Genel Blog

Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah kimdir? Hasan Sabbah ne zaman ve nasıl öldü?

15

Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah kimdir? Hasan Sabbah ne zaman ve nasıl öldü?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle birlikte tarihte Hasan Sabbah kimdir sorusu izleyiciler göre araştırılmaktadır. Büyük Selçuklu Devleti’nin bir takım dönemlerinde Hasan Sabbah büyük problemler yaşatmıştır. Hasan Sabbah keza nizari ismaililerin ayrıca de suikastçiler olarak tanıdık Haşhaşilere ast fidailer asker grubunun kurucusuydu. Büyük devlet adamlarına karşın suikastları ile aşina Hasan Sabbah ve tarikatı uzun vakit Büyük Selçuklu devletine büyük zorluklar yaşatmıştır. Peki Uyanış Büyük Selçuklu dizisindeki Hasan Sabbah kimdir, tarihte nasıl öldü?

Hasan Sabbah nasıl öldü?

Hasan Sabbah Mayıs 1124’te hastalanıp yatağa düştü, ölümünün yaklaştığını düşünerek halefi olması için Lemeser Kalesi komutanı Kiya Buzrug Ummid’i seçti. Ebu Ali’yi sağına oturttu ve kendisini misyonerlik faaliyetlerinin başına getirdi. Kasranlı Adem’in Oğlu Hasan’ı sağına ve ordularının komutanı Kiya Ebu Cafer’i de önüne oturttu ve onlara imamın gelip devletin başına geçeceği güne kadar Kiya Buzrug Ummid’in liderliğinde armoni içinde çalışmalarını salık verdi ve Hasan Sabbah 23 Mayıs 1124 Cuma günü öldü.

Hasan Sabbah kimdir?

Bütün adı, Hasan bin Ali bin Muhammed bin Cafer bin Hüseyin bin Sabbah el-Hamari olan Haşhaşi tarikatının lideri olan Hasan Sabbah, 11. yüzyılın ortalarında, tamamiyle bilinmemekle birlikte 1046-47 ya da 1053-54 yıllarında On iki İmam Şiiliği’nin kayda değer bir merkezi olan Kum kentinde doğduğu söylenmektedir. Babası Hasan Sabbah’a felsefe, kelam, mantık, fıkıh ve riyaziyyat alanlarında mükemmel bir eğitim almasını sağlamıştır ve aldığı bu eğitimler ile zeki ve iyi bir lider olan Hasan Sabbah, suikastleri, fedaileri ve 35 sene boyunca hiç dışarı çıkmadığı Alamut Kalesi ile tanınmıştır. Kesintisiz sorgulayan kişiliğe sahip olan ve onu diğerlerinden ayıran üstün zekâsıyla hep yeni bilgilerin ardından koşmuştur Hasan Sabbah.

 

Bir önceki yazımız olan Uyanış Büyük Selçuklu Yüce İmam kimdir? Yüce İmam kime denir? başlıklı makalemizde batıniler, batıniler yüce imam ve batınilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.