Genel Blog

Uzmanlardan Diyet Uyarıları

140

Uzmanlardan Diyet Uyarıları

Katıksız Tıp Derneği Başkanı Dr. M. Ender Saraç, hatalı diyetlerle derhâl verilen kiloların tıpkı hemencecik mankafa alındığına ilgi çekerek, cılızlaşmak isteyenleri ”Yoyo Sendromu” denilen bu duruma karşı uyardı.
Dr. Saraç, yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, özellikle kadınlarda diyete başlamanın popüler olduğuna ilgi çekti.
”Çok kesif ve yanlış tarzda yapılan diyetlerle hemencecik sunulan kilolar, hızla izansız alınıyor. Birden kilogram verip, diyeti bırakınca dümbelek almaya ‘Yoyo Sendromu’ diyoruz. Kilolar da tıpkı oyuncak yoyo üzere bir gidip, bire bir geliyor” diyen Dr. Saraç, böylecene hem rejim yapanların emeklerinin boşa gittiğini, hem de metabolizmanın deforme olduğunu söyledi.
Yanlış diyetlerle kesif kilo alıp verenlere görmüş geçirmiş aynı doktor ve yöntem kontrolünde zayıflama önerisinde kâin Dr. Saraç, dosdoğru değersizleşmek isteyenlere üst tipine akla yatkın tagaddi felsefesinin öğretilmesi gerektiğini vurguladı.

Dr. Saraç, ”Eğer güç gövde tipine makul tagaddi tekniğini ve felsefesini öğrenemezse, arızi yerine vakar kaybına uğrar, fakat dosdoğru ve bilinçli benzeri şekilde zayıflamaz. Ayrıca verdiği kiloları de bodur aynı müddet sonra kalın kafalı alır” dedi.
Kişiye Hususi Diyet
Diyetin ”zata mahsus” olması gerektiğini kaydeden Dr. Saraç, ehlihibre kontrolünde ve uzun zamanda mıhlı tıpkısı şekilde sunulan kiloların korunacağını de belirtti.
Katı kalori hesabına dayalı diyetlerin modasının geçtiğine değinen Dr. M. Ender Saraç, relaks teknikleri, aromatik masajlar, bitki çayları gibi yan etkenlerle diyetin desteklenmesinin önemine ilgi çekti.
”Yoyo Sendromu’na maruz tükenmek için öncelikle üzeri tipi öğrenilmeli ve ona yönelik rejim uygulanmalı” diyen Dr. M. Saraç, kurumak isteyenlerin da daima kilogram verip almaktan bıktıklarını anlatım etti.
Dr. Saraç, kıtlık rejimleri ve zamana alın yarışarak alelacele kilo vermenin çokça zararlı olduğunu kaydederek, ”Yanlış kefaret uygulayıcı eşhas, avlu boyu kilo verip alacaklar ve bahtsız olacaklardır. Aslında hem lezzetli beslenip, hem de kilo verilebilir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kimlik zinde cılızlaşmak istiyorum yoyo sendromu nedir? dr. Ender Saraç’tan kefaret açıklamaları kilo verdikten sonra ilgi edilmesi gerekenler kefaret zata mahsus mi olması gerekir? daim kilogram verip almak zararlı mı? en haddinden fazla yapılan kefaret

Yoruma kapalı.