Genel Blog

Türk profesör Canan Dağdeviren’den çığır açan buluş

157

Türk profesör Canan Dağdeviren'den çığır açan buluş
MITOS‘dahi görev eden araştırmacılar ve Türk müderris Sevgili Dağdeviren, kişinin dirimsel belirtilerini bağlı olmak amacıyla kıyafetlere kenarlı sensörler geliştirdi. Henüz prototip aşamasında olan bu streç lamise buluşu ile geçmiş adımda hastaları, sporcuları ve astronotları takip edecek.

MIT araştırmacıları, elektronik sensörleri kumaşlara yapıştırılarak, insanların cisim sıcaklığı, solunum ve ihtisas atış hızı kadar dirimlik belirtilerini tutulmak amacıyla kullanılabilecek t-shirt yahut değişik giyim kuşam yaratmalarını sağlayan bir defa geliştirdiler.

Sensörlerin batık olduğu giysiler, makinede yıkanabilir ve onları giyen kişinin vücuduna yakın olacak şekilde özelleştirilebilir.

Araştırmacılar, bu kök algılamanın evde yahut hastanede marazlı olan insanları, sporcuları veya astronotları izlemek için kullanılabileceğini belirtiyor.

Sevgili Dağdeviren yaptığı açıklamada, “Her dönüş giydiğimiz tekstil ürünlerinin içine piyasada kâin temas elektronik parçayı yahut hususi laboratuvar yapımı elektronikleri ilaveten kendimize uygun giysilere ehil olabiliriz. Bunlar özelleştirilebilir, bu nedenle vücutlarından alaz, solunum hızı ve bir kadar kâh fiziksel verilere ihtiyaç duyan hep amacıyla üst baş yapabiliriz” dedi.

Gömülü Sensörler

Diğer araştırma grupları, sıcaklığı ve özge hayati belirtileri ölçebilen teferruatlı, ten bire bir yamalar geliştirmiştir, fakat bunlar hassastır ve cilde bantlanmalıdır. Sevgili Dağdeviren’in Conformable Decoders grubu, çıkarılabilir elektronik sensörler içeren elastik bir kumaş kullanarak, normalde giydiğimiz kıyafetlere henüz benzer üst baş ihdas etmek için yola çıktı.

Dağdeviren, “Nesiç elektriksel kendisine işlevsel değildir. Giysilerimizin cesaretsiz tıpkı unsurudur, böylelikle günlük aktiviteleriniz sırasında cihazları rahat ve makul ayrımsız şekilde takabilirsiniz. Asıl hedefimiz, vücudun fiziksel aktivitelerini benzeri vücut kısmından, seçkin fikstür veya izole bant gerektirmeden ölçmektir” ifadelerini kullandı.

Elektronik sensörler, epoksi ile kaplanan ve elan sonraları kumaştaki mahdut kanallara dokunan tafsilatlı, streç şeritlerden oluşur.

Bu kanallar, sensörlerin cilde maruz kalmasına izin veren gerçekten açıklıklara sahiptir.

Kalp atış Hızı veya Solunum Hızı Ölçebilen Sensör

Bu emek için araştırmacılar, 30 flama sensörüne sahip benzeri ilk örnek t-shirt ve kullanıcının hareketini, kalp atış hızını ve solunum hızını ölçebilen bir ivmeölçer tasarladılar.

Giysi henüz sonraları bu verileri kablosuz kendisine benzeri uslu telefona aktarabilir. Bunun zarfında özel aynı telefon uygulaması geliştirdi.

Elde edilen bütün bilgiler telefona gidiyor ve cloud (keder) vasıtasıyla engin doktorun bilgisayarına gönderilebiliyor.

Giysiler, içine yerleştirilmiş sensörler ile birlikte yıkanabilir. Sensörler çıkarılabilir ve değişik ayrımsız giysiye aktarılabilir.

Yoruma kapalı.