Genel Blog

Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah kimdir, nasıl öldü? Hasan Sabbah ne zaman öldü?

13

Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah kimdir, nasıl öldü? Hasan Sabbah ne zaman öldü?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle birlikte tarihte Hasan Sabbah kimdir sorusu izleyiciler göre araştırılmaktadır. Büyük Selçuklu Devleti’nin bazı dönemlerinde Hasan Sabbah büyük problemler yaşatmıştır. Hasan Sabbah ayrıca nizari ismaililerin ayrıca de suikastçiler olarak aşina Haşhaşilere bağlı fidailer asker grubunun kurucusuydu. Büyük devlet adamlarına karşın suikastları ile tanıdık Hasan Sabbah ve tarikatı uzun vakit Büyük Selçuklu devletine büyük zorluklar yaşatmıştır. Peki Uyanış Büyük Selçuklu dizisindeki Hasan Sabbah kimdir, tarihte nasıl öldü?

Hasan Sabbah nasıl öldü?

Hasan Sabbah Mayıs 1124’te hastalanıp yatağa düştü, ölümünün yaklaştığını düşünerek halefi olması için Lemeser Kalesi komutanı Kiya Buzrug Ummid’i seçti. Ebu Ali’yi sağına oturttu ve kendisini misyonerlik faaliyetlerinin başına getirdi. Kasranlı Adem’in Oğlu Hasan’ı sağına ve ordularının komutanı Kiya Ebu Cafer’i de önüne oturttu ve onlara imamın gelip devletin başına geçeceği güne kadar Kiya Buzrug Ummid’in liderliğinde armoni içinde çalışmalarını salık verdi ve Hasan Sabbah 23 Mayıs 1124 Cuma günü öldü.

Hasan Sabbah kimdir?

Tam adı, Hasan bin Ali bin Muhammed bin Cafer bin Hüseyin bin Sabbah el-Hamari olan Haşhaşi tarikatının lideri olan Hasan Sabbah, 11. yüzyılın ortalarında, tamamen bilinmemekle birlikte 1046-47 ya da 1053-54 yıllarında On iki İmam Şiiliği’nin manâlı bir merkezi olan Kum kentinde doğduğu söylenmektedir. Babası Hasan Sabbah’a felsefe, kelam, mantık, fıkıh ve riyaziyyat alanlarında çok iyi bir eğitim almasını sağlamıştır ve aldığı bu eğitimler ile zeki ve iyi bir lider olan Hasan Sabbah, suikastleri, fedaileri ve 35 sene baştan başa hiç dışarı çıkmadığı Alamut Kalesi ile tanınmıştır. Kesintisiz sorgulayan kişiliğe sahip olan ve onu diğerlerinden ayıran üstün zekâsıyla defalarca yeni bilgilerin ardındaki koşmuştur Hasan Sabbah.

 

Bir önceki yazımız olan Seda Sayan, Gelinim Mutfakta'nın 696. Bölümünde en yüksek puanı kime verdi? başlıklı makalemizde seda sayan gelinim mutfakta, seda sayan gelinim mutfakta dekolte ve seda sayan gelinim mutfakta frikik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.