Genel Blog

Uyanış Büyük Selçuklu Melikşah Gerçek Tarihte Şelemzar ’ı kime verdi?

17

Uyanış Büyük Selçuklu Melikşah Gerçek Tarihte Şelemzar ’ı kime verdi?

Bilgiyo – Uyanış Büyük Selçuklu Melikşah Şelemzar ’ı kime verecek? TRT 1 kanalının en çok izlenen dizilerinden biri olan Uyanış Büyük Selçuklu büyükçe bir izleyici kitlesine sahip. Dizinin hayranları her pazartesi ekranları başına kurulup dizinin heyecan dolu yeni bölümünün başlamasını bekliyor. Bu akşam yayınlanacak olan Uyanış Büyük Selçuklu 30. yeni bölümde Melikşah’ı oldukça engebeli bir …

Bilgiyo – Uyanış Büyük Selçuklu Melikşah Şelemzar ’ı kime verecek? TRT 1 kanalının en fazla izlenen dizilerinden biri olan Uyanış Büyük Selçuklu oldukça büyük bir izleyici kitlesine sahip. Dizinin hayranları her pazartesi ekranları başına kurulup dizinin heyecan batmış yeni bölümünün başlamasını bekliyor. Bu akşam yayınlanacak olan Uyanış Büyük Selçuklu 30. yeni bölümde Melikşah’ı oldukça engebeli bir karar bekliyor. İzleyenler ise merakla Uyanış Büyük Selçuklu Melikşah Şelemzar ’ı kime verecek? sorusunun yanıtını bekliyor.

TRT 1 ekranlarının büyük ilgi gören tarihi dizilerinden biri olan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin bu akşam yayınlanacak olan 30. yeni bölümü yeniden nefes kesecek. Türk tarihinin en önemli dönemlerinden biri olan Türklere Anadolu’nun kapılarını açan büyük hükümdar Alparslan’ın oğlu, Melikşah ’ın dönemini konu bölge Uyanış Büyük Selçuklu dizisi 30. Yeni bölümüyle bu akşam izleyenleriyle buluşacak. Selçuklu hükümdarı almak isteyen kardeşi Tekiş ve Turanşah ile savaşan Melikşah’ın yanı sıra Uyanış Büyük Selçuklu ’nun yeni bölümünde Zübeyde Bayan ’ın Gevher ’e vereceği suç oluşturan merak ediliyor.

Melikşah bir kere daha Şelemzar’ı yeniden kuşattı. Bu sırada Melikşah, Tekiş ve Turanşah ’ın daha önce davranıp Şelemzar ’ı ele geçirmeye çalıştığını görmüştür. Melikşah, karşılaştığı koşul aleyhinde ne yapması gerektiğine dair töreye uyan Melikşah, Tapar ’a söz verdiği Şelemzar ’ı kılıç hakkı gereği Tekiş ’e ayrılmak zorunda kalır. Fakat Tapar, önceden kendisine söz verilmesinden dolayı bu durumunun haksızlık olduğunu düşünür.

İçinde olduğu durumu öne süren Gevher, obadan biri gibi kabul ettiği Başulu ’nun elini öpmeye razı olur. Gevher ’in yapmış olduğu bu harekete sinirlenen Zübeyde, Terken ’in de Gevher ’e arka çıkmasından ve Başulu ’nun affetme yönünde gösterdiği tavır nedeniyle baş belirten sürtüşmeyi uzatmaz.

öte yandan Turanşah, yaverini katleden Sencer ’in bu olaydan nedeniyle cezasını çekmesini umar, ama bu umudu nafile çıkar. Sencer uzun zamandır yargı ettiği düşünülen meliklik hilatini giyer ve aynı zamanda Nizamülmülk de hâcelik ile az kalsın ödüllendirilir. Bu gelişmelerden bilen Turanşah, sinirlenir ve Melikşah ın attığı bu adımları kendisini tahrik etmeye karşın stratejik hamleler olarak değerlendirir.

 

Bir önceki yazımız olan Maraşlı Mahur Öldü mü? Ölecek mi? Alina Boz Diziden Neden Ayrıldı? başlıklı makalemizde dizi, gündem ve maraşlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.