Genel Blog

Serpil Barlas’a veda

17

Serpil Barlas’a veda

20 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki evinde akşam yemeğinin arkasından ritim bozukluğuna emrindeki yürek yetmezliği sebebiyle 64 yaşında hayatını kaybeden Serpil Barlas son yolculuğuna uğurlandı.

SERPİL BARLAS KİMDİR?

Annesi Türk müziği solisti Aysel İpar, babası Kazım Polat. 1960’lı yıllarda şehir tiyatrolarında sanat hayatına başlamıştır. Zamanın meşhur orkestralarında solistlik yapmıştır. 1970 yılında Altın Ses Yarışması’nda Nilüfer’in gerisinde ikinci olmuştur. 1976-1978 yılları arasında birkaç 45’lik plak doldurmuş ve bunların aralarında en fazla Oldu Olanlar (orj. Dibi Dibi Daba da) adlı parça ile adından söz ettirmiştir. 1978’de Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finalinde “Yaşamaya Bak” isimli şarkı ile katılmıştır. 1978 yılında ABD’ne yerleşerek bu ülkede 15 sene ikamet etmiştir.

1993 yılında Türkiye’ye dönüşünden sonra AIDS ile mücadelede öncülük yaparak sanat camiasında bir ilke imza atmıştır. Gerek AIDS gerekse sahipsiz sokak çocukları ve Bosna’daki sistemli soykırım gibi toplumsal konularda yaptığı çalışmalarla kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışmış ve meşhur müzisyen Uğur Dikmen’in desteğiyle yaptığı albümlerinde bu konulara temas eden “Benim Adım İnsan”, “Sahipsiz Çocuklar” , “Bosna” adlı şarkıları ile üstlendiği misyonu savunmaya çalışmıştır. Flash TV’de 3 sene (1998-2001) “Serpil Barlas’la Kurdele” adlı televizyon programını hazırlayıp sunmuştur.

 

Bir önceki yazımız olan Serpil Barlas kimdir, neden öldü, hastalığı neydi? başlıklı makalemizde icerikhaber, seohaber ve serpil barlas kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.