Genel Blog

Temel İhtiyaç Kredisi Nedir?

0 185

Özellikle son zamanlarda yükselen salgın ile birlikte insanlar işlerinden oluyor veya ücretsiz izine çıkartılıyor. Bununla birlikte insanların ihtiyaçları sağlık ve temizlik alanında artmaktadır. Türkiye’de artan kredi fonu ile birlikte bankalara başvurulan temel ihtiyaç kredisi başvuru oranları artış göstermektedir. Peki nedir bu temel ihtiyaç kredisi? Ayrıca başvuru koşulları ve diğer tüm bilgiler hakkında sizler için bilgiler topladıktan sonra paylaştık.

Temel İhtiyaç Kredisi Nedir?

Temel ihtiyaç kredisi, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açılan bir fondan faydalanılan destek imkanıdır. Hazine tarafından desteklenen kefalet işlemleri kapsamında müşterilerine temel ihtiyaçları için kredi çekmesine olanak sağlamak ve güçlendirmek amacı ile Kredi Garanti Fonu Anonim Şirketi’ne toplamda 41 milyar TL kefalet limiti tahsis edilmiştir. Krediden faydalanmak isteyen kişilerin bu yıl sonuna kadar başvurmaları önemlidir.

Burada kullanılacak kredilere kefalet için kullanılan kaynağın Hazine Fonu olduğunu unutmayınız. Bu fon kefalet olarak gösterilmektedir.

Temel İhtiyaç Kredisi Vadesi Nedir?

İhtiyacı olduğu için temel ihtiyaç kredisine başvuran kişilerin geri ödemesi, azami 6 ay olarak ödemesiz dönem dahil olmak üzere kredinin azami olarak vadisi 36 aydır. Yani çekeceğiniz krediyi ödemesiz dönem olan 6 ay dahil olmak üzere 36 ayda ödemeniz mümkündür.

Kefalet Limiti ve Oranları

Gerçek kişi ve yararlanıcı kişilerin kredi alt ve üst limiti 3.000 TL ile 10.000 TL arasında kefalet oranı %80’dir. Eğer kişi 3.000 TL oranında kredi çekerse kefalet oranı %85’dir.

Temel İhtiyaç Kredisini Nereden Çekebilirim?

Temel ihtiyaç kredisini devletin bankaları olan Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası aracılığı ile çekebilirsiniz.

Özel Şartlar Nelerdir?

Çekilen bu krediyi yalnızca evli olan çiftlerden yalnızca birisi başvurabilir. Ayrıca krediyi çeken kişinin herhangi bir şekilde banka veya varlık yönetim şirketlerinde takip kaydı veya açık çek- açık senedi olmamalıdır. Bu durumlar ile karşılaşıldığı durumlarda kişi, krediyi çekemeyecektir.

Başvuru Koşulları

Normal kredi çekerken olan genel kriterler bu limitler için de aynı şekilde geçerlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.