Genel Blog

Sokağa Çıkma Yasağında Hangi Yerler Açık?

0 159

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 23, 24, 25 ve 26 Nisan tarihlerinde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı bugün itibariyle başladı. Sokağa çıkma yasağının sosyal mesafe kurallarının uygulanmasında büyük önem arz ettiği tüm ülke tarafından biliniyor. Bu yüzden 4 gün süreyle 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Ancak marketler ve bakkallar açık mı sorusuna cevap aranmaya da başlandı. Birçok vatandaş ihtiyaçlarını sokağa çıkma yasağı süresince nasıl gidereceğini merak ediyor. Peki marketler ve bakkallar açık mı?

Marketler Açık Olacak mı?

Vatandaşlar 4 gün sürecek olan sokağa çıkma yasağı boyunca gıda ve diğer zorunlu ihtiyaçları sebebiyle market ve bakkallar açık mı merak ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede marketlerin açık olacağı söylendi ve çalışma saatlerine ilişkin bilgiler paylaşıldı. Peki marketler ve bakkallar hangi saatlerde açık olacaklar?

MARKET VE BAKKALLAR HANGİ SAATLERDE AÇIK?

Sokağa çıkma yasağının olduğu 23 – 24 Nisan 2020 tarihlerinde marketler ve bakkallar açık olacak. Marketler ve bakkallar Perşembe ve Cuma günlerinde 09.00-14.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar zorunlu gıda ihtiyaçlarını karşılamak için market ve bakkallara gidebilecek ancak araç kullanmamak konuşulu ile (engelli vatandaşlar hariç). Vatandaşlar ikametlerine en yakın market ve bakkallara gidip gelebilecek. Ancak 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altındaki vatandaşlar market ve bakkallara gidemeyecek. Onlar için sokağa çıkma kısıtlaması aynı şekilde devam ediyor. 23 – 24 Nisan tarihlerinde aynı saatler içerinde geçerli olmak üzere market ve bakkallar evlere servis yapabilecek. 25 – 26 Nisan tarihlerinde ise market ve bakkallar kapalı tutulacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA NERELER AÇIK?

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan genelgeye göre, 23 – 26 Nisan 2020 tarihleri arasında, ekmek üretilen fırın veya ünlü mamul ruhsatı bulunan iş yerleri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı veya satıldığı iş yerleri açık olacak.

23 – 24 Nisan 2020 tarihlerinde vatandaşların dışarı çıkamadığı saat diliminde ve 25 – 26 Nisan 2020 tarihlerinde tatlı satış amaçlı iş yerleri sadece evlere servis şeklinde satış yapma imkanı bulacak.

Ramazan ayı sebebiyle, sokağa çıkma kısıtlaması olacak günler olan 23 – 26 Nisan tarihleri arasında, sadece evlere paket servis şeklinde lokanta ve benzeri iş yerleri, ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske, ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışı ile alakalı faaliyetler yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, Limanlar, huzurevleri vb.), açık olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.