Genel Blog

Tiroid Nedir? Tiroid Belirtileri Nelerdir?

0 287

Tiroid halk arasında hastalık olarak bilinmesinin yanı sıra soluk borusunun hemen altında yer alan, kelebek şekli andıran yapıya sahip olup vücutta pek çok işleve sahip olan hormonların üretiminden sorumlu bir endokrin bezdir. T3 ve T4(Tiroksin) hormonlarının yanı sıra kalsitonin hormonunun depolanması, gerektiğinde ise salgılanmasını sağlar. Tiroid bezi yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir. Tiroid bezinden salgılanan hormonlar diğer hormonlar gibi kan dolaşmına karışarak ilgili sistem ve organlara iletilir.
Bu hormonlar vücudun metabolik aktivitesinin düzenlenmesinde önemli rol oynar. Tiroid bezinin hormonları üretmesi, depolaması ve salgılanması beyinde bulunan hipotalamus bölgesi tarafından salgılanan TRH(Tirotropin salgılatıcı hormon/Hipofiz bezinden TSH ve prolaktin hormonu salgılanmasını da uyarır) hormonunun yine beyinde yer alan bir başka endokrin bez olan hipofiz bezinin uyarılmasıyla hipofiz bezi tarafından kontrol edilir.

Metabolik faaaliyetlerin çoğunda görev alan bu bezin işlevini yerine getirememesi durumunda pek çok farklı problemler ve buna bağlı çeşitli belirti ve hastalık ortaya çıkar.
Tiroid bezinin az ve ya çok çalışması durumunda belirtiler değişmektedir.Genel belirtileri;
•Yorgunluk ve halsizlik
•Beslenme düzeninde değişiklik olmaksızın dengesiz kilo alınımı ve verilimi
•Sürekli olan uyku hali
•Depresif ruh hali
•Düzenli yapılan diyete rağmen yüksek seviyede kolesterol
•Konsantrasyon eksikliği
•Bulanık bilinç, hafıza zayıflığı, depresyon, anksiyete(kaygı bozukluğu), panik atak gibi çeşitlu ruh sağlığı hastalıklarına sebep olabilir

Tiroid bezinin az çalışması durumunda ortaya çıkan probleme hipotiroidi denir. Hipotiroidi belirtileri şunlardır;
Kilo alınımı,kabızlık,saç dökülmesi, uykusuzluk, cilt kuruluğu. Tiroid bezinden salgılanan hormonların az salgılanmasına bağlı olarak TSH artışı olur. Etmene bağlı olarak farklı tedavilere başvurulur

Tiroid bezinin hızlı çalışması durumunda ortaya çıkan hastalığa ise hipertiroidi denir. Hipertiroidi belirtileri ise çarpıntı, el titremesi, sinirlilik, kilo kaybı,heyecanlı olma,ishal, saç dökülmesi, aritmi, gözlerin dışarı doğru fırlamış gibi durmasıdır. Tedavi olarak tiroid ilacı alınımı iler hormon üretimini yavaşlatarak yapılır.

Guatr ise tiroid bezinin az veya çok çalışmasına bağlı olarak tiroid bezinin şişmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Tiroid hormonlarının yapısında bulunan İyot mineralinin az veya çok alınması guatr sebeplerindendir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.