Genel Blog

Stockholm Sendromu Nedir?

0 331

Stockholm Sendromu rehin alınma, kaçırılma durumunda rehin alınan ya da kaçırılan kişinin kaçıran kişiyle olası diyologlarla, duygusal olarak o kişiye sempati ve empati duyulmasıyla ortaya çıkan psikolojik bir durumdur.

Stockholm Sendromu rehin alınma, kaçırılma durumunda rehin alınan ya da kaçırılan kişinin kaçıran kişiyle olası diyologlarla, duygusal olarak o kişiye sempati ve empati duyulmasıyla ortaya çıkan psikolojik bir durumdur. Aynı zamanda kişinin kendini zora sokan, üzen koşulları benimseyerek buna sebebiyet veren insanları savunup bu koşulları yaratan nedenleri görmemesiyle beraber, onların yanında yer alırlar.

Bu sendrom Psikiyatr Nils Bejerot tarafından adlandırılmıştır. İsmini ise 1973 yılında İskoçya’nın başkenti olan Stockholm’daki bir banka soygununda 6 gün boyunca (131 saat) rehin alınan bir kadın rehin alan kişinin davranışları sonucu ona karşı sempati kurmuş hatta hali hazırda nişanlısı olan kişiden ayrılıp rehin alan kişinin hapisten çıkmasını beklemiştir. Banka çalışanları ise rehineleri savunmuş, onların lehine şahitlik yapmışlardır.

Stockholm sendromunun gelişim mekanizması şiddet yaşamanın bir sonucu olarak gelişen ve kurbanların saldırganla özdeşleşmesi, bir nevi hayatta kalma stratejisi olarak onun için hareket etmeye başlamasıdır.
Bir diğer gelişim mekanizması ise travmatik  bağlama sonucunda kişiyi köleleştirmektir. Kişiyi kendine bağlayarak sempati ile yaptıklarını normalleştirilerek hissettirilmesidir.

Stockholm sendromuna yani saldırganla özdeşleşmeye yatkınlık yaratan durumlar şunlardır;

1) Hayati tehlikelilik durumu
2) Dış dünyadan soyutlandırılmışlık
3) Bulunduğu ortamdan kaçamaz hale gelmesk ya da öğrenilmiş çaresizlikle beraber kaçamayacağına kanaat getirmek.
4) Esir alan kişinin gösterdiği davranışlardan dolayı geri çekinilmesi

Stockholm sendromunun görüldüğü durumlar;

Rehin alınma durumlarında,baskı yaratan kaçırılmalar, tecavüze uğrama, ensest ilişki veya cinsel tacize maruz kalan çocuklarda, savaş esirlerinde, toplama kaplarındaki insanlarda, hayat kadınlarında, Aile içi baskı yaşayanlarda, yoğun dini ve siyasi baskı içerisinde olan insanlarda görülür.

Stockholm sendromunun tedavisi psikoterapiler yardımıyla kişiye farkındalık oluşturma çabaları ile kötü muamele yapan kişini davranışlarının amacı ve neye hizmet ettiğinin açıklanmasıyla yapılır. Travma terapileriyle birlikte yürütülür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.