Genel Blog

Uzaktan Eğitimin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

1.039

Uzaktan Eğitimin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Uzakta eğitim almak özellikle son günlerde yaşanan Corona salgını nedeni ile bir yükümlülük haline geldi. Daha Aşağı yapının yetersizliği, öğrencilerin ve eğitimcilerin tam adapte olamaması gibi durumlarında olduğu online eğitim modeli doğrusu ne değin fayda sağlayabilir? Bütün dünyada uygulanan ve gün geçtikçe önemi artan uzak eğitim modelinin acaba artıları ve eksileri nelerdir? Gerçekten uzakta eğitim, evinizden …

Uzakta eğitim olmak özellikle son günlerde yaşanan Corona salgını nedeni ile bir mecburiyet haline geldi. Daha Alçak yapının yetersizliği, öğrencilerin ve Uzaktan Eğitimin Olumlu ve Olumsuz Yönlerieğitimcilerin tam adapte olamaması gibi durumlarında olduğu online eğitim modeli gerçekte ne dek fayda sağlayabilir? Bütün dünyada uygulanan ve gün geçtikçe önemi artan uzakta eğitim modelinin acaba artıları ve eksileri nelerdir?
Gerçekte uzaktan eğitim, evinizden veya meslek yerinizden ayrılmadan okula gitmek, öğretmenleriniz ya da sınıf arkadaşlarıyla yüz yüze görüşmeden eğitim edinmek ve ders çalışmaktan diğer bir şey değildir. Bu yalnızca eğitim almak için kendi eforunuzu göstermenizi gerektiren bir süreçtir. Online eğitim sisteminde bahşedilen eğitim eğer canlı değilse o vakit sorularınızı genellikle e-mail veya hemen olan olarak eğitimciye iletme şansı verir. Canlı eğitimler de ise genellikle sınırlı süreli olduğundan ders esnasından soru sorma sınırı olabilir. Bu durumu aşmanın yolu ise eğitimi alanın dağıtılmış kaynaklardan da o dersi pekiştirmesi ve hatta online forum tarzı sitelerden veri paylaşımı yapması gereklidir.
Uzak öğrenmenin iyi bir alternatif olmasının birkaç nedeni vardır fakat kesinlike olumsuz tarafı yoktur diyemeyiz. genellikle online eğitimin avantajları, dezavantajlardan daha artı olsa bile internet üzerinden eğitim görme kavramı herkes kadar kabul edilmemektedir.

Online Eğitimin Avantajları

Uzakta eğitimin yalnızca yeni başalayanlara değil yüksek lisans gibi yüksek öğretim aşamalarında da kullanılmaktadır. Özellikle bu dönemde bir mecburiyet olması ise Corona salgınına bağlanabilir. Fakat doğru içe birçok kurum online eğitime geçmeyi zaten planlıyorlardır. Bu işlem yalnızca aşamaların hızlanmasını sağladı diyebiliriz. bu nedenle bu sistemin %100 katkı maddesi sağlayacağı şu aşamada fazla düşünülmemektedir.

Uzakta eğitimin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
• Zamandan ve parasal anlamda karlı olması öncelikli olarak tercih edilme nedenidir. Özellikle kitap, ulaşım vb. masrafların olmaması tercih edilme nedeninin başında gelmektedir.
• Öğrencilere zamandan ve mekandan bağımsız şekilde eğitim alma imkanı sağladığı gibi eğitimcilere de benzer imkanı sağlamaktadır. Bu şart her iki göre hayatını kolaylaştırdığı için tercih edilmektedir.
• Uzak eğitim öğrencileri derslerini aşina saatlerde veya diledikleri zaman alabildikleri için bir işte çalışmalarında veya jurnal planlarını uygulamalarında bir problem oluşturmamaktadır.
• Uzak eğitim mesafeleri değil ettiği için dünyanın tüm ülkelerinden eğitim alabilir veya eğitim verebilirsiniz.
• Uzakta eğitimin bir öteki avantajı ise baştan yapabilme durumudur. Bir dersi anlamadığınızı düşündüğünüz durumda o dersin konusunu açarak daima izleyebilirsiniz.
• Özellikle maddi engeli olan öğrenciler ve eğitimciler okullarına varmak konusunda sıkıntılar yaşayabilir. Uzak eğitim doğru bu durum ortadan kalkar ve herkes kendi belirlediği yerde yalnızca internet üzerinden eğitim verebilir veya eğitim alabilirler.
• Bayağı bir sınıfta bir öğretmenin öğrencisine özel olarak zaman ayırması zordur. Ama online eğitim söz konusu olunca yazılımın müsade verdiği ölçüde kişiye özel vakit ayırabilir. Örneğin eğitimci, 20 şahsiyet online eğitimde 19 kişinin sesini kapatarak yalnızca bir kişiye laf hakkı verebilir. Bu Nedenle daha verimli bir ders bitmiş olur.

Uzak Eğitimin DezavantajlarıUzaktan Eğitimin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Uzakta eğitimin birçok avantajı olduğunu cümbür cemaat kabul ediyor. bununla beraber göz önüne alınmayan veya görmezden gelinen bazı dezavantajlarında olduğu bir gerçektir.
Uzaktan eğitimin dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;
• genel olarak canlı olmayan eğitimlerde sorulan sorulara hemen cevap verilmez. Bu durumda soru formları kullanılır ve eğitimcinin cevap vermesi beklenir. Bu şart ise öğrencinin konuya bütün dominant olamamasına niçin olabilir.
• Uzak eğitim modeli tüm dersler için yerinde değildir. Mesela bir kimya deneyini örencilere göstermeniz için yerinde değildir. çoğunlukla sözel diyebileceğimiz ve dıştan ek gereklilik gerektirmeyen dersler için uygundur.
• Günümüzde zorunlu olarak kabul edilse bile daha evvelden online eğitimlere layık verilmiyordu. Özellikle meslek verenler geçersiz sayabiliyordu. Corona nedeni ile bundan böyle online eğitimin önemini daha iyi anladılar gibi.
• Online eğitim zamandan ve mekandan egemen olsa bile bazı dersler için materyal gerekebilir. Bu durumda eğer hemen ulaşma imkanınız yahut dersten verim alamayabilirsiniz.
• Akreditasyonu olmayan bir çevrimiçi eğitim kurumları size hakiki anlamda eğitim vermezler. Bilhassa internet ortamında bu durumu sorgulamanız gerekmektedir. Aksi durumda emeğiniz ve paranız boşa gidebilir.
• Uzaktan eğitimle yüz yüze etkileşim az kalsın değil diyebiliriz. böylece bunu kabullenmek gereklidir.
• Eğer kendi programınızı oluşturamıyorsanız yani disiplin konusunda sıkıntınız varsa online eğitim sizin için bereketli olmayabilir.
• genel olarak kendi hayatınızı yönetebilme kabiliyetiniz yahut uzak eğitimde başarılı olma şansınız oldukça azdır.

Uzak Eğitim Konusunda Netice

Uzakta eğitim konusu son günlerde önemini arttırsa bile sahiden epeyce bilinen bir eğitim modelidir. Yukarıdaki avantajları ve dezavantajları göz önüne alarak sizin için uygun olup olmadığına karar vermeniz en doğrusu olacaktır. üstelik ise salgın nedeni ile gerekli olarak online eğitim almanız gerekebilir. Bu durumda ise kendinizi disipline alıştırmanız ve programınızı yapmanız gerekmektedir. Özet Olarak online eğitim konusunda başarılı veya başarısız olmanız size bağlıdır. İnterneti ne dek etkin kullanabilir ve aldığınız eğitimleri ne kadar fazla pekiştirirseniz o konuda başarılı olmanız daha olası olacaktır.

Yoruma kapalı.