Genel Blog

Sınırda kişilik bozukluğu ne demek? Masumlar Apartmanı: Sınırda kişilik bozukluğu nedir, belirtileri neler?

34

Sınırda kişilik bozukluğu ne demek? Masumlar Apartmanı: Sınırda kişilik bozukluğu nedir, belirtileri neler?

Masumlar Apartmanı’nın bölümlerinde dağıtılmış rahatsızlık isimleri geçmektedir. Bu hastalıklar ise internette araştırılmaktadır. Masumlar Apartmanı’nın yeni bölümünde Han’ın dikkatini çeken sınırda kişilik bozukluğu hastalığı gündeme geldi. Peki ama sınırda şahsiyet bozukluğu nedir, nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir? İşte sınırda karakter bozukluğu hastalığı hakkında detaylar…

Sınırda karakter bozukluğu nedir?

Sınırda şahsiyet bozukluğu, borderline karakter bozukluğu olarak da bilinmektedir. Sınırda karakter bozukluğu, şehvetli olarak sıvı şahsiyet bozukluğu olarak da adlandırılır. Bu hastalığa sahip kişiler birkaç saat ya da birkaç gün süreyle yoğun birtakım duygular yaşar ve bu duygular fazla çabuk değişir. Birdenbire üzülen hastalar aniden mutlu olabilir, kaygılanabilir. Duygudan duyguya geçiş yapabilir. Denetleme aşağıda zorluk çekebilir. 

Sınırda kişilik bozukluğu belirtileri nelerdir?

Bu hastalığa sahip kişiler; ani duygu değişimi yaşar. Vesvese duyarlar. Kendilerine güvenmezler. Depresiflerdir ve bağırmaya elverişlidirler. Sınırda karakter bozukluğu olan kişiler, başkalarının (aile bireyleri, sevdikleri ya da arkadaşları) kendilerini bırakmasından, ayrılıp gitmesinden fazla korkarlar ve bunun gerçekleşmemesi için olmadık yollara başvurabilirler (gitmemesi için yalvarmak, sarılıp bırakmamak, kavga çıkarmak, dışarı giden kişinin ardına düşmek ya da onu izlemek, hatta önünü kesmek gibi). Kim olduklarına, nasıl bir insan olduklarına ilişkin algıları (ego algıları), alaka alanları, amaçları ve değerinde yargıları zinde ve oturmuş değildir ve bunlar, kiminle birlikte olduklarına tarafından büyük ölçüde değişebilir. Kimi vakit kendilerini severlerken, kimi başka vakit kendilerini sevimsiz ve önemsiz bulurlar, kendilerinden dehşet ederler, hatta kendilerini bir “şeytan” gibi gördükleri bile olur. Kim oldukları konusunda içsel bir barışıklık içinde olmadıkları için sıkça iş, dost, sevgili, benzeşen, din değiştirirler; dış görünümlerini değiştirirler (saçlarını mavi ya da mor gibi acayip renklere boyatmak, vücuduna dövmeler yaptırmak, hızma “piercing” taktırmak gibi yollarla); genel yaşam amaçları, değerleri, hatta cinsel kimlikleri bile değişebilir. İyi bir ilişki kurmakta ve bunu daimi bir biçimde sürdürmekte çok zorluk çekerler. Kolay aşık olurlar, aşık oldukları her kişinin kendilerini mükemmel hissettireceğini, kendilerini bir bütünüyle hissettireceğini düşünürler, fakat fazla kısa bir zaman sonunda büyük bir hayal kırıklığına uğrarlar. Başkalarını değerlendirmelerinde de büyük gelgitler yaşarlar. Bir gün göklere çıkardıkları bir kişiyi, ertesi gün yerin dibine sokabilirler. Bir gün, büyük bir tutkuyla bağlandıkları bir kişiden, bir diğer gün nefret edilen şey edebilirler. Başlıca, “siyah değilse beyazdır” biçiminde, esneklikten yoksun bir gösterme açıları vardır. Birçok vakit kendilerini büyük bir boşlukta hissederler ve bezginlik çekerler. Kendilerini bir “hiç” olarak ya da “hiç kimse” olarak hissettikleri zamanlar bile olabilir. Çok yemek yiyerek, alkol veya madde kullanarak veya cinsel beraberlik yaşayarak, kendilerini bu boşluktan kurtarmaya çalışsalar da, bunların hiçbiri yeterli gelmez. Bilhassa kendilerini iyi hissetmedikleri, başaşağı oldukları zamanlarda edinmek üzere, dürtüsel davranma eğilimi gösterirler ve yeni tanıştıkları biriyle cinsel birliktelik yaşama, tıkınırcasına yemek yemek yeme, aşırı alkol veya madde yararlanma, sakınmaksızın araba kullanma, fazla para masraf, vücuduna kesikler atma, kendi kendini ışıklandırma gibi, kendilerine hasar verecek birtakım davranışlarda bulunabilirler ya da ölüm düşünceleri içinde olabilirler. Güç aşağıda kaldıklarında, gerçeklikten kopma yaşantıları olur ya da özel birtakım kuşkulara kapılabilirler. Benzeri kendilerine dıştan bakıyormuş gibi, bedenlerinden bölünmüş gibi, rüyadaymış gibi gerçekdışılık yaşantıları zaman zaman olabileceği gibi, bunlar hem sürüp gidebilir.

Sınırda şahsiyet bozukluğu olan herkeste bütün bu belirtiler olacak çağırmak değildir. Kimilerinde bu belirtilerden yalnızca birkaçı olabilirken, kimilerinde birçoğu bir arada bulunabilir. Bu kişiler fazla duyarlıdırlar. Belirtilerin bir kesimi, çok bayağı birtakım olaylarla tetiklenebilir. Sözgelimi, tatile çıkmak için yakınlarının kısa süreli ayrılması bile veya eşinin eve geç gelmesi bile, bu kişileri öfkelendirebilir ya da büyük bir sıkıntıya sokabilir. Kurdukları ilişkiler, belirtilerinin ortaya çıkmasında en önemli tetikleyici etkendir. Gösterilen belirtilerin ağırlığı, sıklığı ve ne denli uzun sürdüğü, kişiden kişiye büyük ölçüde değişir.

Sınırda kişilik bozukluğuna, bunalım ya da ikiuçlu bozukluk, madde kötüye kullanımı, yeme bozuklukları ve kaygı bozuklukları eşlik edebilir. Sınırda şahsiyet bozukluğu başarılı bir biçimde çare edildiğinde, eşlik eden diğer bozukluklar birçok zaman düzelir. Ancak tersi her zaman dürüst değildir. Sözgelimi, kişinin depresyonu çare edilmiş olsa bile, sınırda karakter bozukluğu belirtileri sürebilir.

Sınırda şahsiyet bozukluğu, erginlik yıllarında ya da erken erişkinlik döneminde başlayan bir rahatsızlıktır. Değişik çalışmalara kadar, erişkinlerin takriben % 2-6’sının (çevrenizdeki asgari 50 kişiden birinin), yaşamlarında bir dönem, böyle bir rahatsızlığı yoğun bir biçimde yaşadığı saptanmıştır. Psikiyatri hastanelerine yatırılan hastaların takriben beşte birine artık bu teşhis konmaktadır. Böyle bir tanı konanların takriben dörtte üçü kadındır.

Geçmişte, sınırda karakter bozukluğunun tedavisinin epeyce zorlama olduğuna inanılıyordu. Fakat, kanıta dayalı yeni tedavi yaklaşımlarıyla (bilhassa baş etme becerileri kazandıran eytişimsel diyalektik davranışçı terapi yaklaşımıyla), böyle bir rahatsızlığı olan birçok kişinin, fazla daha az yoğunlukta, fazla daha eksik belirti yaşaması ve bu kişilerin yaşam niteliklerinin artması sağlanmaktadır. Burada, kayda değer olan, sınırda karakter bozukluğu olan kişilerin, bu rahatsızlığın tedavisi konusunda özel eğitim almış psikiyatrist ve klinik psikologlarca, bazı anlayışı içinde çare edilmesidir. Pek olması durumunda sonuçlar yüz güldürücü olmaktadır. Terapi sürecinde, kişiye, duygusal kırılganlığını azaltabilmesi ve hissi dalgalanmalarını yatıştırabilmesi için, dürtüselliğini yoklama altına alabilmesi ve zorlanmaya katlanabilmesi için, ayrıca kişilerarası ilişkilerini geliştirebilmesi için birtakım donanımlar ve baş etme becerileri kazandırılır…

Makale

Bir önceki yazımız olan Masumlar Apartmanı Neriman kimdir, gerçek adı, hastalığı nedir? Gizem Katmer hangi dizilerde oynadı, kaç yaşında? başlıklı makalemizde ezgi mola, madalyonun içi pdf ve merve dizdar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.