Genel Blog

Son Dakika: İçişleri Bakanlığından Yeni Tam Kapanma Genelgesi! Marketlere Satış Yasağı!

17

Son Dakika: İçişleri Bakanlığından Yeni Tam Kapanma Genelgesi! Marketlere Satış Yasağı!

Bilgiyo – İç işleri bakanlığı 81 ilin valiliklerine yeni bir “Tam Kapanma” genelgesi daha gönderdi. Son dakika haberi olarak yayınlanan genelgeye kadar, Marketlerde esas gereklilik malzemeleri hariç hiç bir ürün satılamayacak. Covid-19 salgını ile mücadele için alınan “Tam kapanma” kararının kapsamı genişletildi. Ajanslara son dakika bilgisi olarak düşen habere kadar, İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine …

Bilgiyo – İç işleri bakanlığı 81 ilin valiliklerine yeni bir “Tam Kapanma” genelgesi daha yolladı. Son dakika haberi olarak yayınlanan genelgeye tarafından, Marketlerde esas ihtiyaç malzemeleri hariç hiç bir ürün satılamayacak.

Covid-19 salgını ile mücadele için alınan “Tam kapanma” kararının kapsamı genişletildi. Ajanslara son dakika bilgisi olarak düşen habere göre, İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine bir genelge gönderdi. Yeni yayımlanan genelgeye kadar, bütün marketlerde artık zorunlu ihtiyaçları yerine getirmek üzere kullanılan esas ihtiyaç malzemeleri dışında hiç bir mahsul satılamayacak.

Covid-19 salgınının çabuk bir şekilde yayılması, ülkemizde daha radikal önlemlerin alınmasını mecbur kılmıştı. Bu bağlamda 29 Nisan Saat: 19:00’da açtırmak üzere, Ramazan Bayramını da içine alacak olan bir “Tam Kapanma” süreci başladı. Bu süreçte aralıksız sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı gibi, istisna tutulan bazı meslek yerleri hariç tüm işletmelerin de bu süreçte hizmete ara verilmesi kararı alınmıştı. İstisna tutulan işletmelerden olan marketler için de dakikalar önce 81 ilin valiliklerine gönderilen bir genelgeyle bir takım kısıtlamalar getirildi. Marketler de artık temel gereksinim ürünleri hariç hiç bir ürünü satışa sunamayacak.

ESAS İHTİYAÇ DIŞINDA HİÇBİR ÜRÜNÜN SATIŞINA İZİN VERİLMEYECEK!

Koronavirüs salgını ile çaba zarfında alınan tam kapanma kararının kapsamı genişletildi. Bundan Böyle zincir marketler ve süper marketler de dahil edinmek üzere tüm marketlerde yalnızca esas gereklilik ürünleri satılacak.

İçişleri Bakanlığı kadar 81 ilin valiliklerine gönderildiği söylenen yeni genelgeye tarafından, 7 Mayıs tarihinden itibaren, Tam Kapanma sürecinin biteceği 17 Mayıs saat: 05:00’e dek, marketlerde sadece esas gereklilik malzemeleri kapsamındaki ürünlerin satışına müsade verilecek. Bunların dışarıya kalan ürünler elbette satılamayacak.

ZORUNLU ESAS İHTİYAÇ ÜRÜNLERİ NELER?

Bütün kapanma sürecinde getirilen yasaklar artıyor. Daha önce de tekel bayilerinin kapatılıp, alkol satışlarının yasaklanması büyük tepki görmüştü. Son dakika haberi olarak öğrendiğimiz yeni yasaklara tarafından, marketlerde de bazı ürünlerin satılması yasaklandı. “Gerekli Esas İhtiyaç” ürünleri haricinde kalan ürünler haricinde kalan ürünlerin satışlarına getirilen yasakla birlikte, vatandaşlarımız zorunlu esas gereklilik ürünleri neler? sorusunun yanıtını aramaya başladı.

İçişleri Bakanlığı göre yayımlanan genelgeye kadar satışına müsade bahşedilen gerekli esas gereklilik ürünleri, esas yiyecek ürünleri, temizleme ürünleri, hayvan yemleri, mamaları ve parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç kozmetik ürünleri olarak belirlendi. Bu malzemelerin dışarıda kalan tüm ürünlerin satışı yasaklandı.

MARKETLERDE HANGİ ÜRÜNLERİN SATIŞI YASAKLANDI?

Bütün kapanma ve aralıksız sokağa çıkma yasağı boyunca vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamaları için marketlerin satışa devam etmesine müsaade edilmişti. Ama son yayımlanan genelge ile marketlere de bazı kısıtlamalar geldi. Bundan Böyle vatandaşlarımız marketlerden her istediği ürünü alamayacak. Bu kapsamda tüm marketlerde kimi ürünlerin satışı yasaklandı. Peki Marketlerde hangi ürünlerin satışı yasak?

Bütün kapanma süresi baştan başa Marketler zorunlu esas gereklilik malzemeleri kapsamı dışında kalan hiç bir ürünü satamayacak. Vatandaşlarımız Cuma gününden geçerli olmak üzere elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, konut tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavatçılık, zücaciye gibi ürünleri alamayacak.

Alınan bu kararın gerekçesi ise, bütün kapanma sürecinde marketlerin sadece temel ihtiyaçların karışlanması için açık olduğu ve bu durumun suistimal edildiği gösterildi. Kesintisiz sokağa çıkma yasağının markete gitmek bahanesiyle delinmesi ve marketlerden alınan ürünlerin, marketlerin açık kalmasındaki maksadı aşmaması için böyle bir karar alındı.

Bir önceki yazımız olan Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon: Meditasyonu Kolaylaştırmak İçin 13 İpucu başlıklı makalemizde yeni başlayanlar için anime önerileri, yeni başlayanlar için çizim ve yeni başlayanlar için spor programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.