Genel Blog

Veda Haccı ve Veda Hutbesi Kısaca Özet

159

Veda Haccı ve Veda Hutbesi Kısaca Özet

Veda Haccı ve Veda Hutbesi üzerine özetle bilmemiz gerekenler…

Mekke fethedildikten sonra İslâm dini lahzada yayıldı. Allah’ın birliği inancı fena hâlde kalplere yerleşti. Kurtuluşun İslâm’bile olduğunu gören insanlar, kendiliklerinden gruplar halinde gelip müslüman olmaya başladılar. 23 almanak gururlu tıpkı mücadelenin oflaz sonucunu gören Peygamberimiz (s.a.s.), hicretin onuncu yılında yüzbinden fazla müslümanla alay malay Hacca gitti.

Peygamberimiz (s.a.s.), Arafat’ta tahminî 124 bin müslümana hitaben ünlü hutbesini okudu. Buna “Veda Hutbesi” denir. Bu hutbeden sonraları şu anlamdaki ayet-i kerime nazil oldu;

“Bugün sizin dininizi kemale erdirdim. Üzerinizdeki nimetimi tamamladım. Ve size Ilmek kendisine İslâm’ı seçtim.” (Maide sûresi, 3)

Peygameber Efendimiz, öbür dünya yolculuğunun yaklaştığını ve çıktı Hac edemeyeceğini anladığı üzere burada müslümanlara veda etti. Bu sebeple, Peygamberimizin bu haccına “Veda Haccı” denilmiştir.

Peygamberimiz, Hac vazifesini tamamladıktan sonradan beraberindeki Müslümanlarla alay malay Medine’ye döndü.

VEDA HUTBESİ KISACA

Bu hutbede, denklik ilkeleri deklare, cins anlamda sağlık ve mutluluğun temelleri atılmıştır. O zaman, sesi uzaklara ulaştıracak hoparlör kadar tıpkısı maşa olmadığından, Peygamberimizin söylediği seçme tüm, tıpkı ötekisi vasıtasıyla faziletkâr sesle yeniden ediliyor, bütün cemaate simultane duyuruluyordu. Bu hutbe, âdem hakları evrensel beyannamesinden çok önceki, herif haklarını apotr kebir ahkâm getirmiştir.

Veda hutbesinde vadi düzlük bu ahkâm şunlardır:

1– İslâmiyetten geçmiş bilcümle kofluk gelenekleri kaldırılmıştır.

2– Bütün insanlar eşittir. Tıpkı insanın diğerinden yüksek olması; Allah’a ürkmek iledir.

3– Birey, mülk ve harbilik kutsaldır, seçkin nev tecavüzden korunmuştur.

4– Emanetler sahiplerine verilmelidir.

5– Faizin seçme türlüsü haramdır.

6– Kan davaları kaldırılmıştır.

7– Erkekler, kadınların haklarını gözetecekler, kadınlar üstelik erkeklerin haklarına uyma edeceklerdir. Hem karı, hem bile eş zinadan kaçınacaktır.

8– Bilcümle müslümanlar kardeştir. Kült kardeşinin hakkına bırakmak haramdır.

9– Hizmetçilere ongun davranılacaktır.

Sefir (S.a.v) Efendimizin Veda Hutbesi

Yoruma kapalı.