Genel Blog

Uçaklar Neden Çok Yüksekten Uçuyor?

0 347

21. Yüzyıl ile birlikte hayatımızda yer edinmiş ve uzun süreler sürecek olan yolculukları 1 2 saate kadar düşürebilen uçaklar insan hayatını kolaylaştıran ve her geçen gün gelişmeye devam eden hava taşıtları. Uçaklar ile ilgili merak edilen birçok şeyde mevcut. Bunlardan en çok merak edileni ise uçaklar neden çok yüksekten uçuyor? Bu yazımızda size bunların sebebini açıklayacağız.

Uçaklar Neden Çok Yüksekten Uçuyor?

Uçakların A noktasından B noktasına giderken bulunduğu yükseklik irtifa olarak adlandırılır. Yolcu uçakları genellikle 30 bin ile 35 bin feet arasında yani 9-10 km yükseklikte uçmaktadır. Peki uçaklar neden çok yüksekten uçar, sebeplerini sıralıyoruz;

1- Daha Ekonomik

Uçak yerden yükseldikçe sürtünme azalır. Daha hızlı ve daha kolay giden uçak daha az yakıt kullanacağı için havayolu firmaları için daha az para harcamak anlamına geliyor. İdeal yükseklik 35-42 bin feet arası iken daha üstünde ise oksijen seyreldiği için motorun çalışması zorlaşıyor.

35 bin ile 42 bin arasındaki optimum yükseklik ise uçağın ağırlığına göre değişmektedir. Daha hafif olan uçakların daha yüksekten uçması daha mantıklıdır.

2-Daha Emniyetli

Uçakların yüksekten uçma sebeplerinden diğeri ise yoğun hava trafiğinden ve meteorolojik olaylardan kaçınmaktır. Yağış, rüzgar gibi meteorolojik olaylar 36 bin feetin üstünde görülmemektedir. Hava trafiğine sebep olan kuşlar, helikopterler ve diğer hava araçları ise genellikle 10 bin feet altında seyahat etmektedir. Bu yüzden uçakların yüksekten uçması daha emniyetlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.