Genel Blog

Said Bin Haris Kimdir?

166

Said Bin Haris Kimdir?

Selem akdi nedir? Selem akdinin şartları nelerdir?

Selem akdi nedir?

Servet önceden mal veresiye tevessül etmek amacıyla yapılan satış akdine “selem” denir. Satılan mal henüz mevcut olmadığı için akdin caiz olmaması gerekirken,
gerekseme cihetiyle sünnetle yasal kılınmıştır. Hz. Delege şöyle buyurmuştur:

“Sizden ki selem yaparsa miktarı muhtemelen ayrımsız ölçekte, miktarı galiba bir tartıda ve muhtemelen benzeri vadeye büyüklüğünde yapsın” Buna bakarak selemin şartları şunlardır:

a) Paranın peşinen verilmesi, b) Malın kutur, gravite veya standart olup aynı ile alınıp satılan misli para olması, c) Malın değerli, gümüş yahut efektif tarafından olmaması, zira bunların veresiye satışında artı yahut nesîe faizi gerçekleşir. d) Malın ana ve nevinin belirlenmesi, e) Doğrulama tarihinin belirlenmesi.

Ancak günümüzde gâh selem muameleleri malın başlangıçta çokça ucuza satılmasına ve hele tarımla uğraşanların zarara uğramalarına el açmaktadır. Aylar önceki ürününü başlangıçta para ile çok ucuza satan kavrayışsız, bu parayı verimli bir alana kullanamamakta, bazı bazı istenildiği büyüklüğünde işaret alamadığı yahut im temizlik olduğu amacıyla tarlasını satarak peşin aldığı paraları anlayışsız ödemeye çalışmaktadır. Burada aslı yasal olmakla alay malay selem kırıcı sonuçların doğmasına sefer açmaktadır. Bu konuda Hz. Peygamber’mağara, tarım ürünlerini, olgunlaşıp hasat mevsimi gelmeden satılmasını nehyetmesi böyle benzeri aldanma riskini köstek olmak üzere olmalıdır.

İslam’da Ticaret Bittabi Olmalıdır?

Ticaret Erbabı Şüphesiz Olmalıdır?

Yoruma kapalı.