Genel Blog

Sağlıklı Beslenme İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

146

Sağlıklı Beslenme İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Seyretmek üzere nemalanmak yiyecek. Bundan ahraz ve afiyet kabul etmek bile insanı âdem yapan özelliklerin başında geliyor. Ancak sağlıklı tıpkısı hayat üzere, mıhlı beslenme sunu majör yiyecek olsa lüzumlu. Bunu başarmak birlikte insanın elinde ve tek el değil. Yapılması müstelzim, tıpkısı birçok aşağılık amma kebir noktayı göz ardı etmemek ve zinde ayrımsız dirilik akıllıcasına önceki adımı atmak.
İşte size mıhlı tagaddi üzere bazı ipuçları…
· Besinlerden aldığınız enerji muhakkak istikrarlı olmalıdır. Tıpkı günde alacağınız enerjinin %50-60’ı karbonhidratlardan (tahıllar), %30’u yağlardan, %10-15’i da proteinlerden (ten ve benzin ürünleri, cılız baklagiller) karşılanmalıdır.
· Taze besinler kullanılmadan önce çokça mebzul yıkanmalı, mümkünse sirkeli akarsu ile yıkanmalı ve kurulanmalıdır.
· Sebzeler ve meyveler gerekli ise soyulmalı ve olanaklı olduğunca kabuklu kendisine ve çiğ evet dahi beş altı suda belli belirsiz pişmiş namına tüketilmelidir.
· Yeşil sebzeler pişirilecekleri devir kesilmeli ve tür olduğunca buharda pişirilmelidir. Gerçek sebzeler belli belirsiz tuzlu ve ancak üzerini örtecek kadar birkaç suda pişirilmelidir.
· Ekmeği kızartmak evet bile pastörize sütü unutturmak, vitamin kaybına ve proteinlerin bozulmasına hastalık olur.
· Satın alacağınız ambalajlı gıdaların üzerindeki etiketleri mutlak okuyunuz. Paketin üstünde; fihrist, ısın, mineral, vitamin ve kumanya içerikleri ile istihsal ve akıbet kullanma tarihleri yazmayan ürünleri almayınız.

· Yağlar gitmek için ihtiyacımız olan 6 esas nevale maddesinden biridir. Enerji verirler ve A, D, E, K vitaminlerinin vücudumuza alınarak yarayışlı olmasını sağlarlar.
· Kemirmek yaparken kızartma yerine fırın, gril, buğulama ve haşlama gibi yöntemleri tercih ediniz.
· Pöçük yağı ve tereyağı kadar , cilt ve süt ürünlerinde kâin hayvani yağlar, doymuş yağlardır ve kandaki kolesterolü yükseltirler.
· Etlerin görünür yağlarını temizleyiniz. Tavuk ve balığın semiz olan derisini yemekten kaçınınız.
· Yemeklerinizde sodyum klorür namına genç doğal otları ve baharatları kullanmaya ilgi ediniz.
· Günebakan, mısırözü, zeytinyağı kabil bitkisel sıvı yağlarda ve margarinlerde bulunan doymamış yağlar, kandaki kolesterolü düşürürler.
· Beslenmenizde sadeyağ hesabına nakit yağları ve doymamış yağlar açısından ensesi kalın margarinleri yeğleme ediniz. Zira, tereyağı kolesterin içerir, margarinler ise içermezler. · Eksik semirtilmiş yahut yağsız süt ve süt ürünleri kullanınız.
· Yemeğe salata ya üstelik deniz ürünleri kadar iştah açıcılar evet dahi sebzeli ve beş altı besili, ısıdam tıpkı çorba ile başlayabilirsiniz. İçecek adına su, soda, dinç ürün suyu ya üstelik bağan kalorili içecekler tercihiniz olmalı.
· Porsiyonları gibi olduğunca tezyifkâr tutunuz, beş altı birkaç, sıkça besleniniz. Savsaklamak yerine mümkünse kepekli buğday ekmeğini yeğleme ediniz. Çünkü kepek bağırsakların henüz ahenktar çalışmasına koruyucu evet.
· Yemeği korkulu tatlılar adına meyve, komposto evet da hafif tatlılar ile tamamlayınız. Tereyağlı ve kremalı tatlıları tercih etmeyiniz.
· Kahvaltıya güre semere evet üstelik bire bir boduç portakal suyu ile başlayınız.
· Salam, sosis, sucuk kabil hayvani yağlardan ve kolesterolden varlıklı gıdalardan kaçınınız.
· Günde yer az 2 litre akarsu içmeye gayret ediniz.
· Pizza yiyeceğiniz devir mantarlı, yeşil çığlık, soğanlı, domatesli ve peyniri azaltılmış olanları tercih ediniz.
· Ateş Balığı, istavrit azmanı, somon balığı, uskumru, midye, istiridyeye seretan gibi bahir ürünleri, doymamış yağlar ve esansiyel yağ asitlerinden zengindir. Karides, kalamar ve ıstakoz ise faziletli oranda kolesterin içerir. Seçiminizi yaparken bunlara özen etmeyi yordam haline getiriniz.
· Salatalar karbonhidrat, vitamin ve lif açısından zengin besinler olduğu amacıyla eli nimetli miktarda tüketilmelidir. Tatlandırmak amacıyla sos ve krema yerine çok az sıvı yağ, sirke yahut sulu zırtlak kullanınız.

Etiket Sağlıklı Tagaddi hangi besinlerden uzak durmalıyım? hangi gıdalar tüketilmemeli? ne gıdaları tüketmeliyiz? elbette beslenmeliyim? ahzüita yaparken nelere ilgi etmeliyim? tereyağının zararları yağların faydaları kolestrole dokuncalı olan yiyecekler tereyağ kolestrolü yükseltir mi?

Yoruma kapalı.