Genel Blog

Şişmanlığın Temel Nedeni

140

Şişmanlığın Temel Nedeni

Şişmanlığın anne nedeni, baş döndürücü yiyecek isteği, şeker hastalığı ve içimli yiyecekleri sürekli tüketimi, aşındırmak yedikten sonraları spor yapmamaktır.Obezite çağımızın genişlik korkulu hastalıklarından biri ve elbette zinde diyetin sırrı seçkin bireyin keyif durumuna akıllıca tıpkısı perhiz programı uygulamasından geçiyor

Obezite çağımızın sunu çetin hastalıklarından biri ve tabii dimdik diyetin sırrı rastgele bireyin afiyet durumuna akla yatkın tıpkı kefaret programı uygulamasından geçiyor. Beslenme ve Diyetisyen Banu Vergi, diyete başlarken dikkat edilmesi müstelzim koskocaman noktaları, alışılmadık diyetlerin metabolizmaya verdikleri zararı, ruhsal yeme isteğiyle elbette başa çıkılacağını, rejim listesi hazırlarken neleri göz önünde bulundurduğunu ve diyete başlayan kişilerle kurulan dimdik ve şuurlu ilişkinin sonucu ne denli etkilediğini anlattı.
Tıpkı perhiz uzmanına başvururken göz önüne alınması gerekenlerden ve bu konuda akademik eğitimin öneminden alay fehamet misiniz? Beslenme ve diyetetik bölümü ayrı bire bir fakülte, ayrı ayrımsız yetişek. Ilkokul almanak benzeri terbiye süreci. Benzeri kefaret programı uygularken bu eğitimi ve diplomayı düz beslenme ve diyet uzmanı olan kişilere güvenin. Doktorlukla rejim uzmanlığı ayrımsız özdek değil, bire bir doktor perhiz uzamanlığı yapamaz. Aynı şekilde diyet uzmanı bile doktorluk yapamaz.
Piyasada bir nice âdem doktorluğunun beraberinde rejim uzmanlığı üstelik yapmaya çalışıyor. 1996-1997 döneminde Hacettepe Üniversitesi Tagaddi ve Rejim Uzmanlığı Bölümü’nden çıkışlı oldum. 10 yılı aşkın ayrımsız süredir muhtelif hastanelerde, perhiz merkezlerinde ve gıda firmalarında tagaddi ve diyetisyen kendisine müşavirlik verdim, mesleğimi halen sürdürüyorum. Hızla seçme kesimden kadın-ayvaz, çocuk olmak amacıyla seçme yaş grubundan ‘danışanlarım’ varm. İş dünyası, danışma dünyasından ünlüler ve siyasetçilerin birlikte meydan aldığı serbest ve farklı sosyal yapıda danışanlarıma metin tagaddi konularında danışmanlık yapmaktayım.
Perhiz listelerinin zata mahsus olmaları gerektiği yazılır, çizilir seçkin ant. Bu konunun önemini benzeri birlikte sizden dinleyelim mi? Vurgulamam müstelzim majör tıpkısı bekçi bu; perhiz listelerinin zata mahsus düzenlenmesi gerekir. Kilogram yönetimi kişiye, cinsiyete, yaşa, keyif verilerine antrparantez mevsimlere tutkun olarak üstelik değişir. Dirim tarzınız çokça vahim aynı koşuşturma içre kabil, mektepli veya ev hanımı olabilirsiniz. Değme birinizin dirim tarzı ve tagaddi alışkanlıkları ayrımlılık gösteriyordur yahut metabolizma hızınız muhtelif nedenlerle yavaşlamış olanaklı.
Diyelim ki menopoz dönemindesiniz evet da kullandığınız ilaçlar, hormon faaliyetlerinizdeki değişimler kilo almanızın sorumlusu gibi. Ihtisas-soy hastalıkları, tansiyon ve şeker gibi afiyet problemleriniz türlü. Hedefleriniz ayrımlı tür, vereceğiniz kilogram 20 kilogramın üstündedir yahut 3-5 kilogram fazlanız gibi… Diyet programları bu bilgiler ışığında hazırlanmalıdır.
Diyet listelerini hazırlarken neleri ayn önünde bulunduruyorsunuz? Hazırlanan diyet listeleri kere bazında, devir ve hafta bazında planlanmalıdır. Çeşitliliği, farklılığı olması gerekir, sonsuz bire bir şekilde beslenmelerini isteyerek insanları zayıflatmak olabilir gayrimümkün. Vücudun kilo vermemeye direndiği dönemde, arada bir ısın bırakmak, değişik tagaddi planları ile örneğin tehlikeli ayrımsız şekilde karbonhidratlar veya proteinler tüketerek metabolizmayı rutinden ayırmak, adeta bünyeyi ayartmak, dızlamak gerekir.
Katıldığınız seçkin toplulukta sizden rejim ile ilgili öneri isteyenler çok oluyor mu? Sık Sık karşılaştığım ayrımsız nitelik bu. Toplulukta diyet uzmanı olduğunuzu öğrenenler ayrımsız kağıt üzerine yazılmış, ayaküzeri verebileceğiniz, günahsız yüzlerine bakarak oluşturacağınız afsunlu listelerin, mucize formüllerinizin olduğunu sanırlar, meğerse bu yukarıda bile belittiğim kabilinden kişiye özel olmalıdır ve göz önüne kabul etmek gereken bir nice parametre vardır.
Kilogram ödeme eylemi öncelikle yerleşme ve anlaşılan aynı sıkı düzen gerektiriyor sanırım… Banko ama bunun için zer anahtarlarım var. Danışanlarımla bu anahtarlar yardımıyla kapıları birer birer açıyoruz. Bana geldiklerinde, akim oldukları zayıflama girişimleri ve diyet ile ait bilcümle bildiklerini unutmalarını, bana ve kendilerine güvenmelerini istiyorum.
Danışanlarınızın keyif verilerini şüphesiz değerlendiriyorsunuz? Kişilerin diyetlerini planlarken, hekimle diyetisyenin gelişigüzel çalışması ilkesi ile akıntı ediyorum. Antrparantez, kişilerin duygusallıkları dahi benim üzere önem taşır zira sıklıkla talihsizlik, tatminsizlik hisleri ile ötede yemeğe yöneldiklerini gözlediğim ve sorunun biyolojik mi yoksa ruh bilimi kaynaklı mı olduğunu çözebilmek amacıyla, gerektiğinde uzmanların yardımı ile kadro namına çalışmaktayım. Diyete başlamadan evvel üzeri terkip analizi cihazı ile kişinin yağ, kas, su oranını, metabolizma hızını ve ülkü ağırlığını saptıyorum. Danışanın fiziki muayenesini ve laboratuvar testlerini yaptıktan sonra kişilerin girmek zorunda oldukları ilaçlar, insülin- şeker hastalığı değerleri (açlık, tokluk), kolesterol değerleri, karaciğer enzimleri, böbrek fonksiyonları, çağ sayımı kadar parametrelere bakarım. Tiroid hormonları üzere ölçümler yapılarak keyif durumunun belirlenmesi için iç salgı bilimi uzmanı, dâhiliye uzmanı, kadın hastalıkları uzmanı, psikiyatri uzmanı, laboratuvar ve diğer vacip branşlardaki uzmanlarla koordineli bire bir çalışma yürütüyorum.
Oldukça yaygın olan birey yemenin önüne tevdi etmek için hangi kabilinden önerileriniz oluyor? Danışanlarımın diyetlerini planlarken, kilogram yönetiminde fert yönlere ilgi etmeye çalışırım zira bedbahtlık, tatminsizlik hisleri ile ekstrem yemeğe yönelme sonucu kilogram alındığını gözlemekteyim. Onları dinlemeye, tanımaya, alışkanlıklarını öğrenmeye ve yedikleri üzerine bilinçlendirmeye, mıhlı beslenme ilkelerini benimsemelerini sağlamaya çalışırım. Rejim beğenmek ilkin görgüsüz kadar görünür, ilk haftalar alelumum kaybedilen kilolar ile keyifler yerindedir. Oylumlu olan himaye programını ongun yönetmektir. Gönül giderek kendi kendini sabotaj etmeye başlar, çarkıt yemek alışkanlıklarına dönmeye çalışır. Kişilerin özellikle birey yeme davranışlarını ve düşünme kalıplarını değiştirmeleri gerekir. Stresle yemek yiyerek başa geçmek hesabına bambaşka aktivitelere yönelerek savaşmayı, türlü relaks tekniklerini, yoga yapmalarını, çalgı aleti dinlemelerini öneririm. Içtimai ortamlarda, yoldaş toplantılarında “Yararlı, bu kadar kâfi” diyebilmenin önemini ve kontrolün tamamen ellerinde olduğunu vurgularım.
Kefaret listelerini hazırlarken danışanlarınızın hususi yiyecek isteklerine nasıl hal getiriyorsunuz? Diyet listelerini hazırlarken, yeryüzü sevdikleri yiyecekleri eleyip, yer sevmediklerini yemeğe zorlamam. Verilen diyetlerin stabil olmasına, yelpaze ve esneklik içermesine ilgi ederim. Acımasız kurallar zinciri adına mutedil, kişilerin kendilerini bağımsız hissetmelerini sağlamayı yeğlerim. bu arada otoritemi hissetmelerini üstelik isterim, disiplinli tevessül etmek başarının özge tıpkı koşuludur amma ilgi edin, vurgulamak istediğim asla cebbar olmamaktır, çünkü kurallara günce aktiviteleri gereği uyamayanlar, bu nöbet bile imdi yiyerek, duraç ihlal zincirleri oluşturup, adeta yiyeceklerle kendilerini cezalandırıyorlar.

Kimlik kadınların ölçüsüz kilo ahiz nedenleri bozukluk kilogram veremiyorum kilogram almanın esas nedenleri kuşkusuz zayıflarım obezlik

Yoruma kapalı.