Genel Blog

Selem Akdi Nedir?

414

Selem Akdi Nedir?

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, “Bu, hem Silvan hem Diyarbakır tarihi açısından olaylara ayrımlı tıpkı bakış açısı getirecek.” dedi.

Diyarbakır‘ın Silvan ilçesinde Dicle Üniversitesi (DÜ) aracılığıyla yapılan kazı çalışmasında Anadolu Selçuki Sultanı I. Kılıçarslan ve kızı Saide Hanım‘un mezarı bulundu.

Rum Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan’ın Mezarı Bulundu

Odalık Kılıçarslan’ın çukur yerinin tespiti üzere DÜ Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Tanyıldız başkanlığında Prof. Dr. İrfan Felek, Doç. Dr. Oktay Bozan, Doç. Dr. Aytaç Coşkun ve hekim akademisyen Salih Erpolat’ın üstelik saha aldığı komite oluşturuldu.

Yarkurul yaptığı tarihi gerçeklik taramasının arkası sıra ilçedeki tamlık mezarlıklarda incelemede bulundu, o döneme ilişik bilgisi olan kişilerle görüştü.

Elde edilen bilgiler doğrultusunda Itidalli Pınar Parkı’ında mevcut iki mezar üzerinde araştırmalar yoğunlaştırıldı.

9 zaman süren hafriyat çalışmaları sonucu Şehriyâr I. Kılıçarslan ve kızı Saide Hatun’un mezarlarına ulaşıldı.

DÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, gazetecilere yaptığı açıklamada, şimdiye büyüklüğünde yapılan farklı çalışmalarda çukur yerinin net namına belirleme edilemediğini söyledi.

Karakoç, “Ekin ve Turizm Bakanlığıyla yapılan kazı çalışmaları sonrası mefret bulgular elde edildi. Bu mezardaki kişiler gözyaşı ve seks olarak o döneme uyuyordu. Mezarın ve türbenin taşlarının şekli gene Selçuki dönemine uygundu. Bu, hem Silvan hem Diyarbakır tarihi açısından olaylara farklı bire bir açılım getirecek.”

Doç. Dr. Bozan de tarihi açıdan kebir bir şahsiyetin mezarını belirleme ettiklerini belirtti.

Bozan, “Çukur yerinin bulunmuş olması, milli tarihimiz ve vefa duygusu açısından bir deme tabir ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Doç. Dr. Aytaç Coşkun, kazıda kestirmece 35 metrekarelik ayrımsız alanda 2 metre derinliğe inildiğini dile getirerek, hem mezarlara hem bile türbeye ilişik temellere ulaşıldığını bildirdi.

Ekibin haddinden fazla çakal tıpkısı şekilde çalıştığını anlatan Ateşin, bilgelik komisyonundaki hocalar namına dahi elde edilen verileri aceleci benzeri şekilde değerlendirdiklerini kaydetti.

Coşkun, “Çalıştığımız düzlük Küçük Asya Selçuki’nun arz oylumlu hükümdarının mezarıydı. Çalışmalarımızı gece gündüz balaban tıpkı inceden inceye yürüttük.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. İrfan Kader ise Silvan’ın tarihi önemine değindi.

Çalışmaların 5’inci gününde iki mezarın ve bir zar kalıntısının ortaya çıkarıldığına belen eden Yıldız, o dönme akşama kadar yapılan çalışmalarda kalıntıların tamamen ortaya çıkarıldığını bildirdi.

Nasip, şunları kaydetti:

“Kazıda çıkan kitabe parçaları dönemin abece stili özelliklerini gösteriyor. Birinci mezarda yatan kişinin I. Kılıçarslan, ikinci mezarda yatan kişinin ise kızı Saide Kadın olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen veriler doğrultusunda Silvan’üstelik olduğu tanıdık yalnız bugüne kadar mezarı dönme yüzüne çıkarılamayan I. Kılıçarslan’ın mezarının hep verileriyle tayin edildiğini söyleyebiliriz.”

Üs: AA

Yoruma kapalı.