Genel Blog

Simge Sağın kimdir, kaç yaşında, nereli? Simge Sağın şarkıları!

29

Simge Sağın kimdir, kaç yaşında, nereli? Simge Sağın şarkıları!

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda eğitim bölge bununla beraber iki Altın Kelebek Ödülü ve üç Radyo Boğaziçi Müzik Ödülü bulunan Sembol Sağın, İbo Show’a misafir oluyor. Amblem Sağın bu akşam birbirinden öbür isimlerin yer aldığı programda en güzel şarkılarını seslendirecek.

SİMGE SAĞIN KİMDİR?

Sembol Sağın 8 Ağustos 1981 yılında İstanbul’da doğmuştur. Türk şarkıcı. 2010’ların başında yayımladığı şarkılarla Türk pop müziği sahnesinde yer almaya başlasa da esas çıkışını 2015’te radyo ve televizyonlarda çok çalınarak liste başı olan “Miş Miş” şarkısı ile gerçekleştirdi. Arma, liseden sonradan müzik eğitimi almak isteyince babasının teşvikiyle İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’na kaydoldu ve müzik eğitimi aldı.

Konservatuvarda öğrenciyken çeşitli pop şarkıcılarına geri vokallik yaptıktan sonra 2011’de Erdem Kınay’ın yapımcılığında Yeni Çıktı adlı bir EP ile çıkış yaptı. İlk çalışması kendisine istediği tanınırlığı sağlayamadı oysa dört yıl daha sonra yayımladığı “Miş Miş” ile asıl çıkışını yaparak Türkiye’de MusicTopTR Resmî Listesi’nde dört hafta peş peşe bir numarada kaldı. Ardından “Yankı” ve “Ben Bazen” şarkıları benzer listede ilk üçe girerken “Öpücem” şarkısı ise bir numaraya yükseldi. Kendisinin birincil stüdyo albümü Ben Ara Sıra, 2018’de yayımlandı ve içerdiği müzikal farklılık ile müzik eleştirmenlerinden iltifat topladı.

608d417ed265a205340dfbf0Sezen Aksu’dan etkilendiğini belirten Arma, genel anlamda dans-pop şarkıları seslendirdi. 2015 yılından itibaren Türkiye’de radyo ve televizyonlarda dönem dönem en fazla çalınan şarkıcı oldu, 2018 yılında ise yılın en fazla çalınan ikinci bayan şarkıcısı olarak kayıtlara geçti. Bugüne kadar iki Altın Kelebek Ödülü ve üç Radyo Boğaziçi Müzik Ödülü edinmek çoğu ödül aldı. Simge’nin sesi sopranodur.

Sembol, 2011 yılında verdiği bir röportajda müzikal tarzından “Azıcık Türk müziği namesi olan ve altyapıları çağdaş bir sound. Yani keza batı, ayrıca de doğu sentezi.” sözleriyle bahsetti. Keza Sezen Aksu’yu misal aldığını söyledi.

SİMGE SAĞIN ALBÜMLERİ
 
Yeni Çıktı (2011)
Ben Bazen (2018)

SİMGE SAĞIN ROL ALDIĞI FİLMLER
 
Her Şey Aşktan (2016)

Bir önceki yazımız olan Ersay Üner kimdir, kaç yaşında, nereli? Ersay Üner şarkıları! başlıklı makalemizde büşra pekin, demet akalın ve ersay üner hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.