Genel Blog

Uluslararası Uzay İstasyonu İnşasının Aşamaları

141

Uluslararası Uzay İstasyonu İnşasının Aşamaları

1980’lerde Ronald Reagan tarafından “Hürriyet” adı verilen ve Ulusal Havacılık ve Gök Dairesi (NASA) ‘dan on sene ortamında acun yörüngesinde inşa etmesi maksut istasyon, 1990’larda çokça erdemli olan maliyetleri azaltmak ve arsıulusal katılımı ulaşmak için “Arsıulusal Gök İstasyonu (ISS)” adına yeniden isimlendirildi. 1993’te Amerika Müttehit Devletleri ve Rusya, ayrı ayrı geliştirmiş oldukları uzay üssü planlarının …

1980’lerde Ronald Reagan vasıtasıyla “Özgürlük” adı sunulan ve Millî Havacılık ve Feza Dairesi (NASA) ‘dan on sene süresince acun yörüngesinde inşa etmesi istenen istasyon, 1990’larda çokça yüksek olan maliyetleri tenkis etmek ve arsıulusal katılımı keşfetmek amacıyla “Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)” olarak baştan isimlendirildi. 1993’te Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya, ayrı ayrı geliştirmiş oldukları uzay istasyonu planlarının modüllerini birleştirmeyi ve Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) ve Japonya‘nın çalışmalarının üstelik bir tesiste toplanması konusunda anlaştılar.Uluslararası Uzay İstasyonu İnşasının Aşamaları

ISS’mağara İlk Modülleri ve İlk Ekibi

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) yapımıı, 20 Son Teşrin 1998’da, ABD’nin “Unity” modülü ile Moskof taharri modülü “Zarya”nın gök mekiği astronotları yoluyla yörüngede birbirlerine bağlanmalarıyla başladı. 2000’mağara ortalarında, aynı habitat ve taharri merkezi olan Rus yapımı Zvezda modülü buna eklendi ve 2 Son Teşrin tarihinde ISS, Zalim kozmonotlar Sergey Krikalyov ve Yuri Gidzenko ve Amerikalı astronot William Shepherd’dan oluşan önceki beledi ekibini mihman etti. O zamandan beri üstelik gök araştırmalarının aleniyet verilmeksizin sürdürüldüğü istasyon, ayrımsız mikrogravite laboratuvarı olan “Destiny” kadar çok sayıda modülün eklenmesiyle, degaje bire bir alana yayılmış, dev zaman enerjisi panelleri ve termal radyatörleri mevcut, muhtelif ülkelerden araştırmacıların gidip geldikleri ve yaşadıkları şişman tıpkı komplekse dönüştü. İstasyonun bakımı ve geliştirilmesi, Amerika Bir Devletleri ve Rusya’nın yanında, Kanada, Japonya, Brezilya ve Avrupa Feza Ajansı’nın on bir üyesi tarafından sürdürülmekte ve ivedi hâller üzere aynı Zalim Soyuz uzay uzlaştırıcı “cankurtaran botu” yerine ISS’e kapalı beklemektedir.

Columbia Kazası ve SonrasıUluslararası Uzay İstasyonu İnşasının Aşamaları

ISS astronotlarının yaptığı önce araştırmaların çoğu, ağırlıksız ortamda mufassal sürekli birey ve materyal bilimlerine odaklanmıştı. Küçük Ay 2003’te feza mekiği “Columbia”nın yedi personelinin ölümüyle sonuçlanan kazası istasyondaki çalışmaları sekteye uğrattı. İstasyondaki mürettebat sayısı ikiye indirildi ve görevleri bakım statüsüyle kısıtlandı. 2006 yılında ağır ezgi uzay gemisi seferleri yeniden başlayınca, istasyonu ihya çalışmaları baştan başladı. Avrupa yapımı olan “Harmony” modülü, Ilk Teşrin 2007’birlikte “Destiny”nin devamına yerleştirildi. Şubat 2008’de, Avrupa’nın önceki etraflı mütemadi mürettebatlı uzay laboratuvarı ve biyoloji ve akışkanlar dinamiği alanlarında deneyler yapılan “Columbus”, “Harmony”nin sancak tarafına monte edildi. “Ariane V” roketinin geliştirilmiş bir versiyonu, Avrupa’nın sunu büyük gök ara bulucu olan “Jules Verne Kendiliğinden Nakil Aracı”yla (ATV), ISS’ye 7,700 kg materyal taşındı. Ayrıca, 2008 yılının Mart ayında, uzay gemisi astronotları, daha geçmiş astronotların gösterişli uzay yürüyüşleri yapmasını müstelzim görevleri gerçekleştirebilecek büyüklüğünde kaslı olan Kanadalı robot Dextre’yi istasyona getirdi. Haziran 2008’da ise Japon laboratuvarı “Kibo”nun anne bölümü kuruldu.

Parçalanmamış Faaliyete GeçişUluslararası Uzay İstasyonu İnşasının Aşamaları

ISS, Mayıs 2009’üstelik parçalanmamış faaliyete geçerek altı nefis tıpkısı mürettebata familya sahipliği yapmaya başladı ve Soyuz “cankurtaran botu” sayısı ikiye çıkarıldı. Mürettebat, üç Acımasız, iki Amerikan ve Japonya, Kanada evet da tıpkı ESA astronotundan oluşuyordu. 2009 yılının Orak Ayı ayında “Kibo” laboratuvarının ucuna bire bir aut hava yerleştirildi ve 2009 yılının Son Teşrin ayında “Zvezda” modülüne bire bir Moskof kenetlenme modülü olan Poisk eklendi. 2010’da üçüncü ayrımsız bölüm olan “Tranquility” ve bu modüle robotik hareket istasyonu ve çok sayıdaki pencereleriyle harici operasyonları denetleyen astronotlara koruyucu olan bir kubbe monte edildi.

2011 yılında uzay mekiği hizmetten çekildi ve daha çok bu istasyona, Rusya’nın “Progress”, Avrupa’nın “ATV”, Japonya’nın “H-II” Aktarma Aracı, SpaceX’mağara “Ejderha” ve Orbital Sciences Corporation’ın “Cygnus” ünlü araçları tarafından hizmet verilmektedir. İki yıpranmamış Amerikan kapsülü, SpaceX’mağara “Dragon 2” ve Boeing Company’nin “CST-100 Starliner”i de devreye girmeye müstahzar durumda. 2014 yılında, ticari uzay taşımacılığı sektörünün gelirleri 5,9 milyar dolar namına oranlama edilmişti. Analistler, gelecekte rastgele yıl sayı farkı 29 ticari pervaz yapılacağını tahmin ediyorlar.

Yoruma kapalı.