Genel Blog

Uyanış Büyük Selçuklu Yusuf Hemedani Hazretleri kimdir, gerçek adı ne?

31

Uyanış Büyük Selçuklu Yusuf Hemedani Hazretleri kimdir, gerçek adı ne?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin son bölümüyle Berkyaruk ve Yusuf Hemedani araştırılmaya başlandı. 

Berkyaruk kimdir?

Berkyaruk Büyük Selçuklu hükümdarı Melikşah’ın oğlu ve 1092-1104 yılları aralarında Büyük Selçuklu Devleti’nin hükümdarıdır.
Berkyaruk ne aramak?

Hemedani Hazretleri kimdir?

Nakşibendi Tarikatının büyüklerinden olan Yusuf Hemedani Hz. Hakiki adı Yakup Yusuf Hamdadi’dir. Yusuf Hemedani Hazretleri 1048 yılında Hemedan’ın Bûzencird köyünde doğdu. Evliyanın büyüklerinden olan Yusuf Hemedani Hazretleri, Allah dostlarından Ahmet Yesevi Hazretleri ve Abdulhalik-il Gücdevani Hazretlerinin hocasıdır. İnsanları Yargı’a gösteri eden, onlara doğru yolu gösterip hakiki saadete kavuşturan ve kendilerine Silsile-i Aliyye denilen büyük alim ve velilerin sekizincisidir. Yusuf Hemedani Hazretlerinin doğduğu Bûzencird köyü Moğul istilasında harap olan ortadan kalkmıştır. Hayatını Kur’lahza, sünnete adayan Yusuf Hemedani, hayatı baştan başa binlerce talebe yetiştirdi. Abdullâh-î Berkî, Hasan-î, Hoca Ahmed Yesevî, Yesevîlik, Abdulhalik-ıl Güjdevani Hz. Yusuf Hemedani Hazretlerinin dört büyük halifesidir. Ahmet Yesevi Hz. Türkistan tarafına göç edip insanları irşat ederek onları dürüst yola girmesine vesile oldu. Ahmet Yesevi’nin talebeleri Anadolu ve Rumeliye dek gelerek bu bölgelerin Müslümanlaşmasında çok büyük gayretleri oldu. Yusuf Hemedani Hz. amelde Hanefi itikadda ise Maturidi’idi. Bağdat’da tahsil gördüğü için Şafi e Eşari mezhebini de iyi bilirdi. Yusuf Hemedani Hazretleri çok cömert biriydi. Yusuf Hemedani Hazretleri çizme imalatı ve çiftçilik yaparak geçimini sürerdi.

Bir önceki yazımız olan Kanal D'de Ramazan ekranı başlıklı makalemizde arda'nın ramazan mutfağı, kanal d’de ramazan ekranı ve m. fatih çıtak ile sahur vakti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.