Genel Blog

Windows 10’u etkili kullanmanızı sağlayacak 10 ipucu Bu yazımızda, Windows 10’u daha önce hiç olmadığı kadar efektif bir şekilde kullanmanızı sağlayacak …

16

Windows 10'u etkili kullanmanızı sağlayacak 10 ipucu
Bu yazımızda, Windows 10’u daha önce hiç olmadığı kadar efektif bir şekilde kullanmanızı sağlayacak ...

Dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınızda daha süratli ve daha üretken olmak, özellikle koronavirüs salgını nedeniyle hala evden çalışan böylece çoğumuz için oldukça önemli. Mesela; Gizli Başlat menüsünü bulmak ve birkaç ayarlama ile pil gücünden çok daha artı biriktirmek, verimliliğinizi manâlı ölçüde artırabilir.

Microsoft, genelde Apple’ın yaptığı gibi rahat özelliklerini duyurmaz. Haliyle bu durum, her gün kullandığınız bilgisayarınızdan tam anlamıyla faydalanamamanıza neden olabilir. İşte Windows 10’u daha önce hiç olmadığı dek efektif bir şekilde kullanmanızı sağlayacak ipuçları…

sırası gelmişken, henüz yükseltme yapmadıysanız, Windows 10 nasıl yüklenir? konulu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

1- Etkin olmayan tüm pencereleri küçültün

Masaüstü ekranınız açık pencerelerle fazla kalabalıklaştıysa, çalışmakta olduğunuz ekran dışındaki bütün pencereleri çabucak küçültebilirsiniz.

Başta, açık kalmasını istediğiniz pencerenin başlık çubuğunu seçmek için tıklayın. Ardındaki, fareyi aşağı içten tutun ve pencereyi çarçabuk ileri geri hareket ettirin. Birkaç hareketten sonra öteki tüm açık pencereler arma durumuna küçülür ve sadece hareket ettirdiğiniz pencere açık kalır.

2- ‘Kuytu’ Başlat menüsünü açın

Bildiğiniz gibi, Başlat menüsüne gitmek için ekranın sol daha alçak köşesindeki ya da klavyenizdeki Windows simgesine basmanız gerekiyor.

bununla beraber, Windows 10’da, Komut İstemi, Yoklama Masası ve Görev Yöneticisi gibi manâlı özelliklere erişimi çok daha basit ışık halkası getiren ikinci bir Başlat menüsü olduğunu biliyor muydunuz? 

Windows tuşu + X‘e basarak ya da Windows simgesine / Başlat düğmesine sağ tıklayarak, Sıcacık Başlat menüsüne iki öbür yoldan erişebilirsiniz.

3- Yıllık uygulamasını açmadan bir etkinlik oluşturun

Windows 10’a gelen son güncelleme, takvimi açmaya gerek bırakmadan doğrudan Devir Çubuğunuzdan Microsoft takviminize hızlıca etkinlik eklemenize imkan kılar. Bunun için aşağıdaki adımları peşine düşüp takip edebilirsiniz:

– Tahsis çubuğunda sağ tepede saat ve tarihin bulunduğu kutuyu tıklayın.
– Etkinliği düzenlemek istediğiniz tarihi tıklayın.
– Etkinliğin adını, saatini ve yerini girin.
– Kaydet seçeneğine tıklayın. İşte bu kadar. Ardındaki etkinlik, cihazlarınızdaki yıllık uygulamanızda görünecektir.

4- Ekran görüntüsü alın

Windows 10 için ekran görüntüsü almanın birçok yolu vardır. Bütün ekranınızın bir resmini çekmek ve kayda geçirmek istiyorsanız, en basit yol Windows tuşu + Print Screen tuşuna basmaktır. Arkasında laf konusu görüntüye, Resimler > Ekran görüntüleri klasöründen ulaşabilirsiniz.

Ekranınızın sadece bir bölümünü yetişmek için de Panonuza kaydedilen bir ekran görüntüsünü tıklayıp sürüklemenize olanak tanıyan Snip & Sketch adlı aracı açan Windows tuşu + Shift + S tuşlarına basabilirsiniz.

5- Uygulamaların ne kadar yer kapladığını öğrenin

Bilgisayarlar, saklama alanı azaldıkça daha yavaş çalışmaya başlar. Bilgisayarı hızlandırmanın en etkili yollarından biri, olması gerekenden daha fazla yer kaplayan uygulamalardan kurtulmaktır. Özellikle de ahenkli olarak kullanmadığınız yazılımları kaldırmak iyi bir seçenek olacaktır.

Bir uygulamanın ne değin alan kullandığını görmek için Ayarlar> Sistem> Depolama bölümüne gidebilirsiniz. Aramak istediğiniz sürücüye tıklayın ve cihazınızda yüklü uygulamaların bir listesini ve ne dek yer kapladıklarını görmek için Uygulamalar ve Oyunlar‘ı tıklayın. Kullanmamanıza karşın bilgisayarınızda ‘ölü ağırlık’ olarak durun uygulamaları kaldırmak, cihazınızın daha bereketli ve hızlı çalışmasını sağlayabilir.

6- Arkadaki plan uygulamalarını kapatın

Arka planda çalışan uygulamalar, kullanmadığınız zamanlarda bile aktif olabilir. Bir uygulamanın arkadaki planda aktüel kalması birçok vakit işinize gelse de, bir zeki telefon üzerinden internete bağlanıyorsanız pilinizi ve verilerinizi çabuk bir şekilde tüketebilir.

Arkadaki planda hangi uygulamaların çalıştığını gözden geçirmek ve batarya gücünden tasarruf etmek için Ayarlar> Mahremiyet> Arkadaki plan uygulamalarına gidin. Tüm uygulamaların arkadaki planda çalışmasını durdurmak için ‘Uygulamaların arka planda çalışmasına müsade ver’ seçeneğini ‘Kapalı’ olarak işaretleyin. Dilerseniz benzer sayfadaki listeden aşağıda inerek, arka planda çalışmasını istediğiniz uygulamaları tek tek seçebilirsiniz. 

7- Dosya Gezgini’nde dosya uzantılarını görün

Microsoft varsayılan olarak dosya uzantılarını gizler. Bu da, JPEG’ler ve JPG’ler gibi belirli dosya türlerini aramaya gereklilik duyan kişilerin işlerini zorlaştırır. Dosya Gezgini’nde dosya uzantılarını bakmak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

– Ekranın altındaki Arama çubuğuna artan bir şekilde, ‘Dosya Gezgini Seçenekleri’ yazın ve tıklayın.
– Açılan pencerede ‘Dış Görünüş’ sekmesine tıklayın.

– ‘Tanıdık dosya türleri için uzantıları gizle’ yazan kutunun işaretini kaldırın. Uygula‘yı ve Hazır‘ı tıklayın. Bundan Böyle Dosya Gezgini’ndeki bütün dosyalar için dosya uzantılarını görebilirsiniz.

8- Klavye kısayollarıyla Ödev Çubuğunuzdaki uygulamaları açın

Devir Çubuğunuza sabitlediğiniz programları başlamak için üzerlerine tıklamak zorunda olmadığınızı biliyor muydunuz? Bunun yerine, programın Atama Çubuğu üzerindeki konumuna karşılık gelen sayı tuşuyla birlikte Windows tuşu + Sayı tuşu klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

Örneğin; Windows tuşu + 2, Tahsis Çubuğundaki ikinci öğeyi açacaktır. Bu ufak anahtar sözcük, hararetli bir şekilde yazı yazarken elini klavyeden kaldırmak istemeyen kullanıcılar için oldukça yardımcı olacaktır.

9- Başlat menünüzdeki reklamlardan kurtulun

Eğer Windows 10’u varsayılan ayarlarla kullanıyorsanız, bazen bilgisayarınızda yüklü olmayan bir takım uygulamaları Başlat menünüzün sağ tarafında görebilirsiniz. Sahiden bunlar, dilerseniz satın alabileceğiniz Windows Mağazası uygulamalarının reklamlarıdır.

Eğer söz konusu reklamlardan sıkıldıysanız, Windows 10 Başlat menünüzdeki reklamlardan kurtulmanın fazla basit bir yolu var. Bunun için; Ayarlar> Kişiselleştirme> Başlat adımlarını peşine düşüp takip edin ve ‘Başlangıçta nadiren Önerileri göster’ adlı ayarı kapalı konuma getirin.

10- Focus Assist ile dikkatinizin dağılmasını engelleyin

Bilgisayar başında bir işinizi hallettiğiniz esnada gelen kullanım ve güya bildirimler, konsantrasyonunuzun bozulmasına niçin olabilir. Nisan 2018 güncellemesinde eklenen bir Windows 10 özelliği olan Focus Assist ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Ilk Olarak Ayarlar> Sistem> Odaklanma yardımına gidin. sonra karşınıza çıkan üç seçenekten birini seçin: Kapalı (uygulamalarınızdan ve kişilerinizden tüm bildirimleri alın), Öncelik (yalnızca özelleştirdiğiniz bir öncelik listesinden seçilen bildirimleri görün ve geri kalanını eylem merkezinize gönderin) ve Sadece alarmlar (Alarmlar hariç tüm bildirimleri gizle)

Hem bu özelliği, belirtilmiş saatlerde ya da oyun oynarken otomatik olarak açabileceğinizi de söylemeden geçmeyelim.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 yükseltme işlemi nasıl yapılır? Microsoft’un Windows 7 kullanıcılarına Windows 10 yükseltme imkanı için verdiği süre dolmuş olsa da ... başlıklı makalemizde download windows 7 iso, how to reinstall windows 7 ve how to restore windows 7 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.