Genel Blog

Sigara ‘Aşı Etkinliğini’ Azaltabiliyor

147

Sigara 'Aşı Etkinliğini' Azaltabiliyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdöl sigara ve etil alkol kullanımının, vücudun bağışıklık sistemi üstünde aksi rehavet yaptığını ve bunun grip ve kullanılmamış soy koronavirüs (Kovid-19) aşılarının etkinliğini azaltabileceğini belirtti.

Afiyet Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, sigara ve etil alkol kullanımının, vücudun muafiyet sistemi üstünde huysuz güçlük yaptığını ve bunun enflüanza ve yeni makule koronavirüs (Kovid-19) aşılarının etkinliğini azaltabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Erdöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, esrar ürünleri ile alkol kullanımının esenlik üstünde hırçın sıklet yaptığına, tedaviyi hırçın etkileyebildiğine işaret ederek sigara dumanının bağışıklık tepkilerini değiştirdiğini söyledi. Sigara kullanımının aşılar üzerindeki etkisini üstelik değerlendiren Erdöl, “40 yıldan elan teferruatlı müddet ilk yapılan ve günümüzdeki tekniklere bakarak henüz dümdüz yöntemlerin kullanıldığı çalışmalarda, sigara kullanan kişilerde ilkah sonrası bağışıklık yanıtının zayıf olduğu gözlemlenmiştir.” dedi.

“Sigaranın immün cevap tepkilerini zayıflattığına dayalı etkili kanıtlara ulaşılmaktadır”

Bu konuda Avustralya’dahi düzenlenen tıpkısı çalışma üzerine bilgelik veren Erdöl, şunları söyledi:

“Düzenlenen mukayeseli grupların düzlük aldığı ilmî çalışmada, sigara içmenin grip aşılamasında (subünit telkih ve canlı zayıflatılmış aşılama) vücudun verdiği cevap üzerindeki etkileri araştırıldı. Çalışmada, antikorlardaki değişimlere bakarak sigara içenlerin, sigara içmeyenlere bakarak salgına posta açan gribe (epidemik influenza) oylumlu ölçüde elan duygun olduğu bulundu. Bu ve ayrımsız çalışmalarda, sigaranın immün karşılık tepkilerini zayıflattığına dair canlı kanıtlara ulaşılmaktadır. Tıpkı eksantrik yerde yapılan ayrı bir çalışmada da sigara dumanına maruz kalmanın, CD4 T hücre efektör üretimini etkilediği gösterildi. Emek sonuçları, sigara dumanının, göze bölünmesini azaltarak ve hücre ölümünü artırarak direkt CD4 T hücreleri üzerinde faal olduğunu gösterdi. Bire Bir çalışmada ayrıca, sigara dumanına maruz kalmanın, aşıların uyardığı koruyucu immün yanıtın devamlılığı üzere nazik öneme ehil olan bellek hücrelerini tekvin yeteneğini bozduğu gösterildi.”

Vücuttaki CD4 T hücrelerinin, Kovid-19 ile farklı enfeksiyonlarda ciddi görevleri olan hücreler olduğunun altını çizen Erdöl, “Yani bu hücrelerin görevleri bozulursa antikor aşıların apotr etkinliğinde eleştiri önemi olan B hücrelerin görevleri dahi bozulacaktır. Üzerine sigara dumanının bellek hücrelerinin oluşmasına verdiği uymazlık eklendiğinde ve sigaranın aracısız hastalık şiddeti ile münasebetli riski artırması de eklendiğinde format elan de ciddi olmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

“Kovid-19 seyrini damarlı etkilemektedir”

Prof. Dr. Erdöl, alkol kullanımının bile aşılar üzerindeki etkisine ilgili tetkikat yapıldığını anlattı.

“Etanol kullanımımın aşılarla elde edilmesi hedeflenen muafiyet uyarılmasını bozduğu de ilmî olarak kanıtlanmıştır.” diyen Erdöl, sınırlı dışında yapılan ayrımsız çalışmanın, tüberküloz aşılaması öncesi dönemde etil alkol alan kişilerde bağışıklık tepkisinin gelişiminin köreldiğini gösterdiğini aktardı.

Cevdet Erdöl, “Bağışıklık sistemlerindeki bu bozulmalar, anne fonksiyonlarda olduğu amacıyla aynı sonuçlar, Kovid-19 telkih süreci için üstelik geçerlidir. Etanol kullanımı, uykuluk yağlanmasına illet olmakta ve karaciğer fonksiyonlarını dahi bozmakta olup her iki durum dahi Kovid-19 seyrini olumsuz namına etkilemektedir.” bilgisini verdi.

Kaynak: AA

Yoruma kapalı.