Genel Blog

Windows 10 nasıl hızlandırılır? İşte adım adım işlemler Bilgisayarınızın hızından memnun değil misiniz? “Windows 10 nasıl hızlandırılır?” rehberi ile cihazınızın…

25

Windows 10 nasıl hızlandırılır? İşte adım adım işlemler Bilgisayarınızın hızından memnun değil misiniz?

Bilgisayarıma girin ve Lokal disk C’ye gelerek sağ tık yapın. Özellikleri seçin ve diski temizle seçeneğini seçin. Karşınıza çıkan menüdeki seçenekleri işaretleyin ve hazır butonuna tıklayın. Bütün bu aşamalardan sonradan disk arıtma işleminiz tamamlanmış olacak.

Arka plan uygulamalarını kapatın

Bilgisayarımızda arama kısmına “arkadaki plan uygulamaları” yazın ve plan uygulamaları başlığına tıklayın. Karşımıza meydana çıkan uygulamaların o kadar çoğunun açık vaziyette olduğunu göreceksiniz. Buradan tek saldırı ile bütün arka plan uygulamalarını kapatarak, ya da tercihlerinize kadar bazılarını kapatarak Windows 10’un daha süratli çalışmasına katkı maddesi sağlayabilirsiniz.

 

Şeffaflık efektini kapatın

Windows 10 hızlandırma adımlarından biri de şeffaflık efektini kapatmaktır. Masaüstü ekranınızda sağa tıklayıp kişiselleştir seçin. Sonra sol taraftaki listeden renklere tıklayın. Saydamlık efektini kapalı duruma getirin. Saydamlık efektinin kapalı olması da sürat açısından bir artı olacak.

Sürümünüzü aktüel tutun

Sürümünüzün aktüel olması Windows 10 hızlandırma için önemlidir. Sürümünüzü güncellemek için ‘Bilgisayarım’ı açın. “Ayarları aç” butonuna tıklayın. Karşınıza meydana çıkan yeni ekranda “güncelleştirme ve güvenlik” başlığına tıklayın. Son olarak “güncelleştirmeleri denetle” seçeneğine tıklayın.

Bu sayede Microsoft’un göndermiş olduğu yeni bir yazılım güncellemesi var ise bilgisayarınız bu güncellemeyi indirecek. Bilgisayarınızı açıp kapatmanız halinde yeni sürüm bilgisayarınıza yüklenmiş olacak. İşlemin gerçekleşmesi için cihazınızın internete ast olması gerektiğini hatırlatalım. Tüm bu işlemlerin arkasından en aktüel sürümü kullanabilir, bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz.

Geri mutasyon kutusunu boşaltın

Hepimiz zaman zaman geri mutasyon kutusundakileri silmeyi ihmalkârlık ediyor veya unutabiliyoruz. Ahenkli olarak geri dönüşüm kutusundaki ögeleri temizlemeniz bilgisayarınıza hız kazandıracaktır. Bir diğer geri değişim kutusu işlemi ise geri değişim kutusunun kapasitesini eksilmek olacak. Geri dönüşüm kutusunun üzerinde sağa tıklayıp özellikleri seçin. Gelen ekranda MB cinsinden en büyük ebat yazar kısımdaki değeri azaltın. 23000 gibi yüksek bir değeri 1000 MB’a düşürebilirsiniz.

 

Bilgisayarınızı uyku modunda bırakmayın

Genel Olarak baştan açtığımızda bekleyeceğimiz süreyi azaltmak veya kapatmaya üşenmek gibi sebeplerden bilgisayarlarımızı ayrıntılarıyla kapatmak yerine uyku moduna alıyoruz. Bilgisayarı kullanmadığımız halde adamakıllı kapatmıyor edinmek bilgisayarın yersiz bir şekilde enerji harcamasına neden olur. Kullanmadığınız zamanlardan bilgisayarınızı uyku moduna olmak yerine tamamen kapatmanızı öneririz.

Bildirimleri kapatın

Bilgisayarımızın arama çubuğuna kullanıcı hesabı denetim ayarlarını değiştir yazın ve tıklayın. Solda yer alan çubuğun seviyesini en aşağıya çekin. Tamamı seçin. Bu sayede çok az bildirim alacak veya hiç bildirim almayacaksınız.

Sürücüyü en iyi duruma getirin

Bilgisayarıma gelin. Yerel Disk C’nin üzerine gelerek sağa tıklayın ve özellikleri seçin. Gelen ekranda “araçlar” seçeneğine tıklayın. Arkasında “Sürücüyü en iyi duruma getir” butonuna tıklayın. Gelen ekran üzerinden C diskine tıklayın ve “çözümle” butonunu seçin. İşlemin tamamlanma süresi diskinizdeki data miktarına tarafından başkalaşım gösterebilir. İşlem 10-15 dakikanızı alsa deha beklemenizde menfaat var. Bu işlem Windows 10’u hızlandırma adımı olarak manâlı bir nokta.

Otomatik bakımı açın

Denetim masasından “emniyet ve bakım” başlığına tıklayın. Gelen ekranda bakım kategorisinde bulunan otomatik bakım ayarları kısmındaki “bakımı başlat” seçeneğine tıklayın. Bilgisayarınızın hız kazanması için ara sıra bu işlemi yapmanızda menfaat var.

Bir önceki yazımız olan İYS açıldı: İstenmeyen SMS engelleme nasıl yapılır? başlıklı makalemizde e-devlet istenmeyen sms engelleme, istenmeyen sms engelleme nasıl yapılır? e-devlet ve iys ile istenmeyen sms iptal etme ve iys hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.