Genel Blog

Uyanış Büyük Selçuklu Melik Tapar(Ali Gözüşirin) kimdir? Uyanış: Büyük Selçuklu 21.bölüm full izle, 22. bölüm fragmanı izle

21

Uyanış Büyük Selçuklu Melik Tapar(Ali Gözüşirin) kimdir? Uyanış: Büyük Selçuklu 21.bölüm full izle, 22. bölüm fragmanı izle

Toplam 13 sene tahtta kalan Melik Tapar karakteri, Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi fragmanında öldüğü görülüyor. Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin yayınlanan 21. bölümü izleyenler Melik Tapar öldü mü? sorusunu araştırmaya başladı. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu Melik Tapar kimdir, ne süre, nasıl öldü? Ali Gözüşirin diziden ayrıldı mı? Uyanış: Büyük Selçuklu 21.bölüm full izle..

MELİK TAPAR KİMDİR, TARİHTE NASIL ÖLDÜ?

Melik Tapar adıyla aşina Gıyaseddîn Muhammed Tapar, 21 Ocak 1082 tarihinde dünyaya geldi. Annesi cariye kökenli Taceddin Seferiyye Hatun’dur. Yeğeni Muizzeddin Melikşah’tan daha sonra Bağdad’da Selçuklu tahtına çıktı. Muhammed Tapar hemen benzeri kardeşi olan ve Sultan olarak tahta geçen Berkyaruk ile gayet önemli askeri mücadeleye başladı. Kronik-tarihçi Hamdullah Müstevfî-i Kazvînî’nin “Tarih-i Guzide” adlı eserine göre Mayıs 1100’de (Hicri Recep 493’te) Muhammed Tapar kardeşine karşısında bir muharebede şampiyon geldi; ama 1101’de mağlup oldu ve 1102’deki muharebede de yenik düştü. Ama iki taraf aralarında yapılan antlaşmaya kadar Muhammed Tapar’a Melik unvanı verilip Suriye, Diyarbakır; Irak’ın Fırat Nehri kıyıları bölgeleri, Ermenistan, Mugan, Gürcistan ve Azerbaycan yörelerinde hükümdarlığı kabul edildi.

602b55a9d265a201b4eeddcc

1104’te Sultan Berkyaruk veremden hasta idi ve aralıksız Selçuklu tahtına iddiaları olanlarla savaşmaktan bıkmıştı. Büyük Selçuklu Devleti’nin batısında Irak, İran ve Doğu Anadolu’da yer alan kendinin hüküm ettiği arazilerin yönetimini Muhammed Tapar ile paylaşmak için uzlaşma yaptı. 1104’te Berkyaruk öldü ve bundan sonradan Muhammed Tapar batıda Büyük Selçuklu Devleti’nin tek hükümdarı oldu. Horasan ve Maveraünnehir’de ise Selçuklu Devleti Sultanı Ahmed Sencer’di. Muhammed Tapar 1118’de Bağdat’ta öldü. Yerine Büyük Selçuklu Devleti’nin batı yörelerini idare için oğlu II. Mahmud geçti. Ancak Ahmed Sencer Horasan ve Maveraünnehir’de Selçuklu dünyasının en adaleli hükümdarı olarak hüküm sürmeye devam etti.

602b55a0d265a201b4eeddca

ALİ GÖZÜŞİRİN KİMDİR, DİZİDEN AYRILDI MI?

Ali Gözüşirin 27 Ocak 1995 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Aslen Trabzonlu olan Ali Gözüşirin, İstanbul Gelişim Üniversitesi Milletlerarası İlişkiler ve Meseleler bölümünden mezun olmuştur.Ali Gözüşirin, birincil oyunculuk deneyimini Küçük Cinayetler’in 2. sezonunda Osman Sonant’ın canlandırdığı Kerim Adaletli Sağlam’ın gençliğini canlandırarak yaşamıştır. Ali Gözüşirin, şimdilerde TRT 1’de Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Tapar karakterini canlandırmaktadır. Ali Gözüşirin, 1.88 metre boyunda, 73 kilo ve Kova burcudur.

Uyanış: Büyük Selçuklu yayınlanan 21. bölüm sonunda Ali Gözüşürin’in canlandırdığı Melik Tapar’ın öldüğü görülüyor. Ama kesinkes ölecek mi yoksa yaralanacak mı dizinin yeni bölümünden daha sonra anlaşılacaktır. 

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU 22.BÖLÜM FRAGAMANI

“O odaya belirli gireceğim!”

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU 21.BÖLÜM FULL İZLE

Bir önceki yazımız olan Damla Colbay kar sevmiyor başlıklı makalemizde damla colbay, damla colbay gelişmeleri ve damla colbay haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.