Genel Blog

Sivrisineğin Koklama Duyusuyla Kanser Dedektörü Geliştirildi

142

Sivrisineğin Koklama Duyusuyla Kanser Dedektörü Geliştirildi

Allah’ın yarattığı gelişigüzel mahlukatta tıpkısı bilgelik ve peçe vardır. Japon fen adamları sivrisineğin koklama duyusuyla amansız hastalık dedektörü geliştirdi.

Japon araştırmacıların sivrisineğin koklama duyusuyla geliştirdiği amansız hastalık dedektörünün 10 sene içerisinde ameliye kullanıma sunulması hedefleniyor.

Japon araştırmacılar sivrisineğin koklama duyusuyla amansız hastalık dedektörü geliştirdi.

Japonya’da millî basındaki haberlere göre, Tokyo Üniversitesinden Prof. Takeuçi Şoji’nin liderliğindeki grup, sivrisineklerin eş terinde kâin “oktenol” kimyasalını saptayabilen nişane alıcılarını inceledi.

Grup sivrisineğin, kayırıcı terinde kâin ve uykuluk kanserinin biyogöstergesi akseptans edilen “oktenolü” belirleme edebilen işaret alıcısını yerleştirerek, tıpkı sentetik hücre zarı üretti.

Yapay zar arasında iyonların geçişinde meydana mevrut zindelik akımını fark edebilen duyarga de geliştiren takım, tagaddi çantası kadar ilk örnek ile milyarda kem yoğunlukta soluk numunelerindeki “oktenolü” 10 zaman ortamında saptayabildi.

Amansız Hastalık hastalarının nefeslerinde mevcut emare yayan maddeyi belirleme üzere bağan maliyetle üretilmesi planlanan dedektörün 10 yıl içerisinde pratik kullanıma sunulması hedefleniyor.

ABD’DEKİ DERGİDE YAYIMLANDI

Sivrisinek anteni yaklaşık 100 asıl tezahür alıcısına cemaat ve her biri hususi tezahür yayan maddeyi tespit ediyor. Bütün bu alıcılar nişanlık ahiz hücrelerinin yüzeyinde bulunuyor.

Belirti kamera reseptörler, hususi karine molekülleriyle birleştiğinde, iyonları hücre içine alabilmek amacıyla göze zarının yüzeyinde mapushane açılıyor ve sonunda nişane saptanıyor.

Araştırmanın detayları ABD’den Ilmî İlerlemeler Dergisinde yayımlandı.

Kaynak: AA

Yoruma kapalı.