Genel Blog

TestDisk

18

TestDisk

TestDisk programı, sabit disklerinde sorunlara sahip olanların ve bilgi kayıplarını telafi etmek isteyenlerin kullanabilecekleri bedava ve açık kaynak kodlu uygulamalar aralarında yer alıyor. Ayrıca kolay kullanılır yapısı ayrıca de akıcı çalışan fonksiyonları ile tercih edebileceklerinizden birisi olacaktır ama programın yalnızca komut satırı ile çalıştığını ve böylece bir arayüz seçim edenlerin biraz uzak durabileceğini de belirtelim.

Program ayrıca disklerinizin tablolarında bozukluklar olduğunda bunları düzeltebiliyor hem de önyükleme yani boot sektöründe ortaya meydana çıkan bozulmaları baştan orijinal haline döndürmenize tezgâhtar oluyor. FAT ve NTFS dosya sistemlerini destekleyen TestDisk, bu vesile ile en sık kullanılan iki disk biçimlendirme formatını kapsamına almış durumda.

Silinmiş dosyalarınızı kurtarmak istediğinizde, diskleriniz üzerinde tarama işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz ve bu vesile ile yanlışlıkla kaybedilen dosyalara her yerde erişerek manâlı bilgilerden kaynaklanan zararları minimuma indirebiliyorsunuz. Özellikle üzerinden çok zaman geçmemiş dosyaların yüksek bir başarıyla kurtarılabildiğini açıkça belirtmek gerek.

Programı sadece ayarlama ve tamir araçlı yok, sorun raporlarını aktarma amacıyla da kullanabiliyorsunuz. Diskinizin taranmasının peşinde elde edilen tarama sonuçlarını bir rapor olarak olmak ve daha sonra bu raporu teknisyenlere göndererek sorunun çözümüne ulaşmanız da muhtemel diyebilirim.

Eğer sabit disklerinizde sorunlarla karşılaşıyor ve verilerinizi bu sorunlardan kurtarmak istiyorsanız elbette göz atmadan geçmeyin.

İndir

Bir önceki yazımız olan Screen Color Picker başlıklı makalemizde color, color code ve color codes hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.