Genel Blog

Uyanış Büyük Selçuklu Gevher Hatun kimdir, nasıl öldü? Leyla Feray kaç yaşında, hangi dizilerde oynadı?

20

Uyanış Büyük Selçuklu Gevher Hatun kimdir, nasıl öldü? Leyla Feray kaç yaşında, hangi dizilerde oynadı?

TRT1’in sevilen dizisi Uyanış Büyük Selçuklu’da Selçuklu İmparatorluğu dönemi konu edinmektedir. Dizideki Gevher Hatun merakla araştırılmaktadır. İşte Gevher Nesibe ile ilgili bilgiler… 

Gevher Hatun kimdir, nasıl ve neden öldü?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Gevher Hatun, Tapar’ın eşidir. Tapar, Büyük Selçuklu Hükümdarı Sultan Melikşah’ın oğludur. Melike İsmetüddin Gevher Nesibe Hatun veya bilinen adıyla Gevher Nesibe Sultan, Selçuklu Hükümdarlarından II. Kılıçarslan’ın kızıdır. 1204 yılında tüberküloz hastalığına yakalanarak Kayseri’de ölmüştür.

Leyla Feray kimdir?

1993 yılında İstanbul’da doğan Leyla Feray, lisans eğitimini Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümünde tamamlamıştır.

Televizyon ekranlarında 2013 yılında yayınlanan ‘Ben Onu Çok Sevdim’ adlı dizi ile tanınan Leyla feray, sonra Paşa Gönlüm adlı dizide Türkan rolünü canlandırmıştır. Burak Özçivit ve Murat Boz’un başrollerinde oynadığı Üç Arkadaş adlı dizide de Gül Peri karakterini oynayan başarılı oyuncu, Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde de Gevher Hatun rolüyle karşımıza çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Maraşlı Firuzan kimdir? Rojda Demirer hangi dizilerde oynadı? başlıklı makalemizde firuzan maraşlı, maraşlı firuzan ve maraşlı firuzan frikik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.