Genel Blog

Uyanış: Büyük Selçuklu konuk oyuncusu Mim Kemal Öke kimdir? Mim Kemal Öke Uyanış Büyük Selçuklu’da hangi rolü oynadı?

32

Uyanış: Büyük Selçuklu konuk oyuncusu Mim Kemal Öke kimdir? Mim Kemal Öke Uyanış Büyük Selçuklu'da hangi rolü oynadı?

Pazartesi akşamları TRT1 ekranlarında yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde Kınık Obası Beyi rolünü canlandıran Mim Kemal Öke izleyiciler göre merak edildi. Peki, Uyanış: Büyük Selçuklu davetli oyuncusu Mim Kemal Öke kimdir, kaç yaşında, nereli? Mim Kemal Öke Uyanış Büyük Selçuklu’da hangi rolü oynadı? Mim Kemal Öke mesleği nedir?

MİM KEMAL ÖKE UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU DİZİSİNDE HANGİ ROLÜ OYNADI?

Mim Kemal Öke, TRT1’de yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisindeKınık Obası Beyi rolünü canlandırmaktadır.

MİM KEMAL ÖKE KİMDİR?

Mim Kemal Öke, 1955 yılında İstanbul‘da doğdu. Babası CHP milletvekilliği yapmış doktor Mim Kemal Öke’nin oğlu Yılmaz Ali Bey, annesi Demokrat Parti milletvekilliği ve bakanlık yapmış hekim Ekrem Hayri Üstündağ ‘ın torunu Melek Pınar Hanım’dır. Ailenin tek çocuğudur.

İlköğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nin ilkokul bölümünde, orta öğrenimini Robert Kolej’de tamamladı (1973) Yüksek öğrenimi için İngiltere’ye gitgide artarak Cambridge’de İktisat ve Tarih Fakültelerini bitirdi. Lisans sonrası Sussex’de (MA.) ve Cambridge (M.Phil) uluslararası ilişkiler alanında çalışmaya devam etti. Eğitiminin ardından Birleşmiş Milletler’de danışmanlık yapmaya başlayan Öke, 1980’de Neval Ertosun ile evlenmişve birincil çocuğu Alihan 1981’de dünyaya gelmiştir.

Türkiye dönünce İstanbul Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler doktorasını tamamlayıp (1981) Boğaziçi Üniversitesi’ne geçti. 1984’te doçent, 1990’da profesör oldu. 35 yaşında profesör olarak Türkiye’de profesör unvanını bölge en genç birey oldu. 1983-1989 yılları aralarında TRT’de danışmanlık yaptı; bir takım TRT belgeselleri için metin yazdı. 1990-1992’de Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü Müdürlüğü’nü yaptı.

1991’de down sendromlu Nazlıhan dünyaya geldi. Benzer sene özel bir televizyon kanalında “Haydi Bastır” adlı müsabaka programını sundu ve ülke çapında tanındı. Kızı Nazlıhan’ın fizyotereapi eğitimleri için bir vakit yurtdışında yaşadı. Down sendromu ile ilgili kendini ilerletti ve 1994’te Bülent Üstündağ mahlasıyla “47. Kromozom’ isimli kitabını yayınladı.

2002-2004 yılları arasında Beykent Üniversitesi Milletlerarası İlişkiler Birim Başkanı olarak ödev alan Öke, akademik yaşamını İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde sürdürmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yasak Elma 100. bölüm fragmanı yayınlandı mı? Yasak Elma 99. bölüm izle! Yasak Elma dizisi oyuncuları kimler? Yasak Elma konusu ne? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yoruma kapalı.