Genel Blog

Uyanış: Büyük Selçuklu hangi ilde, ilçede çekiliyor? Dizi çekimleri nerede yapılıyor? Uyanış: Büyük Selçuklu nerede çekildi?

26

Uyanış: Büyük Selçuklu hangi ilde, ilçede çekiliyor? Dizi çekimleri nerede yapılıyor? Uyanış: Büyük Selçuklu nerede çekildi?

Ekranların sevilen dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu‘nun nerede çekildiği merak konusu oldu. Peki Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi nerede çekiliyor? Uyanış: Büyük Selçuklu hangi şehirde, hangi ilçede çekiliyor? Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi yeni bölümü ne süre, saat kaçta, hangi kanalda? Bütün cevaplar haberimizde.

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU DİZİSİ NEREDE ÇEKİLİYOR?

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi İstanbul’da çekilmektedir. Dizinin çekimleri İstanbul Beykoz ve Riva bölgelerinde yer alan ağaçlık alanlarda yapılmaktadır. Dizinin çekimleri genelde bu çevrede yapılıyor.

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU HANGİ KANALDA, NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi her hafta Pazartesi saat 20:00 ‘da TRT 1‘de başlıyor.

Uyanış: Büyük Selçuklu hangi ilde, ilçede çekiliyor? Dizi çekimleri nerede yapılıyor? Uyanış: Büyük Selçuklu nerede çekildi?

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU OYUNCU KADROSU

Sultan Melikşah : Buğra Gülsoy

Terken Hatun : Hatice Şendil

Hasan Sabbah : Gürkan Yerinde

Ahmed Sencer : Ekin Koç

Turna Hatun : Sevda Erginci

Nizâmülmülk : Mehmet Serbest

Zübeyde Hatun : Sezin Akbaşoğulları

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU KONUSU NEDİR?

Aşkla, sırla ve çaba ile yoğrulmuş epik bir yolculuk…

Melikşah, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın ölümünün arkasından tahta geçer. Aynı gün fazla sevdiği Kıpçak hatunu Başulu’yu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için tehlike arz ediyordur. Melikşah için bu şart çok zorlama olsa da onu bir daha görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk‘e teslim eder.

Sultan Melikşah, Sultan Alparslan’dan aldığı Selçuklu Devleti’nin gücünü doruklara çıkarır. Lakin Selçuklu büyüdükçe düşmanları da keza devletin içinde hem de dıştan çoğalmaktadır.

Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene dek da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllardan beri aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah’ın fedaisi yapar. Nizamülmülk’ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için bütün engebeli görevleri üstlenmeye hazırdır.

Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile uğraş ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete hâkim elde etmek istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının aleyhinde devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.

Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hâkim elde etmek isteyen Terken’in kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer’in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk…

Bir önceki yazımız olan Uyanış: Büyük Selçuklu Melik Tapar öldü mü, neden öldü? Tapar diziden mi ayrılıyor? Melik Tapar 'Ali Gözüşirin' kimdir? başlıklı makalemizde ali gözüşirin, dizisi ve melik tapar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.