Genel Blog

Uyanış: Büyük Selçuklu canlı izle! TRT 1 Uyanış: Büyük Selçuklu yeni bölüm canlı izle! Uyanış: Büyük Selçuklu 20. bölümde neler olacak?

37

Uyanış: Büyük Selçuklu canlı izle! TRT 1 Uyanış: Büyük Selçuklu yeni bölüm canlı izle! Uyanış: Büyük Selçuklu 20. bölümde neler olacak?

Buğra Gülsoy ve Ekin Koç’un başrollerini paylaştığı Uyanış: Büyük Selçuklu 21. birim fragmanı çıktı mı? Uyanış: Büyük Selçuklu 20. bölümü izle! Uyanış: Büyük Selçuklu gelecek hafta neler olacak? Uyanış: Büyük Selçuklu son bölümde neler oldu?

UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU CANLI İZLE!

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU 21. BÖLÜM FRAGMANI YAYINLANDI MI?

Uyanış: Büyük Selçuklu 21. bölüm fragmanı henüz yayınlanmadı. Bugün yayınlanan 20. bölümün sonunda 21. birim fragmanı yayınlanması bekleniyor.

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU SON BÖLÜMDE NELER OLDU?

Hasan Sabbah, Rüstem, Behram ve nice fedaisinin ölümünden sorumlu tuttuğu Sencer’den intikam edinmek için onu bir pusuya çekmişti. Sencer’i bu pusudan kurtarmak için son anda yetişen Melikşah, Sabbah’ın bir tertibi neticesinde zehirlenmiş ve bu zehrin tesiriyle yere yığılmıştı. Sencer, Melikşah’ın canına zeval gelmesin diye kendisini siper etmişti. Sencer, Melikşah’ı Faysal ve Sabbah’tan koruyabilecek midir? Onları bu müşkül vaziyetten kim kurtaracaktır?

öte yandan gebe kalarak Zübeyde ile olan yarışında bir koz elde etmeyi başaran Terken, daha da güçlenebilmek namına Tacülmülk’ü Nizamülmülk ve Zübeyde’ye karşı yeni ittifaklar bulması yönünde uyarmıştır. Bunun neticesinde Tacülmülk hangi tehlikeli düşmanla işbirliği yapmanın eşiğine gelecektir? Göze girebilmek için girişeceği hangi eylem kendisini zora sokacaktır?

bir de sarayda tayin yaptığı yıllarda Selçuklu’nun birçok dar belgesini kaçırmayı başarmış olan Hasan Sabbah, bu sıcacık belgeleri Selçuklu’yu devirmek için harekete geçmiş olan Haçlı kontlarına ve Selçuklu topraklarında korku saçan Markus’a teslim edebilecek midir? Sencer, bu belgeleri ele geçirmeyi başarıp Sabbah ile Haçlı kontlarının müşterek girişeceği afet faaliyetlerine engel olabilecek midir?

Maruz kaldığı zehrin tesiriyle ölümle pençeleşmekte olan Melikşah’ın yokluğunda Isfahan’da ne gibi gelişmeler yaşanacaktır? Millet ve ordu içinde başlayacak olan huzursuzluklar nasıl önlenecektir?

Uyanış: Büyük Selçuklu canlı izle! TRT 1 Uyanış: Büyük Selçuklu yeni bölüm canlı izle! Uyanış: Büyük Selçuklu 20. bölümde neler olacak?

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU YENİ BÖLÜMDE NELER OLACAK?

Tacülmülk, Hasan Sabbah’ın bir tertibiyle edindiği yanlış istihbarat neticesinde Sencer’in Kara Tepe’ye pusulandırdığı askerlerin büyük bir kısmını buradan çekmişti. Bu suretle pusulanan az sayıda Selçuklu askerinin öldürülmesine ve Hasan Sabbah’ın devletin mühim bilgilerini içeren evrakları ele geçirmesine sebep olmuştu. Giriştiği bu eylemle Melikşah’ın gözünden düşecek olan Tacülmülk’ün cezası ne olacaktır?

öte yandan Sencer, Sabbah’ın Selçuklu’nun kuytu evraklarını haçlı kontlarına teslim edeceğini öğrenmişti. Bu teslimatın gerçekleşeceği yeri de öğrenen Sencer, Nizamülmülk ve yiğitleriyle beraber teslimat yerine bir dominant yapmıştı. Sencerler, Sabbah, Markus ve haçlı kontlarından Selçuklu’nun çoğu sırrını taşıyan evrakları almayı başarabilecekler midir? Sencer, Markus’u ve Sabbah’ı yakalayıp intikamını alabilecek midir?

Bütün bunların yanı sıra Zübeyde’nin emrini dinlemeyip Kınık Obasına, Melikşah’ın yanına gelen Terken, Melikşah’ın otağında Başulu ile karşılaşmıştı. Kendisine sırtı dönük olan Başulu’nun yüzünü görecek midir?

öte taraftan ölümün pençesinden kurtulup sıhhatine kavuşacak olan Melikşah, anında Kuvel Kalesi fethi için yeni silahlarla ordusunu teçhizatlandırmak isteyecektir. Bu yönde başlatılan hazırlıklara batıni ve haçlı ittifakı sekte vurmak için nasıl bir harekete girişecektir? Melikşah’ın Kuvel’e fetih için geleceğini bilen İzakyos, bölgede güçlenmek için ne yapacaktır?

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU KONUSU NEDİR?

Aşkla, sırla ve mücadele ile yoğrulmuş destansı bir seyahat…

Melikşah, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın ölümünün gerisinde tahta geçer. Benzer gün fazla sevdiği Kıpçak hatunu Başulu’yu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı nedeniyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için risk arz ediyordur. Melikşah için bu şart çok zor olsa da onu yeniden görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk’e teslim eder.

Sultan Melikşah, Sultan Alparslan’dan aldığı Selçuklu Devleti’nin gücünü doruklara çıkarır. Ama Selçuklu büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde keza de dışarıya çoğalmaktadır.

Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene değin da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllarca aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah’ın fedaisi yapar. Nizamülmülk’ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için bütün engebeli görevleri üstlenmeye hazırdır.

Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile uğraş ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Öteki tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil asilzade Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete hâkim olmak istiyordur. Ama onun bu ihtiraslarının karşı devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.

Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hâkim almak isteyen Terken’in kurduğu güvenli olmayan entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer’in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk…

Bir önceki yazımız olan Terken Hatun kimdir? Diriliş Ertuğrul Terken Hatun kim, gerek adı ne? Hatice Şendil kimdir, kaç yaşında? başlıklı makalemizde antalya, istanbul ve melikşah’ın eşi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.