Genel Blog

Sadakatsiz Ali’nin hastalığı ne? Çalma hastalığı kleptomani nedir, tedavisi var mı?

22

Sadakatsiz Ali'nin hastalığı ne? Çalma hastalığı kleptomani nedir, tedavisi var mı?

Vefasız Ali’nin hastalığı ne? Çalma hastalığı kleptomani nedir, tedavisi var mı? soruları Sadakatsiz izleyicileriyle gündeme geldi. Peki lakin kleptomani nedir?

Vefasız Ali’nin hastalığı ne?

Ali’nin hastalığı kleptomani olarak açıklandı. Sadakatsiz Ali’nin hastalığı çalma hastalığı olarak tanıdık kleptomani, güdü yoklama bozukluğu sınıfına giren psikolojik bir rahatsızlıktır. Ayrıca hasta ayrıca de yakınları için önemli sonuçlar doğuran bu rahatsızlık, psikoterapi ve hap tedavileri kullanılarak kontrol edilebilir. 

Kleptomani nedir, nasıl çare edilir?

Kleptomani kelimesi köken olarak Yunanca hırsız anlamına gelen Kleptes kökünden gelmektedir. “Fiilen lüzum duyulmayan maddeleri çalma dürtüsü” olarak tanımlanan kleptomani kelimesi Türkçeye “Çalma Deliliği” olarak çevrilebilir. Nadir gözlenen kleptomani, hasta tarafından genel olarak sıcacık tutulan, ancak yasal sorunlar yaşandıktan sonra psikiyatrik yardım aranmaya başlanan bir rahatsızlıktır. 1816 yılında birincil kez tanımlanarak literatüre giren bu hastalık, 1838 senesinde şu anki kullanılan ismini almıştır. 

 

Bir önceki yazımız olan Sadakatsiz Selçuk'un dizideki annesi kim? başlıklı makalemizde sadakatsiz, sadakatsiz selçuk ve sadakatsiz selçuk annesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.