Genel Blog

Teknik SEO Nedir? Giriş (Kontrol Listesi)

21

Teknik SEO Nedir? Giriş (Kontrol Listesi)

Teknik SEO Nedir? – Bir anahtar kelime stratejisi tanımladınız, içerik pazarlamaya yatırım yaptınız ve zinde bir backlink profili oluşturdunuz. Anahtar sözcük araştırması ve niş pazarlamaya bile baskın oldunuz. Lakin web siteniz olması gerektiği gibi sıralamıyor. Teknik SEO problemlerini çözememek, sıralamaların düşmesine, negatif katılım ölçütlerine ve tarama hatalarına neden olabilir. Web sitenizin arama motoru netice sayfalarından adamakıllı kaybolmasına bile yol açabilir. Teknik SEO’nun temellerini ve geliştirici kaynaklarını ziyan etmeyecek  ve sitenizin sıralamasını iyileştirmeye asistan olacak bir eylem planı meydana getirmek istiyorsanız, okumaya devam edin. Teknik SEO Nedir? Arama motorları, arama sonuçlarında nelerin gösterileceğine karar belirlemek için sayısız sıralama faktörü kullanır – site hızı, güvenlik, mobil düzenli tasarım. Teknik SEO, arama motoru tarayıcılarının işlerini yapmasına ve sitenizi düzgün bir şekilde dizine eklemesine olanak tanıyan etkinlikler için kullanılan bir terimdir. Arama motorlarının işlerini yapmasına yardımcı olmak, endekslemenin nasıl çalıştığını anlayışlı olmak anlamına kazanç. Arama motorları, yerleştirme algoritmalarını daima değiştiriyor.  Google’ın arama motoru algoritmasını yılda 500 ila 600 kere değiştirdiği düşünülüyor.  Teknik SEO, arama motorlarına etap uydurmak için kesintisiz kendini yenilemek zorunda. Ayrıntılar değişebilir, oysa nihai gaye sabit kalır: web sitesi ve sunucu optimizasyonları ile SERP sıralamasını iyileştirmek. Teknik SEO: Meta-etiketlerden site güvenliğine kadar bir sitenin kodunda veya mimarisinde yerleşik web sitesi ve sunucu optimizasyonlarını ifade eden bir terimdir. Site içi SEO ise, sitenizin ön ucunda yer alan ve içerik şekillendirme, fotoğraf optimizasyonu ve iç bağlantı uygulamaları dahil almak üzere arama sıralamasını iyileştiren her şeyi açıklama eder. Teknik SEO Denetleme Listesi Hataları Tespit Etmek: Başlamanın seri bir yolu, mevcut site hatalarını bulmak ve düzeltmektir. Teknik hatalar, tarayıcıların sayfalarınızı sürükleyici bir şekilde endekslememesi veya en fena senaryolarda onları endekslememesi anlamına gelebilir. Bu hataları temizlemek, herhangi bir teknik SEO projesinde zorunlu birincil adımdır. Bu hataları temizlemek, herhangi bir teknik SEO projesinde gerekli ilk adımdır. Önerge: En Çok Yapılan Site Yapısı Hataları ve Çözümleri Site Mimarisi: Site mimarisi, bilgilerin bir web sitesinde nasıl yapılandırıldığını gösterir; mesela, sayfaların kategoriler halinde nasıl düzenlendiği ya da sitenin bölümleri aralarında gezinmek için kullanılan yollar. Web sitesi mimarisi, hem kullanıcı kullanıcılarının hem de arama motoru tarayıcılarının siteyi…

Devamını oku

Teknik SEO Nedir? – Bir anahtar kelime stratejisi tanımladınız, içerik pazarlamaya yatırım yaptınız ve dinç bir backlink profili oluşturdunuz. Anahtar kelime araştırması ve niş pazarlamaya bile egemen oldunuz. Ama web siteniz olması gerektiği gibi sıralamıyor. Teknik SEO problemlerini çözememek, sıralamaların düşmesine, olumsuz katılım ölçütlerine ve tarama hatalarına neden olabilir. Web sitenizin arama motoru netice sayfalarından en ince ayrıntısına kadar kaybolmasına bile yol açabilir. Teknik SEO’nun temellerini ve geliştirici kaynaklarını ziyan etmeyecek  ve sitenizin sıralamasını iyileştirmeye tezgâhtar olacak bir eylem planı oluşturmak istiyorsanız, okumaya devam edin.

Teknik SEO Nedir?

Arama motorları, arama sonuçlarında nelerin gösterileceğine karar tahsis etmek için sayısız sıralama faktörü kullanır – site hızı, emniyet, mobil uyumlu tasarım. Teknik SEO, arama motoru tarayıcılarının işlerini yapmasına ve sitenizi akıcı bir şekilde dizine eklemesine olasılık tanıyan faaliyetler için kullanılan bir terimdir. Arama motorlarının işlerini yapmasına yardımcı olmak, endekslemenin nasıl çalıştığını kavramak anlamına gelir. Arama motorları, yatırma algoritmalarını defalarca değiştiriyor.  Google’ın arama motoru algoritmasını yılda 500 ila 600 kez değiştirdiği düşünülüyor.  Teknik SEO, arama motorlarına üçgenin taban olmayan kenarı uydurmak için aralıksız kendini bakım yapmak zorunda. Teferruatlar değişken, ama nihai maksat değişmez kalır: web sitesi ve sunucu optimizasyonları ile SERP sıralamasını iyileştirmek.

Teknik SEO: Meta-etiketlerden site güvenliğine dek bir sitenin kodunda veya mimarisinde oturmuş web sitesi ve sunucu optimizasyonlarını açıklayan bir terimdir. Site içi SEO ise, sitenizin ön ucunda bulunan ve içerik şekillendirme, fotoğraf optimizasyonu ve iç temas uygulamaları dahil olmak üzere arama sıralamasını iyileştiren her şeyi ifade eder.

Teknik SEO Teftiş Listesi

Hataları Saptamak: Başlamanın süratli bir yolu, mevcut site hatalarını bulmak ve düzeltmektir. Teknik hatalar, tarayıcıların sayfalarınızı düzgün bir şekilde endekslememesi ya da en fena senaryolarda onları endekslememesi anlamına gelebilir. Bu hataları arındırmak, herhangi bir teknik SEO projesinde gerekli birincil adımdır. Bu hataları arındırmak, herhangi bir teknik SEO projesinde zorunlu ilk adımdır.

Teklif: En Fazla Yapılan Site Yapısı Hataları ve Çözümleri

Site Mimarisi: Site mimarisi, bilgilerin bir web sitesinde nasıl yapılandırıldığını gösterir; mesela, sayfaların kategoriler halinde nasıl düzenlendiği ya da sitenin bölümleri arasında gezinmek için kullanılan yollar. Web sitesi mimarisi, hem kullanıcı kullanıcılarının ayrıca de arama motoru tarayıcılarının siteyi nasıl yaşadıklarını etkiler. Kötü bir mimariye sahip olan siteler, çıkmaz sayfaların yanı sıra hantallaşmamış alt alanlara ya da daha aşağı dizinlere sahip olabilir. İyi yapılandırılmış bir site, tarama süresini boşuna kullanmaz ve sonuç sayfalarında daha hızlı sıralanır. 

Sitenizin bir XML site haritası olduğundan belli olun. Gerisinde, sitenin URL’lerini, tesir alanından kategoriye, alt kategoriye kadar mantıksal bir akış halinde düzenleyin. Gelecekte, yeni URL’ler mimariye bütünüyle uyacaktır.  Son olarak, arama için URL yapılarını optimize edin. Başlıca anahtar kelimeleri kök tesir alanına yaklaştırın ve URL uzunluğunu 60 kişilik tutun.

Önerge: Website Mimarisi Rehberi: SEO Uyumlu Site İçi Linkleme

Yinelenen İçerik: Yinelenen içerik, benzer tesir alanındaki ansızın fazla sayfada ya da tesir alanlarında görünen içeriktir. Fena amaçlı değildir ve Google’a ceza almaz, oysa gerçi düzeltilmesi gerekir. Çünkü tarayıcılar bir web sayfasının hangi versiyonunun orijinal ya da kanonik sayfa olduğunu bilmiyorlarsa, arama sonuçlarında hangi sonucun gösterileceğini bilemeyeceklerdir. Bu olduğunda, siteniz, sonuç sayfalarına ayrıntılarıyla hak ettiği veya filtrelendiği değerden daha düşük bir sırada olabilir.

Site Hızı: Yüklemek üç saniyeden uzun sürerse , şahısların %40’ı web sayfasını terk eder. Bunu yapan kullanıcılar, arama motorlarına sitenizin kalitesi hakkında gelişen olumsuz sinyaller göndererek netice sayfalarında sıralanmasını zorlaştırıyor. Google’ın 2010’da onayladığı gibi sayfa hızı da ilk elden bir atama sinyalidir.

JavaScript, HTML ve CSS dosyalarını simge durumuna küçültün ve birleştirin ve satır sonları gibi gereksiz kodları ortadan kaldırın.  TinyPNG ve HandBrake gibi araçlar büyük dosyaları hızla sıkıştırır. Bir adım öteye götürmeyi ve resimlerinizi yüksek oranda sıkıştırılmış formatlarda sunun. Komut dosyalarını, eklentileri ve yönlendirme zincirlerini azaltın. Web sitenizin kodu ve dosyaları ne değin düşük olursa, o kadar seri yüklenir. Sayfa ağırlığını ve sayfa isteklerini minimumda yetişmek, site yöneticileri için en iyi uygulamadır.

Teklif: Site Hızını Arttırma: Vasıta Önerileri ve İpuçları

HTTPS Kullanımı: Sunucular, Köprü Metni Aktarım Protokolü’nde (HTTP) çalışıyordu. Sistem bilgi göndermenin hızlı bir yoluydu, oysa tehlikesiz değildi. Ilave protokolü olan HTTPS’yi göstermek daha iyidir. Bu eklenen protokol – Tehlikesiz Yuva Katmanı (SSL) – verileri şifreler ve web üzerinde tehlikesiz bir şekilde taşır. Google, HTTPS’yi 2014’te bir sipariş verme faktörü olarak tanıtmıştır ve sadece hafif bir sinyal olsa da , kullanıcıların verilerini gözetmek için iyi bir uygulamadır.

Öneri: HTTP’den HTTPS’ye Nasıl Geçilir? 

Genel SEO hataları düzelttiğinizde teknik SEO sona ermiyor. Bu düzeltmelerin vakit içindeki etkisinin ölçülmesi ve izlenmesi, hangi teknik SEO faktörlerinin sıralamalarınıza maksimum zarar verdiğini (ya da takviye ettiğini) öğrenmenize tezgâhtar olur. Buna dayanarak gelecekteki etkinliklere öncelik verin ve organik trafik üzerindeki olumlu etkilerini göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Blog Trafiği Nasıl Arttırılır? başlıklı makalemizde Blog Trafiği Nasıl Arttırılır? - Moradam hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.