Genel Blog

Sözleşmeli (45-A) sağlık personelinin aile birliğinde kim kime tabi olur?

23

Sözleşmeli (45-A) sağlık personelinin aile birliğinde kim kime tabi olur?

Soru: Merhaba, Bir ilçe devlet hastanesinde 45/A ya tabi sözleşmeli sıhhat personeli olarak çalışmaktayım. Eşim de başka bir ilin ilçe devlet hastanesinde 45/A ya emrindeki sıhhat personeli. İkimizde yaklaşık 2 yıldır Biyolog olarak tayin yapıyoruz. Eşimin çalıştığı il benim çalıştığım ilin üstteki bölgesi. Atanma tarihlerimiz az daha aynı. Eşim benden 1.5 ay önce atandı. Benzeyen durumu tayininde kim kime alt olur, kim kimin yanına gider? İsteğimiz doğrultusunda tercih yapabilir miyiz? Teşekkürler.

Yanıt: 663 sayılı Sağlık Alanında Bir Takım Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesinin 3. fıkrası şu şekildedir:

“Bu madde gereğince atanan sözleşmeli sıhhat personeli üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine emrindeki yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Oysa sözleşmeli sağlık durumu personelinin bulunduğu ilde bir sene devir yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve tabi kuruluşlarında sözleşmeli ya da eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve tabi kuruluşlarında ya da öteki bir millet kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir.”

Sıhhat Bakanlığı 663-45/A Sözleşmeli Sağlık Personelinin Benzeyen Durumu Nedeniyle Yer Değişikliği Kurası İlan Metnine kadar;

Bu kuraya başvuruda bulunan sözleşmeli afiyet personelinin aile birliği mazereti sebebiyle yer değişikliği için; bulunduğu ilde bir sene tayin yapmış olması, eşinin ödev yaptığı ilde aynı unvan ve niteliği haiz abes pozisyon duyuru edilmiş olması, eşinin Sağlık Durumu Bakanlığı ve bağlı kuruluşu personeli olması ya da diğer halk kurum ve kuruluşlarında kadrolu personel olması şarttır.

DEĞERLENDİRME

663 sayılı Sıhhat Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ve Sağlık Bakanlığı 663-45/A Sözleşmeli Sağlık Durumu Personelinin Benzeyen Durumu Sebebiyle Yer Değişikliği Kurası İlan Metnine göre; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve emrindeki kuruluşlarında sözleşmeli olması halinde hizmet ihtiyacının fazla olduğu yere, abes pozisyon bildiri edilmiş ve bulunduğu ilde 1 sene tahsis yapması şartı ile yer değiştirmesi olası olup, bu şartlar kapsamında isteğiniz doğrultuda seçim yapabileceğiniz değerlendirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Bekçilerin, memuriyet öncesi özel sektör süreleri yıllık izin süresini etkiler mi? başlıklı makalemizde bekçi, izin ve memur hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.