kullanıp Windows 10 yüklediğinizde mevcut Windows 10 sürümünüzde yüklü olan bütün 3. parti uygulamalar silinecektir (Office uygulamaları da dahil). Keza bilgisayar üreticiniz tarafından yüklenmiş olan yazılımlar ve teçhizat sürücüleri de silinecektir. Refresh Windows kullanıcılara silinen başvuru, sürücü ve yazılımlar için kurtarma ve geri gertirme seçeneği sunmamaktadır.

İndir

Bir önceki yazımız olan Iperius Backup başlıklı makalemizde download iperius backup, download iperius backup free ve iperius backup hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.