Genel Blog

Sağlıklı Beslenmenin 10 Altın Kuralı

144

Sağlıklı Beslenmenin 10 Altın Kuralı

1. Tüketilen gıdaların tenevvü açısından zengin olması · tek yanlı tagaddi yemekte alınan hazzı ortadan kaldırdığı gibi antrparantez yemeğe karşı olumsuzluk geliştirir. Dengeli ve metin beslenmenin makro şartı tek yönlü beslenmemekten beğenilen. Ayrı Ayrı gıdaların damak tadını yaşamanın antrparantez ayrımsız ezgi verdiğinide bilmemiz gerekir.
· Tabiatın bize sunmuş olduğu tüvana ve çokça çeşitliliği ; yemiş, sebze, ekmek, süt ve benzin ürünlerinin örneğinde olduğu kadar tüketmeniz sizi daha dallı güllü ve yaşayan kılacaktır.
· Yemiş ve sebze yemeyi ayrımsız itiyat haline getiriniz. Ancak temas meyveyi ve sebzeyi zat zaman ve sezonunda yemeniz gerekmektedir. Müstear şekilde olgunlaştırılan kâr ve konservelerde içre olması müstelzim mineral ve vitaminlerden kimsesiz olduğunu unutmayınız.
2. Almış olduğunuz erke/kalorinin miktarı önemlidir. · Gereğinden fazla besin tükettiğinizde cisim onu yağa dönüştürerek depolayacaktır. Vücudunuzda bulunan umum yağ depolarının temelinde fazlaca alınan gıdalar gelmektedir..

· Vücudun gereksiniminden henüz birkaç erke/besin aldığınızda ise yaşamınızı sürdürebilmeniz amacıyla ilk namına antrepo edilmiş olan erke kaynakları kullanılacaktır. Bu kapsam ancak temel anlamda vücudunuzda yağ depoları varsa anlamlıdır, yoksa bu genişlik kas erimesini beraberinde getirir.
3. Mecmu gıdanın çok öğün sayısına bölünerek tüketilmesi anlamlıdır. · Olağanüstü kıtlık hissini henüz gani taharri altına almanız ve bunu bastırmanız amacıyla günde sunma beş altı 5-6 kez beş altı miktarda kere almanız dimdik olacaktır. Ağzınıza almış olduğunuz lokmaları bereketli çiğnemeyi yordam haline getiriniz. Çünkü doyma refleksi midede değil beyinde bulunmaktadır. Hangi büyüklüğünde kırıcı ve bereketli çiğnerseniz almış olduğunuz gıdayı ayrımsız o büyüklüğünde sindirmiş olursunuz. Kat sayısını arttırdığınız içinde mideniz belli aralıklarla mebzul çalıştığında doyma refleksi elan er ortaya çıkacak ve sizde fazla kilo almaktan kurtulacaksınız.
4. Yeteri kadar protein alınmalıdır. · Kilogram başına ortalama adına 0,9 gr protein almanız gerekmektedir. 60 kg ağırlığında olan bire bir eş üzere bu 54 gr protein, 80 kg olan koca üzere ise yaklaşık 72 gr proteinanlamına gelir.
· Vücudumuz öz depolarında protein meydana getirecek kabiliyeti yoktur. Onun üzere proteinin haricen yiyecek yolu ile alınması gerekmektedir. Ancak alınan miktarın bağlı tutlması de bir o büyüklüğünde önemlidir. Mecmu enerji kaynağımızın %10 protein ile sağlanması metin beslenme anlamında müfit ve önemlidir.
· Mıhlı tagaddi açısından haftada 2 posta etli kemirmek kemirmek protein açısından yeterli olacaktır.
· Fazla tüketilen protein lahzada yağa dönüşüp depolanacağından aşkın yemekten kaçınınız.
5. Tükettiğiniz hasım sınırda tutunuz. · Gözle tanıdık yağlardan kendinizi sakınmalısınız. Kızartma , sos ve sosislerde olduğu kabilinden.
· Ancak gözle görülmeyen bilinmedik yağlar karşısında da elan dikkatli olmalısınız. Alış münasebet yaptığınız gıdalarda narin olanlara evleviyet veriniz,moskof yağlardan kaçınmanız gerekmektedir. Peynir ve sucuk türlerinden zayıf olanları yeğleme ediniz.
6. Her dolaşma zinde sebze, sonuç ve hububat ürünleri tüketmeyi alışkınlık haline getiriniz.
· Vitamin hapları yerine vitamin ihtiyacını; tendürüst göveri ve yemiş tüketerek dengeleyiniz.
· Göveri, ürün ve hububat ürünlerinin içinde ayrıca zinde tıpkı hayat için ihtiyacınız olan mineraller ve posalar yeterli derecede bulunmaktadır.
7.Maalesef: Tatlılardan ırak durmalısınız · Kemirmek olarak tükettiğiniz şeker hastalığı fazlası vücudunuzda derakap yağa dönüşmektedir. Ayrıca tatlılar ve arıtılmış şekerler çakaralmaz karbonhidratlardır. Bunların boş yere vücudunuzda yağ yerine depolanmasını istemezsiniz herhalde!
8. Gıdalara beis vermeden yemeklerinizi hazırlayın · Yemeğin bittabi hazırlandığı ve pişirildiği önemlidir. Yemekleri aşkın kaynatmaktan ve kızartmaktan kaçınınız. Bu işlem göveri ve gıdaların ortamında mevcut majör minerallerin ve vitaminlerin yıkılmasına illet peki. Sebzeli kemirmek yaparken doğrama işini kemirmek hazırladığınız esnada yapınız. Sebzeleri ufak doğramaktan, parçalamaktan ve ezmekten kaçınınız. Sonuç içre aynı ebat bayram konusudur.
· Arıtılmış edilmemiş düğü ve buğday tüketmek oylumlu ve anlamlıdır. Çünkü bu besinler mineral, vitamin ve rüsup itibarıyla zengin gıdalardır.
· Hazırlamış olduğunuz yemeklerin tazeliği önemlidir. Yiyebileceğiniz kadar yemek hazırlayınız. Yine ısıtılan yemeklerde kalori kaybı olmamakta ancak mineral ve vitaminler açısından değerlendirildiğinde oldukça değersiz olmaktadır.
· Buharla pişen yemekler yiyeceğiniz yemeklerin ciddilik türünü oluşturmalıdır. Yemeklerinizin sularını dökmeyiniz, zira mütehammil çokça vitamin ve mineral çözünmüş olarak yemeğin suyunda bulunur.
9. Akarsu . Aylamak için önemlidir. Soluduğumuz gelgel büyüklüğünde hayati önem taşır.
· Günde sunma az 2,5- 3 litre akarsu içmeyi alışkınlık haline getiriniz. Sabahleyin kalktığınızda evvel yapmanız gereken görevlerinizin başında iki boduç akarsu çekmek olmalıdır.
· Yemeklerden noksan saat önce su içiniz, aşındırmak esnasında ve yemekten çabucak bilahare akarsu içmeyiniz. Yemekten en er eksik saat sonra su içmeniz önemlidir.
· Yunak havalarda ve terlediğiniz durumda nakit alınımını kaybettiğiniz ölçüde tahkim ediniz. arada bir saunaya veya hamama her an terlemek sağlıklıdır. Ancak terleyecekseniz verimli akarsu içmeyi unutmayınız.
· Akarsu olarak esas burada belirtilmesi müstelzim ve bahis konusu olan sıvıdır. Buna dahil olanlar ise; su- katık- soda-taze meyve ve göveri sularıdır. Eğreti tatlandırılmış limonata ve bal özü suları pek sağlıklı değildir.
· Baş Döndürücü alkol tüketimi boş kalori olduğundan sağlıksızdır. Etil Alkol tüketmemeniz gerekmektedir. Almış olduğunuz etil alkol akarsu yerine akseptans edilmez.
· Dosdoğru ve kararlı tagaddi anlamında günde bildirme çok 25 gr bozulmamış etanol ahzetmek kan dolaşımı sisteminin dosdoğru çalışmasını sağlar. Bu ayrımsız boduç şaraba, 300 ml biraya ve tıpkı kadeh viskiye tekabül etmektedir.
10. Spor ve Antrenman · Günce alıştırma açmak çok oylumlu ve sağlıklıdır. Ağır Sıklet yemeklerden bilahare bildirme az 20 an çapmak dimdik bire bir sindirim ve kan dolaşımı amacıyla önemlidir.
· Metin beslenme açısından yüzme- yürüyüş- velespit beklemek iyidir. Sair spor türlerini yapma imkanlarınız bulunan ise onlarıda yapmanız önemlidir. Ancak müfrit efor ve gestalt mucip spor türlerinden çalışım yaparak ısınmadan faal spor yapmayınız. Isınma hareketleri yapmayı tıpkı alışkınlık haline getiriniz.
· Ormanda , akman havada yürümeyi ve güneşlenmeyi sürekli arkadaşlık haline getiriniz.
· Sigara kullanmaktan uzak durunuz ve sigara kullanıyorsanız biran önceki sigarayı bırakmanızı referans ediyoruz sağlığınız için.

Etiket sağlığım için hangi yapmalıyım? sağlıl üzere yapılması gerenler sporun faydaları egzersizin faydaları günlük ne büyüklüğünde su içilmeli? gıdaları pekâlâ doğramalıyım? buharda pişirilen yemeğin faydası varmıdır? elbet aşındırmak pişirmeliyim? protein alımı hangi büyüklüğünde olmalıdır?

Yoruma kapalı.