Genel Blog

Uyanış Büyük Selçuklu Yusuf Hemedani Hazretleri kimdir, nereli? Hemedani ne demek?

18

Uyanış Büyük Selçuklu Yusuf Hemedani Hazretleri kimdir, nereli? Hemedani ne demek?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin son bölümüyle Berkyaruk ve Yusuf Hemedani araştırılmaya başlandı. 

Berkyaruk kimdir?

Berkyaruk Büyük Selçuklu hükümdarı Melikşah’ın oğlu ve 1092-1104 yılları arasında Büyük Selçuklu Devleti’nin hükümdarıdır.
Berkyaruk ne çağırmak?

Hemedani Hazretleri kimdir?

Nakşibendi Tarikatının büyüklerinden olan Yusuf Hemedani Hz. Hakiki adı Yakup Yusuf Hamdadi’dir. Yusuf Hemedani Hazretleri 1048 yılında Hemedan’ın Bûzencird köyünde doğdu. Evliyanın büyüklerinden olan Yusuf Hemedani Hazretleri, Allah dostlarından Ahmet Yesevi Hazretleri ve Abdulhalik-il Gücdevani Hazretlerinin hocasıdır. İnsanları Adalet’a davet eden, onlara içten yolu gösterip reel saadete kavuşturan ve kendilerine Silsile-i Aliyye denilen büyük bilgin ve velilerin sekizincisidir. Yusuf Hemedani Hazretlerinin doğduğu Bûzencird köyü Moğul istilasında yıkılmış olan ortadan kalkmıştır. Hayatını Kur’lahza, sünnete adayan Yusuf Hemedani, hayatı baştan başa binlerce talebe yetiştirdi. Abdullâh-î Berkî, Hasan-î, Öğretmen Ahmed Yesevî, Yesevîlik, Abdulhalik-ıl Güjdevani Hz. Yusuf Hemedani Hazretlerinin dört büyük halifesidir. Ahmet Yesevi Hz. Türkistan tarafına göç edip insanları irşat ederek onları doğru yola girmesine vesile oldu. Ahmet Yesevi’nin talebeleri Anadolu ve Rumeliye kadar gelerek bu bölgelerin Müslümanlaşmasında çok büyük gayretleri oldu. Yusuf Hemedani Hz. amelde Hanefi itikadda ise Maturidi’idi. Bağdat’da tahsil gördüğü için Şafi e Eşari mezhebini de iyi bilirdi. Yusuf Hemedani Hazretleri çok eli bol biriydi. Yusuf Hemedani Hazretleri çizme imalatı ve çiftçilik yaparak geçimini sürerdi.

Bir önceki yazımız olan Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah kimdir, nasıl öldü? Hasan Sabbah ne zaman öldü? başlıklı makalemizde büyük selçuklu devleti, büyük selçuklu uyanış 1 bölüm filmi izle ve trt 1 uyanış büyük selçuklu 1 bölüm izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.