Genel Blog

Tüm Zamanların Dünya Çapında En Çok İndirilen 10 Mobil Oyunu: Peki Siz Kaç Tanesini Oynadınız?

163

Tüm Zamanların Dünya Çapında En Çok İndirilen 10 Mobil Oyunu: Peki Siz Kaç Tanesini Oynadınız?

Dünya üstünde tam 3 milyar insan zeki telefon kullanıyor. Teknolojinin gelişmesi ve erişilebilirliğinin artmasıyla, zeki telefonları, geçmişe tarafından daha sık kullanıyoruz. Toplantılarımızı ve jurnal işlerimizi hatırlatan, aramalarımızı yönlendiren, anında bitmiş mail kutumuzu denetleme etmemizi sağlayan zeki telefonlar neredeyse bir sanal tezgâhtar olarak çalışıyorlar. Tüm bu özellikler ve çoğu daha fazlasının yanı sıra, telefonları misafir etme için de kullanıyoruz.

Bu eğlence uygulamalarının birçoğu mobil oyunlardan oluşuyor. Mobil oyunlar, oyun sektörü için en yaygın yöntemlerden biri. Bunun sebebi ise mobil cihazların gittikçe daha artı insana erişmesi. Erişimin kolay olması da oyuncuları mobil oyunlar oynamaları konusunda özendirme ediyor. Mobil cihazlarda oyun oynayan oyuncular, bu oyunları sadece eğlenmek ve stresi azaltmak için değil bununla birlikte oyunların topluluklarındaki öteki insanlarla etkileşim düzenlemek için de seçim ediyorlar.

Dünyanın en fazla indirilen mobil oyunları:

Roblox Pokemon GO Subway Surfers Despicable Me: Minion Rush Jetpack Joyride PUBG Mobile Clash of Clans Fruit Ninja Temple Run Candy Crush Saga

Tek bir oyunda çoğu oyun oynayabileceğiniz Roblox

Roblox

Roblox ’u, birbirinden dağıtılmış birçok bağımsız oyunlarda eğlenebileceğiniz bir platform olarak adlandırabiliriz. Strateji, platform, rol yapma, inşa etme, nişancı, hayatta kalma oyunları gibi birçok oyun türünü bünyesinde bulunduran Roblox ücretsiz bir oyun.

yine de avatarınızın görünümünü değiştirmek ya da isteğe yan oyun içi güçlendirmelere sahip edinmek için oyunun sanal para biri olan Robux satın alabilirsiniz. 2006 yılında Roblox Corporation tarafından geliştirilen bu oyuna günümüzde hala yeni oyunlar eklenmeye devam ediliyor. Oyunun toplam indirilme sayısı ise 2 milyarı geçmiş durumda.

ROBLOXİNDİR ROBLOXİNDİR

Artırılmış Gerçekliği oyunla buluşturan Pokemon GO

Pokemon GO

Pokemon GO, 1996 yılında Japonya ’da Nintendo Game Irtifa konsollarına çıkan birincil versiyonundan yıllar sonra, yepyeni bir teknolojiyi kullanarak çıkan en son Pokemon oyunu. 2016 ’da Nintendo, The Pokemon Company ile meslek birliği içinde Niantic tarafından geliştirilen oyun bir artırılmış gerçeklik (AR) oyunu. Oyuncuların amacı her Pokemon oyununda olduğu gibi bu oyunda da aynı: tüm Pokemon ’ları yetişmek.

Sadece bu sefer oyuncular Pokemon ’ları oturdukları yerden bir haritada ve yön tuşları yardımıyla bulamıyorlar. Reel hayatta GPS yardımıyla mobil cihazlarının yönlendirmesiyle yürüyüp bulmaları gerekiyor. Ücretsiz olan oyun, oyuncularına oyun içi satın alımlar sunuyor ama bu satın alımlar ayrıntılarıyla kozmetik üzerine. iOS ve Android cihazlar için geliştirilen Pokemon GO, 2020 yılının sonundaki verilere kadar bütün 1 milyar defa indirildi. Oyunun toplam gelirinin ise 6 milyar dolardan artı olduğu söyleniyor.

Pokemon GoİNDİR Pokemon GoİNDİR

En sevilen baki koşuculardan Subway Surfers

Subway Surfers

Subway Surfers, mobil oyunların en fazla tercih edilen türlerinden biri olan ölümsüz koşu oyunlarının birincil örneklerinden biri. Tıpkı Temple Run gibi bir oyun olan Subway Surfers, alışılmış sonsuz koşu oyunlarından biraz daha devingen ve eğlenceli. Listenin 3. sırasında yer almasının sebebi ise öteki oyunlarla arasındaki farklar.

Ebedi koşu oyunlarının ilki olan Temple Run ’a kıyasla daha hareketli imgeler bulundurması ve koşucunun ayrı özelliklere sahip olması Subway Surfers ’ı oldukça sevilen bir ülkü getirdi.  2012 yılında SYBO Games tarafından yayınlanan bu oyunun toplam indirme sayısı sevilen oyun Pokemon GO ile benzer: 1 milyar.

Subway SurfersİNDİR Subway SurfersİNDİR

Deli Hırsız filminden çıkıp gelen Despicable Me: Minion Rush

Despicable Me: Minion Rush

Deli Hırsız 2 filmine dayanan sonsuz koşu oyunu Despicable Me: Minion Rush, reflekslerinizin ne dek çalıştığını size gösterebilen bir oyun. Listedeki birçok ebedi koşu oyunlarından biri olan Despicable Me: Minion Rush ’ta çoğu öbür koşu alanı bulunuyor.

Sıcacık laboratuvarda koşan minyonlardan biri olarak başladığınız oyunda kent merkezine de gidiyorsunuz, banliyödeki evlerin içlerinden de geçiyorsunuz. Daha artı eşya satın olmak, sırtınızdaki jetpackleri güçlendirmek gibi işler için kullanacağınız para birimini kazanmak için oyunda altınları toplamanız yeterli. Bir diğer ölümsüz koşu oyunlarından biri olan Jetpack Joyride, 2011 yılında geliştirildi.

Mobil cihazlar için Halfbrick Studios kadar geliştirilen Jetpack Joyride ’ın indirme sayısı 750 milyon.

Jetpack JoyrideİNDİR Jetpack JoyrideİNDİR

Battle Royale’in mobil hali: PUBG Mobile

PUBG Mobile

Dünyanın en popüler ve en eğlenceli mobil oyunlarından biri olan PUBG Mobile, yukarıdaki oyunlara kıyasla daha eksik kesik bir oyun. Yukarıdaki oyunların çıkış yıllarının çok eskiye dayanması bu farkın sebebini ortaya koyuyor doğrusu. Hemen Şimdi 3 yıl önce piyasaya sürülmesine karşın çoğu oyuncu göre birinci sıraya koyulan PUBG Mobile, bir savaş oyunu.

Ana adı PlayerUnknown ’s Battleground olan oyun başlangıçta PC ve oyun konsollarına çıkmıştı. Beğenileri öyle yüksekti ama Tencent, oyunun mobil versiyonunu çıkarmaya karar verdi. Haritalara göre değiştirme bildiren birey sayısıyla savaştığınız bu oyunda yapmanız gereken tek şey haritada cümbür cemaat öldüğünde hayatta kalmak. 100 ’den artı ülkede oyuncusu olan PUBG Mobile, 730 milyondan pozitif indirildi. Oyunun hasılatının ise 3,7 milyar dolar olduğu söyleniyor.

PUBG MobileİNDİR PUBG MobileİNDİR

Stratejiler geliştirmeniz gereken Clash of Clans

Clash of Clans

Epik bir savaş taktik oyunu olan Clash of Clans, türünün en sevilen oyunlarından biri. Kendi klanınızı zafere taşımak için uğraştığınız oyunda köyünüzü yapı edebilir, birliklerinizi eğitebilir ve diğer milyonlarca oyuncuyla çevrimiçi olarak savaşabilirsiniz. Adamakıllı ücretsiz olan Clash of Clans, oyuncularına oyun içi satın alımlar da sunuyor.

2012 yılında Supercell göre piyasaya sürülen Clash of Clans toplam 500 milyon indirmeye sahip.

Clash of ClansİNDİR Clash of ClansİNDİR

Ninja çırağı gibi hissedeceğiniz Fruit Ninja

Fruit Ninja

Akıllı telefonlarda oynanan ilk popüler oyunlardan biri olan Fruit Ninja en ince ayrıntısına kadar istemsiz hareket kontrolü üstüne bir oyun. bir ninja çırağıymışçasına meyve dilimlediğiniz bu oyunda dilimlediğiniz meyvelerle kombolar da yapabiliyorsunuz. 2010 yılında Halfbrick Studios kadar geliştirilen ve Lucky Duck Games tarafından yayınlanan bu oyun 500 milyondan çok indirildi.

Fruit NinjaİNDİR Fruit NinjaİNDİR

İlk baki koşuculardan Temple Run

Temple Run

Sonsuz koşu oyunlarının en popüleri ve en eskisi olan Temple Run, 3 boyutlu görüntü açışısıyla oynanan sonsuz koşu oyunlarından biri. Ruhlar göre kovalanan bir mezar soyguncusu olarak oynadığınız bu oyunda, yolunuza çıkan engelleri aşarak koşabildiğiniz yere dek koşuyorsunuz.

Amacınızın en yüksek puana erişmek olduğu bu oyunda ne dek uzun zaman koşarsanız, kişilik öyle hızlanıyor ve engeller sıklaşıyor. 2011 yılında Imangi Studios tarafından piyasaya sürülen Temple Run ’ın indirme sayısı ise 500 milyon.

Temple RunİNDİR Temple RunİNDİR

7’den 70’e herkesin ilgisini çeken Candy Crush Saga

Candy Crush Saga

Her birimizin minimum bir kez oynadığı “şeker patlatma oyunu” Candy Crush Saga, dünyanın en fazla oynanan mobil oyunlar listesinde 10. sırada. Benzer renkte şekerlemeleri 3 ’lü ayla getirip patlatmaya çalıştığınız bu bulmaca oyununun bütün 8900 bölümü var. Mobil cihazlarınızda oynayabildiğiniz oyun bedava, oysa diğer mobil oyunlar gibi oyuncularına oyun içi satın alımlar sunuyor.

2012 yılında King tarafından piyasaya sürülen oyunun 500 milyon indirmesi mevcut.

Candy Crush SagaİNDİR Candy Crush SagaİNDİR

Dünyanın en fazla oynanma sayısına sahip oyunları listelediğimiz yazının sonuna geldik. Peki ya siz bu oyunların hangilerini oynadınız?

.

Yoruma kapalı.