Genel Blog

SEO’da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

26

SEO’da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

SEO’da Karşı Taraf Analizi, pazarlamacıların ürünleri ya da hizmetleriyle ilgili arama sorguları için arama motoru netice sayfalarında (SERP’ler) daha yüksek olan web sitelerini değerlendirmek için kullandıkları bir süreçtir. Bu tahlil, hangi anahtar kelimelerin rakiplerinizin sitelerine azami trafik çektiğini, bu anahtar kelimeler için kullandıkları stratejiyi, edindikleri backlinkleri ve sitelerini maksat kitleriyle nasıl buluşturduklarını keşfetmenize muavin olur.  Rakiplerinizin öne geçirmek için neler yaptığını belirledikten daha sonra, sitenizi optimize edebilir ve SERP’lerde daha yükseğe çıkmak için SEO stratejinizi belirleyebilirsiniz. SEO’da Muhalif Inceleme Araçları SEO için rakip analizi yapmak isteyen pazarlamacılar için birkaç araç vardır.  SEMrush ve Ahrefs bunlardan ikisidir. Rakiplerinizin SEO, reklam, içerik ve sosyal medya gibi kategorilerdeki stratejilerini incelemenizi karşılayan rekabet analizcisi bir araştırma aracı sunar. Hizmetler; verilerin detaylar düzeyi ve görünürlük bakımından farklılık gösterse de, bu araçların hemen hemen tümü rakiplerinizi kıyaslama, eğilimleri gözlemleme ve hangi anahtar kelimelerin diğer sitelere en fazla trafik getirdiğini belirleme olanağı sunmaktadır. Anahtar kelimeleriniz için basit bir arama, algoritmayı en iyi uygulayan web sitelerini açacaktır. Bu durumda, her arama sonucuna SEO metriklerini katmana eklemek için ücretsiz bir Chrome tarayıcı eklentisi olan MozBar’ı kullanabilirsiniz. İlk sıradaki sitelerin DA ve PA değerlerini bedava bir şekilde saptama etmenize ihtimal sağlar. SEO’da Rakip Analizi Aşamaları SEO muhalif analizi nasıl yapılır sorusunu şöyle cevaplandırabiliriz: Kritik anahtar kelimeleri belirleyin. İlk sayfada rekabet eden siteleri belirleyin. Üstteki sıradaki sayfaları çözümleme edin. Arama motorlarının bedel verdiği unsurları tanımlayın. Siteniz için bu unsurları geliştirmek üzere bir plan geliştirin. Rakip Açıklama SEO’da muhalif analizi için, aracısız hangi web siteleri karşı taraf olarak göz önünde bulunduracağınız belirlenmelidir. Mesela, bir sigorta danışmanlık şirketiniz varsa ve “işletme güvenliği” terimi için yatırma almaya çalışıyorsanız, emniyet sistemleri satan şirketlerle anahtar kelime sıralaması için rekabet ettiğinizi ayrım edebilirsiniz. Bu aşamada ilgili sitelerin anekdot edilmesi gerekir.  Rakiplerin SEO Stratejilerini Tanımlama Hangi anahtar kelimelerin rakip sitelerin adam başına en fazla trafik çektiğini yukarıdaki araçlar yardımıyla çözümleme etmeniz gerekir. Arkasından, tamamen bu sıralamaya nasıl ulaşabileceklerini vermek…

Devamını oku

SEO’da Rakip Analizi, pazarlamacıların ürünleri veya hizmetleriyle ilgili arama sorguları için arama motoru netice sayfalarında (SERP’ler) daha yüksek olan web sitelerini değer biçmek için kullandıkları bir süreçtir. Bu analiz, hangi anahtar kelimelerin rakiplerinizin sitelerine en fazla trafik çektiğini, bu anahtar kelimeler için kullandıkları stratejiyi, edindikleri backlinkleri ve sitelerini maksat kitleriyle nasıl buluşturduklarını keşfetmenize yardımcı olur.  Rakiplerinizin öne aşmak için neler yaptığını belirledikten sonradan, sitenizi optimize edebilir ve SERP’lerde daha yükseğe çıkmak için SEO stratejinizi belirleyebilirsiniz.

SEO’da Muhalif Inceleme Araçları

SEO için karşı taraf analizi yerine getirmek isteyen pazarlamacılar için birkaç vasıta vardır. 

SEMrush ve Ahrefs bunlardan ikisidir. Rakiplerinizin SEO, reklam, içerik ve sosyal medya gibi kategorilerdeki stratejilerini incelemenizi karşılayan rekabet analizcisi bir araştırma aracı sunar.

Hizmetler; verilerin teferruat düzeyi ve görünürlük bakımından çeşitlilik gösterse de, bu araçların neredeyse hepsi rakiplerinizi mukayese, eğilimleri gözlemleme ve hangi anahtar kelimelerin diğer sitelere maksimum trafik getirdiğini tespit olanağı sunmaktadır.

Anahtar kelimeleriniz için basit bir arama, algoritmayı en iyi uygulayan web sitelerini açacaktır. Bu durumda, her arama sonucuna SEO metriklerini katmana eklemek için ücretsiz bir Chrome tarayıcı eklentisi olan MozBar’ı kullanabilirsiniz. İlk sıradaki sitelerin DA ve PA değerlerini bedava bir şekilde saptama etmenize ihtimal sağlar.

SEO’da Muhalif Analizi Aşamaları

SEO rakip analizi nasıl yapılır sorusunu şöyle cevaplandırabiliriz:

Kritik anahtar kelimeleri belirleyin. İlk sayfada rekabet eden siteleri belirleyin. Üstteki sıradaki sayfaları çözümleme edin. Arama motorlarının bedel verdiği unsurları tanımlayın. Siteniz için bu unsurları üzere bir plan geliştirin.

Karşı Taraf Yorumlama

SEO’da karşı taraf analizi için, ilk elden hangi web siteleri rakip olarak göz önünde bulunduracağınız belirlenmelidir. Mesela, bir sigorta danışmanlık şirketiniz varsa ve “işletme güvenliği” terimi için sıralama almaya çalışıyorsanız, emniyet sistemleri satan şirketlerle anahtar kelime sıralaması için rekabet ettiğinizi ayrım edebilirsiniz. Bu aşamada ilgili sitelerin anekdot edilmesi gerekir. 

Rakiplerin SEO Stratejilerini Tanımlama

Hangi anahtar kelimelerin karşı taraf sitelerin adam başına en çok trafik çektiğini yukarıdaki araçlar yardımıyla çözümleme etmeniz gerekir. Arkasından, iyice bu sıralamaya nasıl ulaşabileceklerini tahsis etmek için rakiplerin çalışmalarını kontrol etmelisiniz.

Mesela karşı taraf ahenkli olarak bu anahtar kelimeyi ele bölge nitelikli blog yazıları ve videolar yayınlıyor mu? Anahtar kelimeyi içeriklerde ne kadar geçiriyorlar? Esas anahtar kelimelerine ilişkin eşanlamlıları ve terimleri dahil ederek kuytu anlamsal indekslemeden (LSI) yararlanıyor mu? Anahtar kelimeler, ilgili sayfaların başlığında, meta açıklamasında ve resim alt etiketlerinde yer alıyor mu? Öteki yüksek kaliteli web siteleri durmadan rakiplerinizin sitesine link veriyor mu? Rakibinizin sizden daha yüksek bir Domain Otoritesi (DA) mi var? Sayfa hızı sizden iyi mi?

SEO İçin Rakip Backlink Analizi

Yüksek kaliteli sitelerden bağlantılar elde etmek, domain gücünüzü arttırmaya ve arama sonucu sıranızı artırmanıza muavin olur. Bazı rakip inceleme araçları, backlink analizi yapmanızı sağlar. Bu cins analizler, size rakiplerinizin web sitesine bağlanan, ama sizin web sitenize bağlanmayan tüm web sitelerinin bir listesini edinmenize olanak sağlar. 

Hangi sitelerin rakiplerinize bağlandığını belirledikten sonradan, bu sitelerden de linkler alarak açığı kapatabilirsiniz. Mesela, rakiplerinizden birkaçının iyi bilinen bir yayında “en iyi” listesine dahil edildiğini saptama ederseniz, bu yayına ulaşmayı ve sizin sitenizi gelecek listelerde bulundurmalarını isteyebilirsiniz.

SEO’da Karşı Taraf Analizi Sonrası Taktik Geliştirme

Rakiplerinizin sitelerini inceledikten ve SEO stratejilerini taradıktan sonra, içeriğinizi sağlamlaştırmak, sıralamanızı artmak ve organik trafiği artmak için analizlerinizi ve bilgilerinizi kullanmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir.

Anahtar kelime listenizi oluşturun, varsa güncelleyin. Aranje Etmek istediğiniz tüm anahtar kelimeler de dahil almak üzere web siteniz için bir başlıca anahtar sözcük listesi oluşturun. Bu liste içerik stratejinizin temelini oluşturur ve bu kelimeleri ve konuları sitenizde yayınlanan alakalı içerikle örmeye çalışmalısınız. Backlinkler, öteki yüksek güce sahip web sitelerinin içeriğiniz için kefil olabileceği ve sitenizi daha yerinde bir sıralamaya getirmesi gerektiğine yönelik sinyal veren linklerdir. Backlink almanın en iyi ve en otantik yolu, davetli blogları yoluyla öteki sitelerle ilişkiler geliştirmektir. İnsanlar için içerik oluşturduğunuzu unutmayın. Sonuçta kalite, arama motorlarının sayfa sıranızı hesaplarken kullandığı en manâlı faktörlerden biridir. Maksat kitlenizle alakalı faydalı ve eğitici içerik oluşturmazsanız, o süre arama motoru sonuçlarının üzerinde bir yerde sıralamak yaklaşık olarak imkansız olacaktır.

Bir önceki yazımız olan E-Ticaret Sitesi Blog Stratejisi İpuçları başlıklı makalemizde E-Ticaret Sitesi Blog Stratejisi İpuçları - Moradam hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.