Genel Blog

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları ve karakterleri açıklandı! İşte tam kadro Uyanış Büyük Selçuklu oyuncu kadrosu!

8

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları ve karakterleri açıklandı! İşte tam kadro Uyanış Büyük Selçuklu oyuncu kadrosu!

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Melikşah, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın ölümünün gerisinde tahta geçer. Aynı gün çok sevdiği Kıpçak hatunu Başulu’yu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için risk arz ediyordur. Melikşah için bu durum fazla zorlama olsa da onu bir daha görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk’e teslim eder. Sultan Melikşah, Sultan Alparslan’dan aldığı Selçuklu Devleti’nin gücünü doruklara çıkarır. Fakat Selçuklu büyüdükçe düşmanları da keza devletin içinde hem de açık havada çoğalmaktadır. Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene dek da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllarca aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah’ın fedaisi yapar. Nizamülmülk’ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için bütün zorlu görevleri üstlenmeye hazırdır. Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile uğraş ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Öteki tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete hâkim almak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının aleyhinde devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır. Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hâkim olmak isteyen Terken’in kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer’in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk. Peki fakat Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin oyuncuları kim?
5fbbfd9779da3e18fc5ae4c2

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları kimdir? Uyanış Büyük Selçuklu oyuncu kadrosu

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin oyuncu kadrosunda Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Ekin Koç, Leyla Lydia Tuğutlu, İlker Kızmaz, Mehmet Serbest, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Sevda Erginci, Murat Garipağaoğlu, Bülent Alkış, Çiğdem Selışık, Ali Gözüşirin, Leyla Feray, Serdar Kılıç, Volkan Keskin, Mehmet Bozdoğan, Ertuğrul Postoğlu, Nik Xhelilaj, Janbi Ceylan, Şifanur Gül, Pınar Töre, Emre Erçil, Muhammed Emre Kaya, Dominant Yavuz, Beyzanur Mete yer almaktadır. 
5fbbfdb979da3e18fc5ae4c4

Uyanış Büyük Selçuklu Melikşah (Buğra Gülsoy) kimdir?

Devleti uğruna evladından geçen kudretli bir baba ve Selçuklu Devletinin deneyimli Sultanı… Âleme nizam verme uğruna geçen mücadeleli ömrün kahramanı. Adaleti ile mazlumların ümidi, celali ile zalimlerin korkulu rüyası. Bâtınilerin devletini ve kendini ortadan kaldırmak için amansız çaba verdikleri tarihi karakter. Bizans’ın korkudan titrediği hükümdar; Sultan Melikşah!
5fbbfdeb79da3e18fc5ae4c6

Uyanış Büyük Selçuklu Terken Hatun (Hatice Şendil) kimdir? 

Melikşah’a olan dillere epope aşkı, hırslarının esiri olmasının önüne geçemeyen bir bayan Sultan. Devleti yönetme arzusu içinde geçen mücadeleli saray günlerinin tehlikeli kadını.

5fbbfe0c79da3e18fc5ae4c8

Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah (Gürkan Yerinde) kimdir?

O, dünyanın gördüğü ilk ve en tehlikeli terör örgütünün lideri. İkna gücü ile kaleleri teslim alan, fedaileri ile sokaklara nefret salan Selçukluyu yıkmaya azmetmiş bir terörist. Kurduğu istihbarat ağı ile en hususi bilgilere ulaşan, insanların zaaflarından faydalanarak gücü elde eden bir lider. Binlerce masumun kanını elinde tutan azılı katillerin azmettiricisi; Hasan Sabbah.
5fbbfe2c79da3e18fc5ae4ca

Uyanış Büyük Selçuklu Ahmed Sencer (Ekin Koç) kimdir?

Selçuklu Devleti’nin kutlu sırrı ve en gözü kara kahramanı. Atalarının cesaretinden doğmuş bir Selçuklu kartalı. Nizamülmülk’ün elinde çelikleşmiş karakteri, Gazali’nin yanında keskinleşmiş zekâsı ve Hemedani’nin sunduğu gönül pınarından içen kutlu melik. Devletin kaderini omuzlarında taşıyan sağlam irade, tarihin seyrini değiştiren efsanevi kahraman!
5fbbfe9779da3e18fc5ae4d1

Uyanış Büyük Selçuklu Elçin Hatun (Leyla Lydia Tuğutlu) kimdir?

Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın asil kızı Elçin, Selçuklu sarayını karıştıracak zekaya ve cesarete sahip güzelliği ile başları döndüren savaşçı asil Türkmen kızı.
5fbbfe6e79da3e18fc5ae4cf

Uyanış Büyük Selçuklu Arslantaş (İlker Kızmaz) kimdir ?

İlker Kızmaz, 9 Eylül 1975 tarihinde İzmir’de doğmuştur. İzmir’de büyümüştür. Çocukluğunda torna tesviye, taşıma ve tezgâhtarlık gibi işlerde çalıştı. Liseden sonra çalışma hayatına atıldı. Çalışırken aynı zamanda yüksek öğrenimini tamamladı. Oyunculuğa İzmir’de özel tiyatrolarda başladı.
2004 yılında İstanbul’a geldi ve Ekol Drama Sanatevi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Bahçeşehir Üniversitesi’nde oyunculuk eğitimi aldı.
İlker Kızmaz, 2009 yılında Yönetmenliğini Levent Semerci’nin yaptığı, başrolünde Mete Horozoğlu’nun oynadığı “Nefes: Vatan Sağolsun” filminde rol aldı.

Uzakta doğu sporlarına da küçüklükten beri bir ilgisi olan İlker Kızmaz, iki sene aikido çalışmıştır.

2012 yılında “Çanakkale 1915” adlı sinema filminde Yarbay Mustafa Kemal rolü ile karşımıza çıktı.

19 Nisan 2014 tarihinde TRT1’de yayınlanmaya başlayan “Yedi Güzel Adam” adlı dizide rol almıştır.

İlker Kızmaz, 2014 yılında yayınlanmaya başlayan ve başrollerinde Mete Horozoğlu, Ayça Bingöl ve Ekin Koç olan “Benim Adım Gültepe” dizisinde Halil karakterini canlandırmıştır.

İlker Kızmaz, 16 Haziran 2014 tarihinde Aslı Türkel ile evlendi.

Filmleri ve Dizileri :
2014 – Yedi Güzel Adam (Kenan Hoca) (TV Dizisi)
2014 – Benim Adım Gültepe (Halil) (TV Dizisi)
2012 – Şubat (TV Dizisi)
2012 – Çanakkale 1915 (Yarbay Mustafa Kemal) (Sinema Filmi)
2012 – Yol Ayrımı (TV Dizisi)
2012 – Mahmut İle Meryem (Sinema Filmi)
2012 – Kurt Kanunu (Cevdet Enis) (TV Dizisi)
2012 – Cennetten Kovulmak (Sinema Filmi)
2012 – Açlığa Doymak (Tahsin) (Sinema Filmi)
2011 – Sırat (Yusuf Sancaktar) (TV Dizisi)
2010 – Güneydoğudan Öyküler Önce Vata… (Bülent) (TV Dizisi)
2010 – Meçhul Yaşın Yorgunu (Cengiz ) (Sinema Filmi)
2009 – Nefes: Vatan Sağolsun (İlker Çavuş) (Sinema Filmi)
2008 – 2009 – Aşk-ı Memnu (TV Dizisi)
2007 – Duvar (İsa) (TV Dizisi)
2004 – Cennet Mahallesi (TV Dizisi)
2002 – Yeter Anne (TV Dizisi)
2002 – Sırlar Dünyası / Giz Kapısı (TV Dizisi)
2002 – Aslı ile Kerem (TV Dizisi)

5fbbfe4d79da3e18fc5ae4cc

Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk (Mehmet Özgürlük) kimdir?

İsmiyle müsemma bir devlet adamı, Selçuklu bürokrasinin kalbi, Sultan Alparslan’ın veziri, Sultan Melikşah’ın Hace’si ve Sencer’i yetiştiren deneyim abidesi. Selçuklu’nun sırlarına vakıf bir siyaset kurdu.

Bir önceki yazımız olan MERAK UYANDIRDI! Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekildi? Uyanış Büyük Selçuklu dizisi İsfahan Selçuklu Sarayı nerede? başlıklı makalemizde isfahan, seo haber ve seyahat hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.