Genel Blog

Sadri Alışık kimdir, nereli, neden öldü? Sadri Alışık Google’a doodle oldu

27

Sadri Alışık kimdir, nereli, neden öldü? Sadri Alışık Google'a doodle oldu

Google, Türk sinemasının unutulmaz ismi Sadri Alışılmış’ın 96. yaş gününe özel doodle hazırladı. İşte Sarı Alışkın ile ilgili bilgiler…

Karaciğer, böbrek ve nefes darlığı ile kemik iliği hastalığı sebebiyle tedavi görebilen Sadri Alışık, 18 Mart 1995 tarihinde İstanbul’da 69 yaşında yaşamını yitirdi. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Sadri Alışılmış’ın 96. yaş gününe özel Doodle oluşturuldu. 

Sadri Alışılmış kimdir? 

Sadri Alışık, 5 Nisan 1925 tarihinde Beykoz, İstanbul’da dünyaya geldi. Oyuncu Kerem Alışkın’ın babası ve Çolpan İlhan’ın eşi. Çocukluk yıllarında tiyatroya alaka duydu ve okul piyeslerinde rol aldı. Beykoz Ortaokulu’ndan ve arkasında İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Bir zaman Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Bölümü’ne devam etti. Sahneye 1939’da Eminönü Halkevi’nde amatör olarak meydana çıkan Alışkın, 1943’te Raşit Rıza Tiyatrosu’nda profesyonel oldu. Minik Sahne, Oda Tiyatrosu, Büyük Kasaba Oyuncuları, Oraloğlu, vb. topluluklarda böylece çok oyunda yer aldı.

1944 yılında Faruk Kenç’in yönettiği Günahsızlar adlı film ile sinemaya adım atan Alışılmış, sinemada, 1961-62’deki, Nejat Saydam’in yönettiği başrollerinde Ayhan Işık ve Belgin Boy ile birlikte yer aldığı Küçük Hanımefendi serisi, 1964’ten başlayarak canlandırdığı Turist Ömer ve Ofsayt Osman tipleriyle ile uyarı çekti. Yaşamı baştan başa 200’ü aşkın filmde rol aldı. Haylaz Minik Serseri’deki rolüyle 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Tezgâhtar Erkek Oyuncu, Yengeç Sepeti filmindeki rolüyle de Mehmet Aslantuğ’yla beraber 1994 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Sadri Alışkın, bir dönem 45’lik plaklar doldurmuş ve gazinolarda çalışmış, ağırlıklı olarak İstanbul için yazdığı şiirlerinin toplandığı bir şiir kitabı yayımlamış ve yağlı boya ve kara kalem tablolara da imza atmıştır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Survivor basketbol yarışmasında kim oynayacak? Marko Jaric kimdir, kaç yaşında? başlıklı makalemizde merve aydın basketbol survivor, survivor 2021 basketbol maçı ve survivor basketbol oyunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.