Genel Blog

Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekildi? İsfahan Selçuklu Sarayı nerede?

25

Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekildi? İsfahan Selçuklu Sarayı nerede?

TRT1 ekranlarının henüz yayınlama hayatının başlarında olan yapımı Uyanış Büyük Selçuklu dizisi Melikşah dönemindeki Selçuklu devletinin tarihini konu almaktadır. Epik bir mücadeleyi anlatan yapımın bilhassa başarılı oyuncu kadrosu tüm dikkatleri üzerine çekiyor…

Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor?

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi, İstanbul Beykoz ve Riva’da bulunan ağaçlık alana kurulan filmin çekimleri bu bölgede gerçekleştiriliyor…

İsfahan neresi? 

İsfahan (Farsça: Bu ses hakkında اصفهان (takviye·veri); esfæˈɦɔːn), İran’da İsfahan Eyaleti’nin idare merkezi olan kent. aynı zamanda ülkenin üçüncü büyük şehridir.

Bu şehir halkı Safavi döneminde başkent idi, bu nedenle söz konusu şehirde fazla sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Nüfus; 1,573,378 (2006 tahmini).

İsfahan, İran’ın kavşak noktalarından biridir ve dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. Büyük Kasaba, 1050 ile 1722 yılları arasında, özellikle de Safeviler altında 16. yüzyılda Pers İmparatorluğu’nun tarihte ikinci kere başkenti olduğu vakit çok gelişti. Bugün bile, geçmişteki o ihtişamını korumaktadır. Şehir Halkı, birçok güzel bulvarıyla, köprüleriyle, saraylarıyla, camileriyle ve minareleriyle İslami mimariyi yansıtmasından dolayı meşhurdur.

İsfahan’daki saray nerede?

Çehel Sütun Sarayı, genel olarak sadece Çehel Kolon olarak anılan ve İran’ın İsfahan kentinde bulunan bir saraydır. Safevi şahı I. Abbas tarafından, içine Çehel Sütun’u da alan geniş bir saray ve bitkibilimsel bahçeler kompleksinin bir parçası olarak yapı ettirilmiştir.

Büyük Selçuklu hakkında özet bilgiler

Büyük Selçuklu İmparatorluğu (Farsça: آل سلجوق), Orta Çağ’da Oğuz Türklerinin Kınık boyu tarafından kurulan Türk-İran geleneğine dayalı Sünni Müslüman imparatorluk.Hindukuş Dağları’ndan Batı Anadolu’ya ve Orta Asya’dan Basra Körfezi’ne değin uzanan geniş bir alanı teftiş etti. Aral Gölü yakınındaki memleketlerinde kuvvet kazandıktan daha sonra başlangıçta Horasan’ı ele geçiren Selçuklular, buradan İran içlerine dürüst ilerledi ve peşinde Anadolu’daki şehirleri kontrol altına aldı.

Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Tuğrul Bey (1016–63) tarafından 1037’de kuruldu. Tuğrul’u büyüten dedesi ve Oğuz Yabgu Devleti’nde yüksek makam sahibi olan Selçuk Bey, adını keza ülkeyi yöneten hanedana ayrıca de imparatorluğa verdi. Devlet kurulduktan kısa zaman sonra İslam dünyasının merkezi otoriteden mahrum parçalanmış siyasi haritasını birleştirdi ve sonra Haçlı Seferlerinin birinci ve ikincisinde kilit rol oynadı. Dili ve kültürüyle yoğun bir şekilde İranlılaşan Selçuklular,Türk-İran geleneğinde büyük bir gelişme sağladı ve İran kültürünü Anadolu’ya taşıdı. Türk boylarının ele geçirilen yerlerde devlet otoritesini artırmak gibi siyasi amaçlar doğrultusunda devlet yöneticileri göre ülkenin kuzeybatısına yerleştirilmesi ile bu bölgelerde Türkleştirme süreci başladı.

Bir önceki yazımız olan Selçuklu Sultanı Melikşah nasıl öldü? Uyanış Büyük Selçuklu konusu! başlıklı makalemizde büyük selçuklu sultanı melikşah nasıl öldü, melikşah nasıl öldü ve melikşah ölümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.