Genel Blog

Tavandan ek ödemede, 5 güne kadar olan izinlerde kesinti olur mu?

24

Tavandan ek ödemede, 5 güne kadar olan izinlerde kesinti olur mu?

Soru: Pandemi dolayısıyla tavandan yatacak ilave ödeme de 5 güne dek olan izinlerde kesinti olur mu? Bizim hastanede kesinti yapılacak diyor.

Cevap: 4. Dönem Toplu Kontrat Kararlarında yer alan “döner anapara ödemelerinde ayda 5 güne ve yılda toplam 12 güne değin olan takvim müsade süreleri döner sermaye ödemelerinde çalışılmayan gün zarfında değerlendirilmez.” hükmü gereği ayda 5, yılda 12 güne dek alınan takvim müsade sürelerinde ve 6 Eylül 2020 tarihli Devlete Ait Gazetede bulunan Sağlık Durumu Bakanlığına Emrindeki Afiyet Tesislerinde Görevli Personele Ilave Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte Değiştirme Yapılmasına Dair Yönetmeliğe tarafından Bakanlıkça ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanan personelin durumu, mesai içi çalışılmayan günlerden hariç tutuldu.

Bu durumda; ayda 5 güne ve yılda toplam 12 güne dek olan yıllık müsade süreleri ile görevi esnasında ya da görevinden dolayı Covid-19 Fazla tanısı konan sıhhat çalışanların tedavi ve karantina süresi, mesai içi çalışılan günlerden sayılacak ve değişmez dışı ek ödemelerinde herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Akademisyenlerin ek ders ödemeleri hakkında önemli görüş başlıklı makalemizde akademisyenlerin araştırma etiği hakkındaki görüşler, akademisyenlerin bildirisi ve akademisyenlerin bildirisi tam metni hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.